1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Schimb bujii

Discuție în 'Intretinere' creată de k_cristi87, 17 Feb 2009.

1. soarec 4th Gear Member

Locație:
    iasi
    Daca totul functioneaza ok si nu ai nici un bec aprins in bord, nu mai este nevoie de vag

2. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    @selzyan27: acum totul merge brici, nu mai ai probleme. Pentru adaptarea cu VAG vei putea apela la colegii din C-ta in cadrul unei intalniri saptamanale sau de ocazie. I-a legatura cu ei si daca este vreun posesor de interfata, te vor ajuta cu siguranta.

3. Teddy1991 1st Gear Member

Fabia 1.2 2007

Am o mica problema, dupa ce am schimbat bujiile la masina, am impresia ca in intersectii pierde turatie si pare ca se opreste. Merge foarte ciudat comparat cu perioada de dinainte cand avea bujiile originale.

Care poate fi problema? Cate bujii are acest motor, am primit doar doua inapoi (imi cer scuze dar nu prea cunosc principiul de functionare la motoarele cu injectie de aceea am cateva intrebari), exista o perioada de rodaj pentru ele?

Mentionez ca bujiile noi sunt Bosch, cele vechi originale, masina are 68.000 de km, sunt proprietarul original, n-a mai avut probleme.

Sunt putin speriat ca nu am nevoie tocmai in acest moment sa mi se strice masina.

4. lup_1987 1st Gear Member

Locație:
    Ploiesti
    eu am masina de la 70 000 ,au fost schimbate bujiile atunci ..si acum am 125 000 si tot nu le-am schimbat

5. gti_mars

gti_mars 6th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut !
    Masina mea 130.000 km cu bujiile originale . Dimineata la -10 grade a luat-o la prima cheie .

Ultima editare de un moderator: 30 Ian 2014
  6. Cristi CSY

Cristi CSY 2nd Gear Member

Locație:
    Ilfov,Corbeanca
    Din cate stiu eu BOSCH fabrica cele mai proaste bujii... toti mecanicii mi-au spus asta ... eu am luat bujii Beru ... si nu am probleme :D

7. 000000

000000 5th Gear Member

cand am schimbat bujiile originale in Autodata erau specificate ca replacement bujii nkg, dar nu mai stiu ce cod erau.

8. mykytot 2nd Gear Member

Locație:
    Constanta
    Cine stie cheia de bujii la 1.4 74kw de cat este. Multumesc

9. manacata

manacata 1st Gear Member

stiti cumva ce bujii pot pune la skoda fabia 1.4 16 v motor aua (ngk,bosh,etc) care ar fi mai bune si cu cati ploti? multumesc.

10. T. Carmen Skoda Expert

11. manacata

manacata 1st Gear Member

multumesc inca odata CARMEN

12. adriantatu 1st Gear Member

Bujii incandescente

Buna ziua,
    Sunt nou pe forum si cu ocazia asta vreau sa va salut!
    Luna aceasta am achizitionat o Skoda suberb, motor 1589cmc si deja am prb
    La service mi-au spus ca nu ajunge curent la bujiile incandescente, sa verificat releul cat si senzor temperatura, bujii, (cica toate sunt bune )...
    Problema cica ar fi in tabloul de sigurante de la motor, nu ajunge curent si automat nu da curent in releu si bujii
    Intebarea!!! Stie cineva care ar fi cauza? sau ma poate ajuta cu o poza la tabloul de sigurante de la motor, eu am decat un releu mic acolo 370 scrie pe el, sau o schema electrica a instalatiei care duce curentul la bujii...ar putea fi un fir rupt...nu stiu...va multumesc!

13. mbgd

mbgd Gold Member

Locație:
    bucuresti
    nu mai bine mergi la un electrician priceput? de ce nu ai reparat la service-ul care a dat verdictul? asa,pe vorbele noastre,poate o "repari" de tot...

14. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Du-o la servis. Nu este genul de masina sa o servisezi tu acasa si nici sa-i cauti firele rupte . Trebuie diagnoza , mai ales pe partea electrica .

15. razvlix 1st Gear Member

Salut,

Ce service din Buc imi recomandati si mie pentru un schimb de bujii la OCtavia 2 FL. Stiu ca au fost destul de multe probleme cu schimburile astea si prefer pe cineva care a mai facut asta la VAG.

Mersi

Ultima editare de un moderator: 24 Feb 2017
  16. buha 1st Gear Member

Schimbare bujii Skoda Fabia

Salutare!

Imediat "implinesc" 60.000 km si conform cartii tehnice a masinii trebuie sa schimb bujiile.
    Cautand pe net am gasit diversi producatori si diverse preturi (aproximativ de la 10 lei buc. la 80 lei buc.). Daca mi-as cumpara singur bujiile cum le pot alege corect?
    Unde imi recomandati sa merg sa le schimb: service de cartier sau reprezentanta?
    Ce producator imi recomandati? Eventual daca imi puteti recomanda si modelul exact ar fi perfect!
    Pentru masina mea, care sunt bujiile cu care vine din fabrica motorul?
    Cautand pe google, am vazut ca multe persoane recomanda bujiile iridium; se justifica pentru motorasul meu? :) Conform cartii tehnice a masinii dupa primii 60.000km bujiile trebuie schimbate din 4 in 4 ani.

Ma intereseaza calitatea si siguranta iar din acest motiv nu ma zgarcesc.

PS: Orice alt sfat este bine primit!

Skoda Fabia II, 2008, 1.2, benzina, cod motor BZG, 51 kW, 70 CP

17. T. Carmen Skoda Expert

Denso IK16TT.

18. redsquare

redsquare Gold Member

Locație:
    Resita
    Un cod pentru bujiile de pe Skoda Rapid Spaceback 1,2 TSI, 86CP, an 2016 imi poate spune cineva?
    Multumesc!

19. Attila Zsiga 1st Gear Member

Salutare tuturor pentru skoda fabia combi 1.4 16v din 2003 ce tip de bujii este recomandat.Multumesc ptr. raspuns.

Distribuie pagina asta