1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Senzor portocaliu nivel ulei aprins

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de steefanel, 6 Mai 2008.

1. adilupau 1st Gear Member

asta e raspunsul corect !!!

merci al bundy desi rezolvasem deja

senzorul de capota la octavia 1 e pe becul de ulei pe pricipiul ca daca nu e capota aprinsa si verifici nivelul uleiului, teoretic deschzi si inchizi capota, ceea ce ar trebui sa rezolve problema

pana una alta l-am pus pe always on ca aveam ceva probleme cu cablul de capota

Ultima editare de un moderator: 3 Mar 2014
  2. alfa_cul 1st Gear Member

Am o skoda octavia II 2005 105 cp bjb. Pana la 250000 de km nu am avut probleme. Am schimbat chitul de ambreaiaj si doar atat. Acum vreo luna am observat ca nivelul de ulei era mult crescut. Am fost la sevice si mi-au schimbat oringurile de la injectoare. Am facut 1500 de Km si deja a crescut iar cu vreo 5mm. ce ar mai putea fi. in ulei nu e apa. cine ma poate ajuta cu vreo parere

Ultima editare de un moderator: 11 Apr 2014
  3. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    Pompa tandem. Aia a fost la mine.

4. iulian75 1st Gear Member

Salut,am si eu o problema cu masinuta mea,o Octavia 2,2005,1,9tdi bjb.De ceva timp mi se aprinde martorul portocaliu de ulei ,nu tot timpul ,cind si cind.De cite ori mi sa intimplat am tras masina pe dreapta ,am scos joja ptr.30-40secunde dupa care martorul se stinge,fara sa opresc motorul.Mentionez ca nivelul la ulei este ok,masina am cumparat-o in noiembrie 2014cu 168500km iar uleiul a fost schimbat la 164000 daca e corect ce scrie in cartea service.De cind am cumparat-o mi sa intimplat de vreo 10 ori chestia asta,ce m-a sfatuiti sa fac?

5. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Daca nivelul este corect , atunci nu este o problema. Probabil ca sonda de ulei sau conectica ( mufa ) , firele , au ceva probleme si ti se aprinde martorul la bord. Uita-te la intrarea firelor de la sonda de ulei . S-ar putea sa ai unul rupt sau partial dezlipit .

6. cocosmin04 1st Gear Member

Buna domnilor.
    Am o problema de 1 an si jumatate, am fost la o gramada se service-uri si nu mai stiu ce sa fac.
    Am skoda octavia 2
    Deci, am martorul de culoare galben la ulei aprins in bord,scot tija , verific uleiul care este la nivel , o bag inapoi si martorul se stinge.Tot asa patesc tot la 2 zile.
    Tin sa mentionez ca la service-urile care am fost am schimbat de 2 ori uleiul si de 2 ori senzorul de ulei. dar problema continua.
    La reprezentanta la fel o vrut sa imi faca.(schimb ulei si senzor) si nu am mai acceptat.
    Niste sugestii, opinii , daca se poate.

7. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    ce eroare este pe tester ?

Distribuie pagina asta