1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Sfaturi achizitionare masina noua/sh

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de marcel89, 9 Apr 2008.

1. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Sa o ia pe aia mai bine intretinuta si mai putin rulata . Masinile SH bune nu sunt pe toate drumurile ca sa isi permita prietenul tau sa aleaga dintre ele . Cand gasesti o masina SH buna iti faci cruce .

2. musdancat 1st Gear Member

Locație:
    Constanta
    Da... multumim de sfat... Ideea era de motoare... o comparatie intre 1.6TDI si 2.0TDI, pareri pro si contra. Asta cu achizitia sh, ca sa o ia pe aia mai bine intretinuta... e de la sine inteles... si e riscul oricarei achizitii sh. Am avut si eu ceva masini sh si stiu ce inseamna, pana la urma am luat in Kodiaq nou:D dar asta e alta poveste...

3. Little Big

Little Big MODERATOR

Locație:
    Bucharest
    Multi se plang ca 1.6 este cam lesinat.Eu as alege 2.0.El vine si cu alte costuri..Rca,casco...etc..dar poate nu.s un impediment acesti factor..

4. MrFox

MrFox 1st Gear Member

Locație:
    Foxville
    Salutare tuturor! Mă interesează să achiziționez o Skoda Rapid/Seat Toledo 1.2 Tsi, SH. Mașina are kilometri puțini.

Întrebările mele:

1. La ce ar trebui să fiu atent?

2. E vreo diferență între motorul de 86 de cai și cel de 105? Distribuția e la ambele pe lanț?

3. Modelele din 2014-2015 încoace suferă de aceleași probleme ca cele din 2009-2013, mă refer la trasnmisia pe lanț.

4. Mașina are un radio Swing pe ea, are și intrare usb auxiliară?

5. Little Big

Little Big MODERATOR

Locație:
    Bucharest
    Cele mai noi au transmisia pe curea.

6. Mihai Andrei 1st Gear Member

Buna seara tuturor, imi cer mii de scuze daca s-a mai intrebat asa ceva pe aici, insa nu prea am timp sa citesc 61 de pagini de comentarii. Problema mea este in felul urmator. Trebuie sa cumpar masina. Am de ales intre cateva variante, insa tind catre o Skoda Octavia 2 din 2009. Motor 1.9 TDI, 105 CP, nu ma intrebati de codul motorului pentru ca nu cunosc. Curiozitatea mea este urmatoarea: masina are in momentul de fata 158.000 km. Ce probleme pot aparea in viitorul apropiat? Sunt constient ca totul tine de norocul cumparatorului si de modul in care a fost intretinuta masina pana la acest moment, insa ma gandesc ca prin prisma experientei voastre cu masinile Skoda, imi puteti da cateva detalii legate de problemele posibile. Din cate am inteles sunt niste masini foarte bine facute, fiabile si cu destul de putine probleme pe partea tehnica. Am inteles bine? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si va cer scuze in cazul in care deja au fost postate intrebari referitoare la acest model.

O seara frumoasa in continuare va doresc,

7. al3xxxinho

al3xxxinho 1st Gear Member

Locație:
    Craiova
    Salut, din cate m-am documentat acum o luna doua, boala lor ar fi volanta si eventual turbina. Injectoarele sunt PD, din ce am inteles sunt destul de fiabile.

8. Mihai Andrei 1st Gear Member

Salut, multumesc pentru raspuns. Ii voi spune mecanicului cand ma duc cu ea la verificare sa fie atent la cele doua.
    Multumesc mult.

9. al3xxxinho

al3xxxinho 1st Gear Member

Locație:
    Craiova
    Cu siguranta cei ce au avut sau au skoda octavia vor sti sa iti dea mult mai multe detalii. Eu stiu asta doar din ce am citit.

Mult noroc sa ai !

10. Mihai Andrei 1st Gear Member

Inca astept ceva raspunsuri din partea posesorilor. Daca nu apar, atunci ma voi duce direct la mecanic si ii voi spune sa faca ce stie el mai bine.

La fel si tie si multumesc.

11. Little Big

Little Big MODERATOR

Locație:
    Bucharest
    Chiar nu ai gasit nimic de pe forum?Da o cautare pe google..probleme 1.9 tdi ..Posibil sa intre posesorii dar mai tarziu..cand deja tu ai luat o decizie.

12. Mihai Andrei 1st Gear Member

Nu ma grabesc foarte tare. Programarea o voi face pentru maine in service oricum. Vreau sa o verifice mecanicul cap-coada. Asta daca raspunde la telefon vanzatorul ... Si pe forum, desi sunt la munca, tot caut si nu gasesc ceva concret. Pe mine ma intereseaza Userul X, care e posesor de asa ceva, dupa 150.000 km a avut problema cutare si cutare ... 2 - 3 raspunsuri sa vad daca se gaseste vreun tipar ... vreo piesa care s-ar fi stricat la mai multi posesori. In felul asta, imi dau cat de cat seama unde e slabiciunea. Am citit de probleme la chedere, apa in portbagaj si altele ( mai pe la inceputul topicului parca ) ... dar astea sunt lucruri insignifiante. Ma intereseaza cum sta pe mecanica ... Mananca ulei? Cat ulei mananca? Se stie motivul? Turbina trage la fel de bine si dupa atatia km? Din cate am inteles, masina nu ar trebui sa aiba probleme cu lucruri de genul asta ... dar nu strica sa intreb, avand in vedere ca nu am mai avut Skoda pana in momentul de fata.

Distribuie pagina asta