1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Senzor temperatura exterioara

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de phieg, 27 Oct 2011.

  1. phieg 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Mesaje:
    2
    Buna,

    Este vorba de o Skoda Fabia combi, 2006, cod motor BME, 1,2 HTP

    Ma intereseaza daca senzorul de temperatura exterioara(cel care este pus in bara) mai are si alta importanta/functie in functionarea motorului, inafara de determinarea/afisarea temperaturii exterioare.

    Verificand de ce nu imi mai afiseaza temperatura exterioara pe calculator, am observat, cu foarte mare interes, si multe amanunte ca ...lipseste cu desavarsire, fiind doar 2 fire taiate(masina a fost in service acum cateva luni).

    Asta ca sa stiu daca il montez sau nu.costa cam 40 ron.

    Multumesc.
     
  2. patratzel1988

    patratzel1988 Silver Member

    Înscris:
    21 Feb 2009
    Mesaje:
    439
    Locație:
    Focsani
    Colegu,pentru 40 de lei,eu zic sa nu stai prea mult pe ganduri. Te ajuta mult sa vezi temperatura de afara ,mai ales in sezonul rece.
     
  3. Sudsemnatu

    Sudsemnatu Silver Member

    Înscris:
    19 Iul 2011
    Mesaje:
    310
    Locație:
    Bucharest
    vrei sa spui ca ti-au furat senzorul in service?
     
  4. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Probabil au avut baietii de la service nevoie de senzor, sau daca operatiunea necesita sa dea bara jos, e posibil sa nu fi fost atenti si sa fi tras de bara si l-au rupt.
    Din cate imi amintesc se prinde in 2 suruburi si nu are nici o mufa inainte se senzor.
    Ca si functie, daca poate fi spus asa, este si steluta aceea care apare langa temperatura, un fel de fulg de zapada, apare impreuna cu o avertizare sonora cand temperaturile sunt mai mici de 4 grade parca, si te anunta ca sunt conditii de formare de polei pe carosabil si ca este recomandat sa utilizezi anvelope de iarna.
    Pentru 40 de lei merita sa il pui.
    Eu personal ma uit tot timpul pe BC sa vad cate grade sunt si chiar m-ar deranja daca nu as mai avea functia aceasta.
     
    Ultima editare: 27 Oct 2011
  5. Sudsemnatu

    Sudsemnatu Silver Member

    Înscris:
    19 Iul 2011
    Mesaje:
    310
    Locație:
    Bucharest
    la daciile vechi...nu iti mai zicea nimeni ce temperatura e afara..iti dadeai seama singur cand vedeai ca nu poti sa deschizi butucul de la usa :)) si te chinuiai cu fel si fel de sprayuri :)

    binenteles..tehnologia inainteaza....ceea ce e bine :)
     
  6. helyos 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2017
    Mesaje:
    10
    Cablu mufa senzor temperatura exterioara

    Salutare,

    As avea nevoie de sfatul vostru in legatura cu urmatoarea problema mi-a iesit cablul din mufa de la senzorul pentru temperatura exterioara?

    [​IMG]

    Am incercat eu sa le imping inapoi ...stau cat de cat dar apoi iar nu face contact si imi arata liniute in bord! Cum as putea sa fac?
    Ar trebui sa comand alta mufa...dar ma gandesc ca aceea nu vine cu cablu..nu?

    Ce imi recomandati?
    Multumesc
     
  7. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Nu.
    Decupleaza mufa de la senzor, scoate garnitura antipraf, dai cu spray de contacte, cuplezi din nou, fara garnitura. Daca totul este ok, nu mai pune garnitura.
    Fara cablu.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare