1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Sistem franare Fabia

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de narok, 17 Feb 2009.

  1. mykytot 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2014
    Mesaje:
    42
    Locație:
    Constanta
    Cat lichid de frana intra in sistem la Fabia 1 AUB avand in vedere ca il cuprinde si pe cel de ambreiaj ?
     
  2. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    0.5 liters.
     
  3. mykytot 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2014
    Mesaje:
    42
    Locație:
    Constanta
    Multumesc. Eu am cumparat 1L si o sa il pun pe tot ca sa fiu sigur ca il elimina pe cel vechi din tot sistemul. Numai bine.
     
  4. mykytot 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2014
    Mesaje:
    42
    Locație:
    Constanta
    Am schimbat uleiul si era destul de negru, avea chiar si mizerie in sistem. Am facut un lucru foarte bun.
     
  5. vio_fabia2001

    vio_fabia2001 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2014
    Mesaje:
    30
    Locație:
    Brasov
    Salutare !
    Am si eu o nelamurire... Cam la 2 saptamani imi piuie in bord ca am nivel scazut la lichidul de frana. Problema e ca nu se vad scurgeri pe nicaieri, franele sunt ok, la fel si ambreiajul. Cand completez lichid se tot duce in jos in vas, nu se umple. Este posibil sa curga in tulumba servo ? Daca da, ce trebuie facut, trebuie schimbata pompa, tulumba sau sunt garnituri ?
    Masina e fabia 2001 AUA 1.4 16 V.
    Multumesc !
     
  6. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Desfiletezi suruburile care fixeaza pompa de tulumba, si vei sti exact.
    Pompa, probabil si tulumba. E deranj mare in tulumba daca este plina cu lichid de frana.
    In habitaclu, sub mocheta, ai cautat? Este posibil sa curga in interior pe la pompa ambreiaj.
     
  7. gabi66 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2016
    Mesaje:
    11
    Salutare, de poate defecta acea banda de semnal de pe rulment la senzorul ABS ? Pe scurt: s-a aprins martorul ABS la diagnoza a dat că defect e senzorul ABS stg fata, am schimbat senzorul, am șters defectul din calculator, după aproximativ 300km a reapărut problema. La următoarea diagnoza același defect senz stg fata. Poate fi din rulment (acea banda de semnal), rulmenții (ambii) au aproximativ 10000 km?
     
  8. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Unde este amplasata siguranta sistemului ESP (Electronic Stability Program) ?
     
  9. gabi66 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2016
    Mesaje:
    11
    Sig nr 25 in tablou (partea dr prima coloană de cite8 sig),e împreună cu ABS și asr. A 3 de sus în jos. Mai ai o sig deasupra bateriei in capac nr 7 lafel împreună cu ABS și asr. La mine așa sunt 2005 1,4 16v
     
  10. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Astea or fi?
     
  11. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
  12. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Sa inteleg ca problema mea consta doar in sigurantele din poza ta, nu are nicio legatura cu panoul de sig. din stanga volanului?
     
  13. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Am postat si unde vei gasi schema sigurantelor din habitaclu.
    Tu vezi doar imaginea cu schema sigurantelor din compartimentul motor?
     
  14. gabi66 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2016
    Mesaje:
    11
    La mine tabloul de sig e dispus invers (cele 2coloane de cite8 sig în dr) da ,acelea sunt, diferă amperajul.

    ---------- Post added at 22:38 ---------- Previous post was at 22:35 ----------

    La problema mea ,nu știe nimeni să mă lămurească???
     
  15. iulianp

    iulianp Bronze Member

    Înscris:
    14 Oct 2014
    Mesaje:
    219
    Locație:
    Bucuresti
    Cum aflu daca am placute cu contact avertizare uzura sau fara?
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Iun 2017
  16. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Demontezi roata si te uiti.
    Se vede firul pe placuta plus conexiunea. A nu se confunda cu senzorul ABS.
    Cei care comercializeaza piese, dupa seria sasiu, ar trebui sa stie exact daca masina ta este prevazuta cu senzor uzura placute frana.
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Iun 2017
  17. iulianp

    iulianp Bronze Member

    Înscris:
    14 Oct 2014
    Mesaje:
    219
    Locație:
    Bucuresti
    Merci pentru raspuns, am rezolvat. Eticheta cu codurile PR s-a cam deteriorat insa m-au ajutat cei de la reprezentanta si cei de la magazin.
     
  18. BogdanBH 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Oct 2016
    Mesaje:
    12
    Buna ziua ,

    Am o mica dilema la sistemul de franare , frana de mana nu prea tine cu toate ca am strans cablul cat s-a putut. Am dus-o la mecanic si mi-a reparat frana de mana , tine bine de la 5 dinti in sus. A trecut circa 2 luni de atunci si din nou nu mai tine nici in al 9-10 dinte :|. . . Oare de ce ? Si uneori cand iau curba spre dreapta se aude un huruit usor fara sa franez .
    Acum 2 luni de zile cand am dus-o mi-a schimbat pistonasul pentru ca era fisurat. Sa fie de la el acel zgomot de huruit ?
     
  19. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Uzura placute frana, urechiusa din interior care actioneaza cablul, indoita.
    Trebuie demontat si vazut exact care este situatia.
     
  20. BogdanBH 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Oct 2016
    Mesaje:
    12
    Cam asa arata ....de ce are acea uzura cand trag frana de mana ?
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare