1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Revizii

Discuție în 'Skoda Rapid' creată de Rapid2014, 16 Iul 2016.

Taguri:
  1. Rapid2014 6th Gear Member

Tocmai ce am preluat masina din service. Credeti sau nu, la mine lantul s-a strans in ultimul an, cu 1.5mm. Scrie negru pe alb! Bani si timp irosit pe prostii de mecanic. Aia dati pe masina vin, desigur, din prostia subsemnatului.

2. Adi Sim

Adi Sim Bronze Member

@Rapid2014 Am ramas surprins cu privire la costul acelor bujii.
    Mult....
    Nu era varianta sa ti le cumperi tu, iar ei sa se ocupe doar de montaj?
    Eu asa am inceput sa procedez cu filtrele.
    Nu cunostinte tehnice aprofundate, dar exista posibilitatea ca lantul sa se comprime??

3. redsquare

redsquare Silver Member

Locație:
    Resita
    560 de lei bujiile ???

4. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Nu exista. Lantul nu se poate comprima , cel mult se poate "lasa" ...adica se poate alungi . Eventual putem discuta de comprimare la intinzator , in functie de varianta constructiva , acesta se poate comprima si nu mai asigura intinderea corecta a lantului .

5. Rapid2014 6th Gear Member

496, mai exact. Restul manopera.
    Aceleasi bujii (NKG) le gasesc pe internet cu 216 RON. Deh, reprezentanta...
    Am senzatia ca au adaos de 120%. Kit-ul complet de inlocuire lant e sub 1300 RON (la repr. 2800!).
    Desigur, dupa iesirea din garantie altfel stau lucrurile. Si mai e putin pana atunci. ;-)

redsquare apreciază asta.
  6. redsquare

redsquare Silver Member

Locație:
    Resita
    De astfel de preturi la niste bujii n-am mai auzit niciodata. Or fi mai speciale ...

7. Eko 2nd Gear Member

Doamne fereste! Dar sunt poleite cu aur?
    Ma gandesc ca sunt bujii normale. Am schimbat acum un an la reprezentanta la Fiat bujiile tot NKG, cu d-astea venea si masina din fabrica cu doar 100 lei toate 4.

redsquare apreciază asta.
  8. redsquare

redsquare Silver Member

Locație:
    Resita
    Cam asta era pretul si la Renault, in jur de 100 de lei.

9. Eko 2nd Gear Member

Am facut si eu primul schimb de ulei,filtru ulei,aer si polen si prima inspectie service la un 1.2 tsi din 2017. Total costuri la dealerul din Sibiu 750 lei. Ciudat ca au pus ulei Valvoline, cica asta le da importatorul, dar suna frumos motorul cu uleiul asta,vedem dupa ceva mii de km cum se mai comporta.

10. Adi Sim

Adi Sim Bronze Member

De curiozitate, ce pret au filtrele de aer si polen de pe factura?

11. Eko 2nd Gear Member

Pretul manoperei si materialelor de revizie la care se adauga tva.

Fișiere atașate:

12. daniel4ro

daniel4ro 5th Gear Member

Foloseste cineva alt ulei decat Castrol LL?
    Sunt tentat ca la urmatoarea revizie sa ii pun Motul, este foarte laudat.
    A folosit cineva?

13. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Vezi sa respecte standardul. Castrol este bun dar este mult contrafacut . Cel original este calitativ . Motul este un ulei bun dar foarte importanta sa respecte standardul impus de producator pentru motorul ala .

14. eu eu 1st Gear Member

imi puteti spune va rog cand ati facut prima revizie, la un an sau 30.000km. Va intreb deoarece la mine e setat la 30.000km (sau zilele aferente..in iulie a fosyt achizitionata masina si acum mai am 526 zile).
    Merci

15. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Am mai scris si mai scriu inca o data . Uleiurile , printre o multime de alte caracteristici au si una foarte specifica si anume stabilitatea la oxidare . Nu exista ulei care sa ramana neoxidat 30.000 km. Acum sa iti explic de ce dau producatorii asta. Pentru ca , uzura este considerata acceptabila pana la iesirea din garantie . Comparativ , alti producatori vin cu niste gaselnite de marketing si zic ( de exemplu ) : Toyota Hilux , Ford Ranger , etc ....interval servis 30.000 km. si atunci VAG ce poate sa faca ? Ca informaticienii si bucataresele care habar nu au ce face un ulei auto o sa zica ...iau din ailalta ca schimb de trei ori mai putin si ma costa mai putin intretinerea. De unde si problemele de uzura care apar. Nu face greseala sa schimbi la intervalul de 30.000 km daca vrei sa mai si vinzi masina cuiva cand o sa te saturi de ea . Un schimb de ulei cu tot cu filtru costa cel mult 300 de lei cu manopera cu tot .

Distribuie pagina asta