1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Retrofit Columbus MIB1 la MIB2 Octavia 3

Discuție în 'Alte modificari' creată de dr3am_r, 9 Aug 2018.

1. dr3am_r

dr3am_r 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salutare,

A incercat cineva retrofit Columbus MIB1 la MIB2 (08.2015+) ? Am avea in plus Android Auto, Apple Car Play si MirrorLink.

Aparent niste baieti au reusit ->

In teorie se:

1. schimba unitatea centrala cu o unitate cu unul din codurile de mai jos, nus care sunt diferentele intre ele.

3V0035043A / B / C / D = MIB2 Columbus
    3V0035020A / B / C / D = MIB2 Columbus
    3V0035046B / C / D = MIB2 Columbus
    3V0035045A / B / C / D = MIB2 Columbus
    3V0035021 / B / C / D = MIB2 Columbus

2. schimba usb port cu usb cod 5Q0 035 726 E

3. adapteaza / modifica cu VCDS unitatea pt dotarile masinii (senzori / camera / tip sasiu ... etc).

4. posibil modificari cablaj (?). Pe masina am sistemul audio Canton care presupune un amplificator + DSP separate de unitatea centrala.

Am gasit o unitate centrala cu unul din codurile de mai sus, usb-ul il gasim la reprezentata sau tot din dezmembrari.

Partea tricky e ca nu stiu ce presupune adaptarea / softarea si ce costuri ar fi implicate.

Daca stiti pe cineva care a incercat, si a reusit, da-ti-mi si mie de veste, sa inteleg daca merita investitia.

Distribuie pagina asta