1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Senzor deschidere usa

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de Zorrocaesar, 16 Ian 2009.

1. Zorrocaesar 1st Gear Member

De cateva zile, senzorul (sau ce-o fi) de usa deschisa din usa soferului, nu mai functioneaza. Asta inseamna ca atunci cand deschid usa, nu se mai aprind plafoniera, lampile din usile fata si martorul de usa deschisa din bord.

Aveti idee cum pot sa-l repar?

2. Sandu A 2nd Gear Member

Locație:
    VL
    Inchiderea centralizata functioneaza normal?

3. Zorrocaesar 1st Gear Member

Da, merge fara probleme.

4. Sandu A 2nd Gear Member

Locație:
    VL
    E posibil sa se fi defectat swich-ul din portiera (sistemul electronic si senzorii de langa broasca). Incearca prima data sa dai cu spray pentru contacte, in zona swuich-ului (ai un orificiu de vizitare mascat cu un capacel da cauciuc in marginea portierei stanga in zona de dispunere a broastei). Sper sa nu ai swich-ul defect. De multe ori, lipiturile cu cositor de pe placuta cu circuite se desfac.

5. Sandu A 2nd Gear Member

Locație:
    VL
    Si inca ceva: atentie daca ai activ sistemul de autoblocare, sa nu iti uiti cheile in masina caci risti sa te trezesti cu masina incuiata. Bafta

6. Sandu A 2nd Gear Member

Locație:
    VL
    Atentie ce tip de spray anticoroziv folosesti. Sa nu te zgarcesti la bani si sa nu dai cu spray antidegripant ci anticoroziv. Cel antidegripant, care se foloseste pentru butuci de broasca, pot sa atace elementele de pastic.
    Nu e obligatoriu sa se rezolve imediat dupa ce ai dat cu spray, poate dura un pic (cateva zeci de minute, o ora, doua, pana isi revine). Succes

7. Sandu A 2nd Gear Member

Locație:
    VL
    a se citi spray degripant nu antidegripant. scuze

8. mariusius 1st Gear Member

am si eo o problema

la mine se aprind becurile si ţiue cand deschid portierele dar pe bord nu apare nimic(skoda produsa in 2004) trebuie activat ceva sau ce parere aveti???:)

9. dobberman

dobberman 1st Gear Member

in setarile din compu de bord v-ati uitat?
    acolo pot fi dezactivate pentru toate usile sau doar pt sofer...

10. aussie06

aussie06 2nd Gear Member

Locație:
    Buc
    dobberman , cum poti activa / dezactiva senzorul usi deschise din computerul de bord ?

11. AdrianLess 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    chiar astept si eu raspuns...

12. blondu28

blondu28 1st Gear Member

Locație:
    dr.tr.severin
    nu toate skodele au asa ceva

13. aussie06

aussie06 2nd Gear Member

Locație:
    Buc
    Am rezolvat problema. Am fost la xxx de pe celalalt xxxforum . Super baiat , profesionist , mi-a rezolvat senzorul usa sofer si usa pasager fata . 80 lei / usa .

Dar martorul bord usi deschise tot nu merge ; si buzzerul de lumini aprinse e busit ( trebuie sa fac o inspectie vag ) . Dar macar lumina de la plafoniera se aprinde cand se deschide usa :p

Ultima editare de un moderator: 3 Iun 2010
  14. mircea1974 1st Gear Member

Buna ziua!
    am si eu o problema la fabiuta mea fabricatie2001(masina este cam goala ca si dotari) .
    lumina in habitaclu nu se aprinde decat la deschiderea usii din dreapta, la restul usilor nu se intampla nimic
    a doua problema ar fi faptul ca am acele placute rosii in usile din fata care ma intreb eu daca ar trebui sa se aprinda si ele la deschiderea acestora

15. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    acele lumini din usi ar trebui sa se aprinda la deschiderea usilor.Eu am doar ochi de pisica,deh' taieri de costuri.

Ultima editare: 22 Ian 2015
  16. mircea1974 1st Gear Member

pai probabil si eu am ochi de pisica
    dar lumina de ce nu se aprinde la deschiderea usilor, asta ma doare mai tare

17. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    ceva microswich defect.

18. mircea1974 1st Gear Member

cu siguranta este ceva defect, altfel ar fi mers, ma intrebam totusi daca ma puteti ajuta cu indicatii ca sa-mi bag mana sa verific ce si cum pe acolo

19. T. Carmen Skoda Expert

Trebuie inlocuite microintrerupatoarele din broasca. Plafoniera se aprinde doar cand deschizi usa fata/dreapta, deoarece doar in broasca respectiva microintrerupatorul este functional.
    Achizitionezi :
    Vei inlocui doar partea superioara a microintrerupatorului...banuiesc ca pinul de actionare este uzat.
    Te rog sa te uiti la #4... un DIY cum se inlocuieste microintrerupatorul:
    http://clubskoda.ro/showthread.php?t=7619

20. mircea1974 1st Gear Member

iti multumesc din suflet Carmen

Distribuie pagina asta