1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Senzori parcare

Discuție în 'Alte modificari' creată de magamuru, 3 Iun 2008.

1. tudor2004 1st Gear Member

Montare senzori

Am un senzor de parcare defect la Skoda Octavia din 2005. Aveti careva un set de instructiuni despre cum pot schimba senzorul? La service am identificat senzorul gresit si l-am si comandat de pe eBay. Ramane doar sa il mai schimb :)

2. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    Il scoti din suport, scoti mufa, bagi in celalalt senzor si bagi senzorul in suport. Steri apoi eroarea cu VCDS.

3. SaG 1st Gear Member

am o instalatie completa senzori parcare skoda tip VDO 6y6 919 283 dar nu stiu ce culori au firele de alimentare + - pentru ca in priza sunt 6 fire

4. rodanny 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti/Ploiesti
    Va salut,
    Daca la o Octavia III nu am psu senzorii deparcare pe ea....
    Ii pot atasa ulterior?
    Pot lua doar snezpori din china si sa ii pun direct fara alte probleme?
    Masina o avea cablaj pregatit?
    Mai trebuie vre-o interfata?

5. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    DA, se pot monta ulterior. trebuie senzorii, holderii, cablajul, buzerul, unitatea.
    Dupa montaj trebuie codata masina sa stie de senzori si sa-i afiseze.

---------- Post added at 04:36 PM ---------- Previous post was at 04:35 PM ----------

DA, se pot monta ulterior. trebuie senzorii, holderii, cablajul, buzerul, unitatea.
    Dupa montaj trebuie codata masina sa stie de senzori si sa-i afiseze.

NU exista cablaj pregatit pe masina.

6. Gabiyi

Gabiyi 1st Gear Member

Salut!
    Senzorii mei de parcare pe fata au momente cand incep sa urle cand sunt pe loc in trafic ca as fi foarte aproape de un obstacol si bineinteles mai si joaca ca si cum distanta ar varia fata de obstacol. Initial, mi-a facut asa doar pe ploaie de vreo 3 ori, insa ieri a inceput sa faca la fel si pe vreme normala, ba chiar soare. Mentionez ca masina este noua si dupa controlul de la 2500 km recomandat de dealer (Belgia) am inceput sa am aceasta problema.
    Vreo sugestie in afara de aceea de a ma duce la dealer?
    Multumesc!

Ultima editare de un moderator: 18 Mar 2017

Distribuie pagina asta