1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Retrofit Skoda Octavia 3 BSD RTA, park assist 8K cu manoeuvre braking

Discuție în 'Alte modificari' creată de Dumitru Sabin, 13 Noi 2019.

1. Dumitru Sabin

Dumitru Sabin 1st Gear Member

Salut!

Detin o skoda octavia 3 combi 2016.Acum aprox. o luna m-am hotarat sa fac un upgrade si anume instalarea BSD si RTA (blind spot detection si rear traffic alert)

Am inceput sa ma documentez (in mare parte pe drive2.ru) si ieri cu ajutorul colegului Al Bundy sistemul a fost implementat pe masina.

Tot kit-ul a fost achizitionat de pe drive2.ru de la Mikhail (VagSerp) - Radarele au venit gata parametrizate.

Mikhail a trimis absolut tot - cablaje, suporti,suruburi,radare, a asigurat inclusiv asistenta online (la un moment dat a si codat sistemul)

Modulul pt park assist a fost foarte usor de inlocuit si codarea a fost relativ simpla.

O sa atasez poze cu ce contine kit-ul si urmatoarele zile voi face poze cu sistemul pe masina.

Pentru cine este interesat, pot trimite linkuri, contact Mikhail, pe Al Bundy il gasiti pe forum.

Totodata multumesc colegului B98XAL pt sfaturi.

Fișiere atașate:

2. Dumitru Sabin

Gata si pozele

Fișiere atașate:

3. Dumitru Sabin

Urmatorul proiect: lane assist (ultima versiune) compatibila cu gateway 5q.

Am atasat cateva poze cu bracketul pt camera care se poate monta pe orice parbriz. Desi solutia optima este inlocuirea parbrizului ( este de preferat atat functional cat si estetic) eu am preferat sa pastrez parbrizul actual care este si incalzit (este in stare foarte buna).

Totodata am atasat si poza cu bracketul montat pe kodiaq.

Partea cea mai grea este calibrarea. Impreuna cu Al Bundy sper sa reusim.

La fel ca data trecuta, cablajul si piesa principala (camera 3qd) sunt furnizate de catre mikhail (vagserp).

Pentru orice detalii ma puteti contacta.

Fișiere atașate:

4. B98XAL

B98XAL 5th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Bravo Sabin, încet încet facem toate retrofiturile posibile pe Skoda. Dacă întâmpinați probleme la calibrare Lane assist nu ezita sa ma suni. Calibrarea in sine durează 5 secunde, Poziționarea șablonului mănâncă mult timp

5. Dumitru Sabin

Tinem legatura, daca nu ma descurc apelez sigur! Intre timp am studiat retrofitul pt xenon. Am vorbit noi acum 2 luni despre asta. Se poate face fara demontatul bordului. Se lucreaza la cablaj acum. In decembrie o sa revin cu poze.

6. Dumitru Sabin

Am achizitionat farurile, calculatoarele (cate 3 pe fiecare far), modulul AFS, senzorul de pozitie (pt combi nu este nevoie decat de senzor spate), cablajul
    ( trebuie sa soseasca saptamana viitoare).

Retrofitul se va face pastrand actualul BCM mid ( nu doresc sa il inlocuiesc cu BCM high acum).

Totodata voi face si retrofitul pt AFS (necesita gateway high - pe care il am)

Am cumparat si o "scula de diagnoza" originala VAS 5054 intrucat nu doresc sa nenorocesc masina cu o chinezarie de pe Ali.

Deja am testat VAS-ul si prin intermediul lui Mikhail de la VagSerp am facut update online la gateway si la climatronic.

Revin cu poze si coduri cand am kit-ul complet.

Distribuie pagina asta