1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Sfaturi achizitionare masina noua/sh

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de marcel89, 9 Apr 2008.

1. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    La Octavia o sa fie tot 1.5Tsi.La Karoq consumul o sa fie un pic mai mare..Bine,poate nu conteaza pentru tine!
    Nu o sa ai consumul din carte,asta e clar!

2. MihaiJMB 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut, am o intrebare, doresc sa imi cumpar o Skoda Octavia 3 combi, 1.2 TSI sau 1.4 TSI (inca nu stiu, care este mai buna la consum din variantele astea 2 pentru caroseria asta de break) sau sa optez pe un OPEL ASTRA ENJOY, B 1.4 XFL, 92 KW / 125 CP ?... Care credeti ca imi va consuma mai putin dintre aceste 3 variante de masini ?
    Ca am observat ca nu se mai pot pune instalatii GPL pe masini din cauza motoarelor cu injectie directa.... in principiu..asta vroiam, o masina pe GPL pentru a avea un pret pe consum cat mai mic..., ne mai putand face acest lucru, ramane sa aleg din variantele astea 3 spuse de mai sus. Ce parere aveti?

3. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Pe Octavia 3 nu mai exista 1,2.Ai 1.0 Tsi,1.4,1.5 si 2.0Tsi.
    Cu octavia sunt convins ca o sa ai consumurile cele mai bune extraurban.In Bucuresti Domnul cu mila..

4. MihaiJMB 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    NU cita ultimul mesaj!
    Si in caz ca doresc sa o achizitionez daca mai exista pe stoc cu pana in 50.000 km.. sau ceva.. nu cred ca nu gasesc la mana a doua. buget 15.000 euro.

Ultima editare de un moderator: 22 Mar 2018
  5. T. Carmen Skoda Expert

Varianta 4:
    Toyota Auris Active 1.8 VVT-I HybridSynergy Drive.

6. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Da,sh vei gasi.Dar nu stiu sigur..Cred ca vei gasi doar O2 fl.cu motorizare 1.2
    Cum spune si Carmen,daca te intereseaza consum cat mai mic,Toyota.

7. andrei.f 1st Gear Member

Salutare, intentionez sa imi cumpar o Skoda (probabil Octavia), doar ca am inca foarte multe nelamuriri.
    Cert este ca doresc o masina break (2 adulti + 2 copii),
    condusa aprox. 70% oras - 30% afara,
    4x4 (ne place natura si muntele si de aceea de multe ori suntem nevoiti sa mergem si pe drumuri mai accidentate).
    Am impresia ca Octavia Scout ar indeplini cerintele mele, doar ca mi-ar prinde bine niste pareri si sfaturi avizate.

1. Ce diferente mai sunt intre Octavia Scout si Octavia 4x4 in afara de garda la sol? Scout nu e "rigida" pe asfalt?
    2. Nu sunt hotarat daca sa ma orientez dupa generatia 2 (1Z) sau 3 (5E). In afara de (dez)avantajele pretului de achizitie/revanzare, ce stiti despre fiabilitatea lor?
    3. Ce motorizare imi recomandati? Aici ma refer inclusiv la diesel/benzina, cutie de viteze manuala/automata?
    4. Aveti recomandari de urmarit/evitat cu privire la motorizari, echipari etc?

Multumesc

8. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Eu as alege 2.0 TDI cu siguranta.

9. robertzgura 2nd Gear Member

Salut andrei, la cum ai spus tu, faptul ca conduci 70 cu 30 si din aia 30 sa zicem 5-10% merhi pe drumuri neasfaltate, din punctul meu de vedere un skoda octavia break 4x4 cu motor de 1.4 tsi (dsg cu optiune sport) este de ajuns si iti vei face treaba decent.

Octavia Scout este o masina excelenta dar si o masina mare, grea, cu un consum mai ridicat in oras si fiind si diesel (nu stiu daca scout are motoare pe benzina) nu prea e recomandat pentru proportiile tale unde vei circula cu masina.

E doar o umila parere , tu esti singurul care stie ce i s-ar potrivi mai bine :)

10. Denis12345 1st Gear Member

Bună ziua rog deținătorii sau cunoscătorii acestui model de skoda octavia vrs din 2006 2.0 200cp sa imi dea cateva sfaturi legate de acesta masina am găsit-o la 4500 euro 170000 km (in suedia) eu nu prea ma pricep la mașini dar va rog sa imi ziceți cam ce ar trebui să verific inainte sa o cumpăr. Multumesc

11. Ionuț octavia 1.8 tsi fl 1st Gear Member

Salutare ! Are cineva skoda octavia 3rs 2.0 tsi 220cp benzina ? Aș vrea să cumpăr una dar nu prea stiu nimic despre ea..in prezent am o2fl 1.8 tsi si sunt foarte multumit. Multumesc si imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie

12. maximus88 1st Gear Member

Salut baieti . Vreau sa imi cumpar o alta masina ;i m-am orientat catre o skoda. Acum eu sunt un pic dezorientat in alegeri. M-am uitat la skoda superb 2012 1.8 tsi dsg 7 si mi-a placut foarte mult masina. Vreau sa va intreb ce parere aveti despre aceasta masina , cum se comoporta si daca merita? Nu vreau sa ma grabesc in cumpararea masinii pana nu ma documentez. Multumesc

13. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Fara DSG7

14. maximus88 1st Gear Member

Sa inteleg ca aceasta cutie DSG7 este problematica, insa daca gasesc aceasta motorizare cu cutie manuala ,o recomanda cineva? Intreb asta pentru ca nu fac foarte multi km anual si la motoarele diesel nu stiu daca m-as orienta acuma mai ales ca in contextul actual cu poluarea este posibil ca aceste motorizari sa nu mai fie permise prin orase in viitorul apropiat

15. Rădoi Costinel Cezar Junior Member

Bună seara. Doresc sa achiziționez o mașină sh din Germania si nu am cunoștințe despre acest model.2.0TDI 150 CP Am citit ceva pe forum dar nu am gasit probleme cu ceva sh-uri. Ceva sfaturi de la posesori cu un rulaj la 197 000 sau apropiat. Masina costa 8600€ si din pozele facute de dealer nu are defecte estetice interioare sau exterioare.

16. klaudelu 1st Gear Member

Salut! Vreau sa cumpar o skoda octavia 2 diesel,ce sugestii aveti legate de motor?

17. Costache Ionut 1st Gear Member

Buna ziua! As vrea sa îmi cumpăr o Skoda Octavia benzină 2009-2011. Va rog frumos,care puteți să mă sfătuiți cel mai sigur ,ce fel de skoda cu motor pe benzina sa achiziționez? Sunt in dubii.aud tot probabilități. O cumpăr mașina pt mai mult timp și aș vrea să fie ceva bun fara problema majore. Mulțumesc frumos! O zi buna!

18. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
  19. T. Carmen Skoda Expert

20. Costache Ionut 1st Gear Member

Dar sa fie si un consum decent

Distribuie pagina asta