1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Schimbare leduri ceasuri/bord

Discuție în 'Interior' creată de abogdan1978, 13 Apr 2008.

Taguri:
  1. tavi83

    tavi83 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2010
    Mesaje:
    74
    Multumesc mult Orham.:beerchug:
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Iun 2010
  2. Fransis 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2010
    Mesaje:
    11
    leduri bord

    Salutare tuturor, sunt nou pe forum. Am o Skoda Octavia II din 2008, 39.000km, motor 1.6 benzina 102cp. Sunt extraordinar de multumit de masina la modul cum merge si cum se comporta pe strada. Un singur lucru nu mi-a placut si anume culoarea ledurilor din bord, radio si clima(verdele ala seara imi dadea o stare de somnolenta si ma facea sa cred ca sunt intr-o dacie din 1990 toaman). Acum o saptamana am fost la un service care se ocupa numai cu masin Skoda si BMW, mi-au schimbat toate ledurile verzi cu leduri albe si rosii si arata demential(daca vreti o sa postez si niste poze).
     
  3. blue_eyed

    blue_eyed 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2010
    Mesaje:
    71
    pai ar trebui sa postezi, ca sa-ti sustii "lucrarea"
    ;)
     
  4. abogdan1978 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2008
    Mesaje:
    43
    Locație:
    Constanta
    ai da 120 euro la aia cand altii ;) le fac la nici jum de pret?

    30 = numarul de leduri total 22 leduri albastre 8 leduri rosii
    la vw passat sunt 24 albastre si 8 rosii

    daca lucrezi cu statie de aer cald e f simplu,eu in ultima perioada numai asa le schimb, cu pistol cu ansa te chinui

    si la octavia tot de 3 mm

    in principiu toate ledurile sunt de 3v. spun in principiu deoarece difera tensiunea de aprindere de la 2,4v la 3,6v. In bord si butoane toate sunt alimentate la 12 v prin rezistente de diverse valori pentru a asigura ledului tensiunea si amperajul necesare

    gasesti toate natiile de leduri smd! nu ai stiut unde sa cauti

    la mine am pus leduri normale smd din comert si au in mom de fata 3 ani si ceva pe skoda si nu s-a ars nici unul iar pe vectra b au un an si la fel,nu s-a ars nimic!

    condesatorul nu face NIMIC!!!!! se pun rezistente inseriate daca are 12v tensiunea acolo! nu mai vorbiti prostii daca nu cunoasteti,intrebati pe cineva care stie!
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Oct 2010
  5. abogdan1978 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2008
    Mesaje:
    43
    Locație:
    Constanta
    cine are nevoie de detalii sau ajutor sa imi spuna pe PM sau mail
     
  6. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    daca tot a fost vorba pana acum de schimbarea ledurilor as vrea si eu sa ii intreb pe cei care si-au shimbat ledurile la partea cu ventilatorul si reglarea temperaturii cat de greu a fost si cam ce a trebuit desfacut pana sa ajungeti la placa cu leduri?
     
  7. Orhan-Fabia 1.4TDI

    Orhan-Fabia 1.4TDI 5th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2009
    Mesaje:
    126
    Locație:
    Constanta
    Nu era vorba de un led SMD ci de un led de 3mm... care pe masina este cam de 1,8mm ! Vad ca esti din constanta! Zi-mi si mie de unde iei tu led de 1,8mm chiar sunt curios!;)
     
  8. c.iulian 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2009
    Mesaje:
    3
    Locație:
    buzau
    Astazi am schimbat ledurile la ceasurile din bord (albastru cu rosu) si nu stiu cum sa calibrez acele la ceasuri.Exista vreo metoda manuala sau numai cu vag-com?Multumesc.

    L.E: Am rezolvat.multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Oct 2010
  9. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    zi-ne si noua cum se face cu acele? sau cel putin mie ca nu stiu
     
  10. Ionut_SIG

    Ionut_SIG Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2008
    Mesaje:
    326
    Locație:
    Bacau
    Ai rezolvat, cum?
     
  11. ovidel

    ovidel 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2009
    Mesaje:
    63
    Locație:
    Tarnaveni
    Am schimbat eu leduri la partea de comanda aer si ventilator

    Am schimbat eu ledurile la ventilator si am inlocuit lumina verde cu lumina alba si arata super misto, am inceput demontarea cu : Am luat protectia neagra de peste butoane adica capacul acela unde sunt inscriptionate viteza la ventilator si restul dupa care am scos plasticul transparent ce reflecta lumina la reglaje si am scos butoanele. Dedesubt ( deasupra la scrumiera) sunt doua suruburi in stea care le-am desfacut dupacare am desfacut cele 4 cleme albe ce tine partea aceea de comanda si am tras umpic innafara si acolo se vede partea neagra adik rama care este prinsa in suruburile amintite inainte. aAcestea doua sunt prinse tot cu ceva cleme ce trebuie desfacute si dupa aceea se scot mufele (3 la numar) atentie mufele din partea de jos au o gheara ce trebuie desfacuta cu o surubelnita mica dreapta de dedesubt. As putea oferii informatii mai clare eventual la tel. ptr. cei ce nu se descurca daca este cazul astept rasp., eu cand m-am apucat de desfacut nu am avut nici o sursa de inspiratie. BAFTA
     
    Ultima editare: 17 Oct 2010
  12. c.iulian 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2009
    Mesaje:
    3
    Locație:
    buzau
    Am montat bordul la locul lui si nu am pus cadranul de plastic, am scos din nou acele(cele de la turometru si kilometraj ies foarte usor iar cel de temperatura si rezervor cu o surubelnita mai mica si nicidecum cum am citit cu nu stiu ce rotire) cu motorul rece am pus contactul am asteptat cateva secunde si am bagat acele mari la zero (sau pe prima linie ) cel de temperatura tot la zero iar cel de la rezervor la maxim pentru ca aveam rezervprorul plin.pt mai multe detalii 0765654678.Bafta.
    ,

    http://my.imageshack.us/v_images.php

    Poze

    Pentru a vedea pozele la imagine reala apasati a doua bulinuta (Image details) din dreapta fiecarei imagini.
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Oct 2010
  13. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    nu prea merge liku'
     
  14. cristian0s

    cristian0s 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2010
    Mesaje:
    6
    Locație:
    Bucuresti
    deci sa inteleg ca pot sa schimb ledurile de la geamuri/inchidere/aer ... singur acasa ?
     
  15. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    ba da la butoanele de la geamuri/inchidere leduri de 3 mm iar la clima smd-uri cel putin pe fabia daca nu spui ce masina ai
     
  16. cristian0s

    cristian0s 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2010
    Mesaje:
    6
    Locație:
    Bucuresti
    fabia combi din 2007 ... dar am vazut niste poze , si mi se pare cam puternica lumina facuta de ele(geamuri alb si inchidere rosu) ...
    daca pun LED-uri de 1.8mm are ceva ? am vazut pe un site care comercializeaza trenulete ; au si led-uri

    Led alb neon punctiform 1.8 mm 2,25 Lei
    [​IMG]
     
    Ultima editare: 19 Oct 2010
  17. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    de 1.8 are original dar pentru ca se gasesc mai greu am zis de 3mm

    ""si mi se pare cam puternica lumina facuta de ele"" nu stiu sigur dar e posibil sa fie leduri superflux alea lumineaza tare, dar cele normale sunt lafel ca cele de pe masina ca si intensitate
     
  18. cossminel

    cossminel 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2011
    Mesaje:
    56
    @Orhan.... ledurile de la reglajul farurilor si de la reglajul luminilor in bord le-ai schimbat ??? si dc la rezervor si la temp apei nu le-ai facut acele rosii si indicatiile albe k merge...eu asa le am..dar nu am reusit sa schimb ledurile la reglaje
     
  19. Orhan-Fabia 1.4TDI

    Orhan-Fabia 1.4TDI 5th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2009
    Mesaje:
    126
    Locație:
    Constanta
    Da eu le-am schimbat pe toate! Nu mai am nici un led de fabrica pe masina :)
     
  20. cossminel

    cossminel 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2011
    Mesaje:
    56
    pe alea nu am reusit...dar am pus colant negru si nu se mai vad deloc...dar totusi incearca sa faci toate acele aceiasi culoare si indicatorii intr-o culoare..eu zic k da mai bine asa :)
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare