1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Reglare faruri fabia

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de scott, 26 Noi 2011.

Taguri:
  1. scott

scott 4th Gear Member

mi-am cumparat recent un fabia 1 , 1.9sdi. motor foarte bun din ce mi-am dat seama pana cand l-am dus acasa din partea celalata a tarii. insa pe drum foarte multe masini imi dadeau blituri si mi-am dat seama repede ca farurile bat prea sus. am vazut ca am langa blocu de lumini o rotiti pt asta, dar se pare ca nu foloseste la nimic. am gasit aici pe forum un tutorial despre cum se adjusteaza nivelul farurilor cand se deschide capota (2 suruburi la fiecare far) dar intrebarea este. daca am acea rotita, pt ce e ? si cum o pot face functionala? ms

2. dragos_extasy

dragos_extasy Bronze Member

Locație:
    focsani
    misca de ea si apoi dute repede langa un far si vezi daca se aude motorasul cum bazaie,daca se aude e bine ,inseamana ca funcationeaza dar poate nu iti dai tu seama pentru ca sunt reglate prea sus.
    daca nu se aude,ori e din buton,ori motorasele la faruri,ori cablajul.
    iar de reglat ,o poti face la perete sau la un service,mai mult de 20 de lei nu cred ca te costa.

3. scott

scott 4th Gear Member

nu se misca. m-am oprit la un peco in seara aia, aveam o perete in fata si nu misca deloc deloc in orice directie invarteam rotita. posibil sa am rotita dar sa nu am motoras?

Ultima editare de un moderator: 26 Noi 2011
  4. Doragon

Doragon Skoda Expert

Locație:
    bucuresti
    trebuie sa invarti de rotita din spre interiorul masini adica cum te uiti la far rotita din stanga, cea din dreapta regleaza unghiul stanga/dreapta

5. scott

scott 4th Gear Member

stai asa. acuma tu zici de reglare manuala sub capota direct la faruri? eu ziceam de faptul ca rotita din interior de langa blocu de lumini nu face nimic, si daca s-a mai intalnit cineva cu aceasta problema, care ar fi cauzele, ce pot sa fac s-o repar.

Ultima editare de un moderator: 26 Noi 2011
  6. Doragon

Doragon Skoda Expert

Locație:
    bucuresti
    prima oara uitete daca motorasele merg. mai ia pe cineva cu tine si pune-l s asculte daca se invart motorasele. daca se misca inseamna ca au scapat din locul lor si trebuie sa le pui la loc.

7. scott

scott 4th Gear Member

o sa verific asta. ms

edit: te rog nu mai da quote la postula anterior.

Ultima editare de un moderator: 27 Noi 2011
  8. scott

scott 4th Gear Member

revin cu stiri. ieri am observat ca imi merg motorasele de la faruri. acuma nu stiu daca si-au revenit singuri, sau eram eu prost cand mi s-a parut mie ca nu functioneaza. important este ca acuma merg. dar ce am observat eu e ca se misc destul de putin. am si un logan iar la ala pot sa reglez de 2x mai mult in sus / jos. este normal ce se intampla la mine? (adica nu se misca foarte mult farurile) sau e la fel si la voi?

9. Doragon

Doragon Skoda Expert

Locație:
    bucuresti
    la mine se misca destul de mult (oglinda, nu motorasul pentru ca motorul nu se vede la ochi ca se misca) daca nu merge incearca din rotitele de reglaj manual

10. scott

scott 4th Gear Member

ma refeream la efectul miscarii. adica motorasele vad ca merg acuma, se poate misca lumina in jus si jos, doar ca nu destul. chiar si cand o pun sa bata in jos la maxim, bate prea in sus. ma gandesc ca trebuie sa mai reglez manual cum ai zis. o sa fac asta in curand. ms

11. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Prietene, rotita face un reglaj fin, asa ca nu-i cere mare lucru...
    Pune din rotita ( potentiometrul ) din bord farurile in pozitia cea mai de sus, si pe urma reglezi manual (suruburile de pe faruri = acoperi un far cu o cirpa si il reglezi pe cel liber, pe urma inversezi... ), deci reglezi manual sa ai linia de separare la inaltimea farurilor tale ( sa nu bata in sus). Reglajul din interior il folosesti sa cobori farurile cind ai masina incarcata asimetric, adica lasata pe spate.

Ultima editare: 14 Dec 2011
  12. Doragon

Doragon Skoda Expert

Locație:
    bucuresti
    pai si eu ce am zis?

13. scott

scott 4th Gear Member

bun. o sa fac asta :) ms baieti

14. Cristi.crs 1st Gear Member

Motorasele mai fac figuri si la mine...uneori merg, alteori nu..

15. andrei007tudor 1st Gear Member

salut . am o intrebare .
    detin o fabia combi 2005 , masina o am de vreo luna si nu ii stiu istoricul ,dar are farurile dereglate, am fost cu ea la un service mi-ai relat farurile, iar seara am iesit la drum, ce pot spune ..faza scurta reglata la perfectie, insa pe faza lunga e jale , faza lunga pe stanga bate in nori, iar faza lunga pe dreapta bate la aceeasi lungime cu faza scurta, m-am intors la service , le-am spus baietilor de acolo pb, iar ei au dat din umeri, n-au ce face, trebuiesc schimbate farurile.
    dati-mi un sfat va rog, am incercat sa le reglez eu , dar orice modificare se face pe ambele faze simultan, ma gandesc poate intradevar geamul interior sa fie dereglat, sau probabil , becuri de proasta calitate (poate mi se pare dar becurile mele nu 100% drepte, adica daca tii un bec in mana drept se vede ca varful are o mica inclinatie in jos.

16. T. Carmen Skoda Expert

De la surubul de reglaj nu poti imbunatati cu nimic proiectia luminii?

17. andrei007tudor 1st Gear Member

am descoperit ca de fapt oglinda farului e desprinsa de suruburile de ghidaj, daca dau farul jos am sanse sa repar aces sitem de ghidaj ?
    si mai am o intrebare, am vazut f multe video despre recenditionarea farurilor sunt fel si fel de solutii polish pentru asta, dar daca vreau sa curat interiorul , oglinda e plina plina de praf.. iar oglinda face dispersia luminii. ce e de facut?

18. andrei007tudor 1st Gear Member

19. T. Carmen Skoda Expert

http://youtu.be/XdTFotL0eos
    Ceva de genul va trebui sa faci si tu, pentru a putea repara acel ghidaj, sau pentru a curata oglinda din interiorul farului, nu cred sa fie alta solutie pentru problema ta.

20. Alexandru Cuturela 1st Gear Member

Salut, am si eu aceeasi problema cu rotita de reglaj la Fabia 2, 1.4tdi dar farurile nu se misca deloc. M-am gandit ca poate fi o problema la sigurante dar nu stiu care este siguranta pentru rotita de reglaj. Stie cineva la care panou se afla si care este? La panoul de la baterie sau la cel de sub volan? Multumesc. Alex.

Distribuie pagina asta