1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Senzori parcare

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de cevi87, 3 Noi 2010.

1. cevi87 1st Gear Member

salut. sunt mandrul posesor al unei skoda octavia 2 1.9 tdi an fabricatie 2006. printre multe alte optiuni scumpa mea masinuta are si parktronic, dar din motive necunsocute de mine nu imi afiseaza pe displayul casetofonului. butonul de parktronic se apride, masina apare pe display si apoi dispare...... mentionez ca masina este sh, si nu am bagat in seama acest aspect cand am luat masina. este vba de vreo setare? sau ae vreo defectiune? am incercat eu sa umblu prin setarile casetofonului dar nu am gasit nimic.

2. kosti

kosti 1st Gear Member

sal.am o skoda octavia 2 si cred ca am difuzorul de la senzorii de parcare pusi de fabrica,ars.....as vrea sa il schimb dar nu stiu unde se afla....poate ma puteti ajuta si pe mine cu cateva indicatii...

3. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    senzori fata/spate sau doar spate ?

4. cristeamandrei

cristeamandrei Silver Member

Locație:
    Bucuresti
    in principiu difuzorul este in stalpul centurii de siguranta de la sofer.

5. kosti

kosti 1st Gear Member

masina are senzori fata spate....cred ca e un singur difuzor
    adica in stalpul de pe mijlocul masinii nu?....cel din stanga...

edit: un post poate fi editat timp de 60 de minute, nu suntem pe mess sa faci 10 posturi in 2 minute.

Ultima editare de un moderator: 18 Iul 2011
  6. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    Pentru cei din spatre difuzorul e in stalpul din centru dreapta, pentru fata e undeva sub bord dreapta.

7. cristeamandrei

cristeamandrei Silver Member

Locație:
    Bucuresti
    al bundy
    Ma intreb de ce un constructor ar pune difuzorul de la senzorii de parcare pe partea pasagerului ? nu cumva soferul trebuie sa-l auda ?
    :beerchug:

8. vladutz86ii 1st Gear Member

daca atunci cand bagi in marsalier iti piuie lung atunci ai o eroare in sistem si trebuie sa mergi la o diagnoza mai mult ca sigur ti dus un senzor, fix asa imi face si mie apare pe ecran masina si dispare imediat si la mine is dusi 2 senzori pe fata

9. bbaarrbbooss 1st Gear Member

Salutare,
    Sunt nou pe forum si de aproximativ o saptamana am achizitionat o Skoda Octavia II 1.9 TDi 105 CP din Germania.
    Bara a fost putin lovita in partea din spate, iar un senzor de parcare era cazut in bara.
    Cand am verificat masina acolo se auzea difuzorul ca si cum ar detecta incontinuu obstacol, lucru normal tinand cont ca era cazut acolo, insa sunetul nu era clar, ci foarte distorsionat.
    De vreo 2-3 zile nu se mai aude si nu imi mai afiseaza nici digital pe unitatea audio, numai cateva fractiuni de secunda cand scot din marsalier, insa fara sunet.
    Am facut o scanare cu VAG COM si imi da urmatoarea eroare:
    01543 - Parking Aid Warning Chime (H15)
    009 - Open or Short to Ground
    Freeze Frame:
    Fault Status: 01101001
    Fault priority: 3
    Fault Frequency: 1

Cred ca este ars difuzorul PDC.
    Am inteles ca acesta se afla pe stalpul din stanga.
    Ma gandeam la urmatoarea varianta: sa numai desfac stalpul din stanga, ci sa caut firul care pleaca din unitatea PDC, sa il anulez si sa leg un difuzor langa unitate.
    Credeti ca afecteaza in vreun fel?
    Ar putea fi alta cauza?
    Multumesc anticipat

10. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    Si daca il schimbi cu unul original ce are?

11. bbaarrbbooss 1st Gear Member

Nu e nicio problema, de fapt nu asta e problema cu ce v-a fi inlocuit, dar ma gandeam ca e mai greu de desfacut stalpul si poate rup si ceva cleme pe acolo.
    Ma gandeam ca inlocuirea lui cu unul in partea din spate ar fi mai simpla.

12. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    E muult mai usor de desfacut plasticul de pe stalp decat cel din portbagaj.

13. bbaarrbbooss 1st Gear Member

Multumes pentru sfaturi.
    Am rezolvat astazi problema.
    A fost desfacut stalpul din partea soferului, intrucat nu mi-am dat seama unde se afla modulul PDC.
    Difuzorul avea un fir intrerupt in interior si nu putea fi reparat.
    Am reusit sa fac rost de un alt difuzor de la un prieten cu service GSM, exact aceleasi caracteristici si aceeasi marime, incat a intrat perfect in carcasa originala (imi pare rau ca nu mi-a trecut prin cap sa fac niste poze, poate ajutam mai multa lume).
    Singura problema a fost ca difuzorul original era prins in stalp cu nituri de plastic prinse la cald si am fost nevoit sa le rup, iar ulterior le-am prins in suruburi.
    Altfel spus, problema a fost rezolvata si PDC-ul functioneaza.
    Seara buna va doresc!

14. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    Modulul PDC se afla in portbagaj, in stanga, dupa capitonaj.

15. florin0200 1st Gear Member

Salutare! Am pe octavia senzori de parcare fata spate din fabrica! Problema este ca am eraorea cu difuzorul ars insa, nu imi afiseaza nicaieri pe maxidot sau pe navigatie vreun mesaj referitor la distanta de parcare! Ce ar putea fi?

16. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    PAi tocmai tu ai spus care este problema. Schimba difuzorul si o sa ai sistemul functional.

17. marius_f 3rd Gear Member

salut

Intampin o problema destul de ciudata si inexplicabila, la senzorii de parcare spate, la O2
    Am senzori doar pe spate

Mai exact, functioneaza eronat
    Adica incep sa ma avertizeze in bord, pe diplay-ul cd-player-ului abia cand mai am cca 30-40 cm pana la respectivul obiect/obstacol (masina, zid ... nu conteaza ce anume) .
    Problema a aparut din senin, nicidecum treptat
    Pana mai acum cca 2 saptamani functionau foarte bine zic eu, adica ma avertizau de la cca 1,5 m pana la obstacol .

Acum , efectiv dau cu spatele si nu ma avertizeaza decat cand mai am cca 40 cm iar atunci apar brusc aproape toate liniutele pe display-ul cd-player-ului .

Unde sa fie problema ?

Senzorii i-am spalat si i-am curatat cat am putut eu de bine. Am fost si la spalatorie ... Am batut si in bara cu palma ...
    Am facut si diagnoza astazi si nu dau nici o eroare, din contra pe tester arata ca ar trebui sa functioneze de la 255 cm
    NIMIC

Pur si simplu asa le-a venit lor din senin
    Sa se fi defectat toti asa din senin : ''Hai sa ne defectam toti si sa aratam doar de la 30-40 cm''

Ciudata ciudatenie, daca ma pot exprima asa

Astept raspunsuri din partea voastra

pai aici nu inteleg eu
    daca s-a dus un senzor sau 2, 3 ... , de ce naiba totusi functioneaza cand ma pun in spatele lor
    functioneaza toti, dar doar de la 30-40 cm

nu stiu ce sa mai cred

Ultima editare de un moderator: 31 Oct 2015
  18. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    LA diagnoza ce apare?
    CAt este perioada de oscilatie a fiecarui senzor ?

19. marius_f 3rd Gear Member

salut
    La diagnoza am vazut decat distanta de la care ar trebui ei sa indice, adica 255 cm .
    Dar doar atat .
    Perioada de oscilatie a fiecarui senzor, habar nu am . Neica ala cam stramba din nas, daca vedea ca pui intrebari sau ca te pricepi cat de cat ...

Am sa ma duc la Skoda saptamana viitoare, insa tare imi este teama ca voi da peste vreun meserias din ala care isi ridica basca si se scarpina pe burta zicandu-mi : ''da dom'le, tre' sa schimbati calculatoru' de parcare, calculatoru' masinii si eventual toata masina ... '' ca deh e mai usor asa .
    Dar o sa ma duc totusi. Altceva nu stiu ce sa mai fac ...
    Poate doar ca am eu idei preconcepute .

Mersi

20. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    De unde esti ?

Distribuie pagina asta