1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Revizii in mii de km si ce cuprind ele?

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de xantal999, 10 Iul 2017.

1. xantal999 1st Gear Member

Locație:
    timisoara
    Salut.
    Sunt posesor de Skoda Octavia 2 fl,1.6 tdi model 2011.(de la 190mii km).
    Masina a fost adusa din Belgia.
    Acum are 215000-aproape.Intrebare:
    -vreau si eu sa stiu care sunt intervalele de service(in km) si ce se schimba,verifica la fiecare revizie.
    P.S.de la 210000 cand am schimbat distributia(curea,role si intinzator)mai departe.....un link sau un fisier de dawnload,orice ma poate ajuta.

Multumesc frumos.

2. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Uleiul din motor il schimbi in functe de caracteristicile tehnice ale uleiului , nu de ce zice producatorul Skoda . Filtrele le schimbi in functie de necesitate. Daca mergi mult ( peste 15.000 pe an ) , filtrul de aer , de carburant de polen le schimbi cand simti ca nu mai fac fata . Uleiul se schimba anual , indiferent ca mergi sau nu . Uleiurile sintetice sunt mai performante ca pastrare a caracteristicilor tehnice , dar dupa un an sunt apa chioara .
    Urmatoarea masina caut-o mai putin rulata . Cine ti-a zis ca VAG face motoare care tin 500.000 km te-a mintit . Dupa 200.000 km sunt gauri negre .
    Distributia o mai schimbi la 4 ani sau la 60.000 km daca vrei sa nu a batai de cap. Poate tine si 7 ani si 140.000 km ...dar e la risc . Depinde de mediu ( praf ), de ciclurile inghet/dezghet ).

3. xantal999 1st Gear Member

Locație:
    timisoara
    Multumesc pentru raspuns.

4. birau1982 1st Gear Member

Trebuie sa fac schimbul de ulei la Octavia 2 1.6 MPI, BSE. Nu vreau sa mai pun Castrol. Ceva recomandari?
    M-am uitat la Motul Specific 504.00... a folosit cineva, ceva impresii?
    In carte la intervalul fix este trecuta norma 502.00, e ok daca pun 504.00, norma trecuta la intervalul flexibil?

sarica2005 apreciază asta.
  5. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Ce interval ai trecut in carte?Folosesti ulei conform intervalului de service recomandat.Probabil e cel fix.Poti folosi ori Motul ori Ravenol.F.bune recenzii pentru ambele vei gasi.Eu folosesc Motul dar sunt cu diesel.

6. birau1982 1st Gear Member

Intervalul e cel fix unde e trecut 502.00, cred ca e ok si cel cu 504.00.

7. Pintiliosul

Pintiliosul Silver Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
  8. Popescu Eduard

Popescu Eduard 1st Gear Member

Salut de o luna și jumătate sunt posesorul unei Skoda Octavia 3 combi din 2013 1.6 tdi 105 cp,asi vrea sa știu ce se schimba in afară de ulei la 155000 km eu am luat-o la 141620km , distribuția la Cati km se schimba? Plăcuțe frana pt spate unde găsesc la preturi bune? Mașina este luata de la o firma de lizing și e adusa din Belgia dar cartea service văd că e in olandeză! Și nu înțeleg nimic legat de fiecare revizie

Ultima editare de un moderator: 3 Oct 2017
  9. Pintiliosul

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Popescu Eduard Sa o stapanesti sanatos! Modelul tau, daca e cel de la profil, e Octavia 2 facelit! ;)
    Distributia se inlocuieste la 210.000km. Desi am inteles ca e garantata 350.000 km. (rolele, intinzatorul, pompa si cureaua). Placutele de frana pot sa fie fara senzor si trebuie verificate vizual, atunci se verifica si discurile de frana. Uleiul din motor, filtre de aer, ulei, carburant si habitaclu tot la 15.000km.
    Personal iti recomand o inlocuire cat de repede cu putinta (pe masura ce ai fonduri :)) a tuturor elementelor ce le-am pomenit mai sus. Asta ptr. ca sa stai linistit. Pe viitor probabil si cutia de viteze necesita ceva intretinere dar la ea lucrurile sufera putina amanare.

Ultima editare de un moderator: 3 Oct 2017
  10. JecKKKy 1st Gear Member

Salut,

Am achizitionat de curand masina(2.0TDI BKD) si vreau sa ii fac o revizie, ce ulei imi recomandati ?
    Masina are 197.000km si anul de fabricatie este 2005.

Ultima editare de un moderator: 19 Iun 2018
  11. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Motul.Ravenol..

12. Pintiliosul

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    JecKKKy
    Poti folosi cu incredere Motul Specific 507.00 5W30.
    BKD.JPG

Distribuie pagina asta