1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Recomandare kit de distribuție

Discuție în 'Service' creată de Marinsk, 21 Mai 2019.

1. Marinsk 1st Gear Member

Vă rog să-mi spuneți și mie ce kit de distribuție este mai ok pentru o skoda octavia 2 benzina 1.6 fsi? Mulțumesc mult!

2. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
  3. Marinsk 1st Gear Member

Mulțumesc!

4. Razvan D. 1st Gear Member

Salut. Am o octavia 2, tdi, 2010, cayc și vreau să îi schimb distributia. Ce kit imi recomandați? Multumesc.

5. pulgatory

pulgatory 3rd Gear Member

eu la octavia 2 vrs tdi 170cp am folosit distributie contitec de la continental

6. Razvan D. 1st Gear Member

Am inteles de la un mecanic ca s ar încălzi conti și după ar face un zgomot,recomandandu mi dayco. A zis fara sa cunoasca sau dayco sunt mai ok?

7. pulgatory

eu din 2006 si pana in prezent am avut 3 skoda cu diferite motorizari 1 : alh 1.9 /90cp ,2: azv2.0/140cp ,bmn 2.0/170cp . la toate am schimbat distributia numai cu continental , in total 6 schimburi si nu am avut nici o problema cu ele . dar sa nu uitam ca cel mai mult conteaza meseriasul care o inlocuieste

Universalis apreciază asta.
  8. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Razvan D.
    Personal am folosit kit DAYCO tot la un motor CAYC. Acum are 22.000 rulati totul OK. Distributia se inlocuieste f. usor la acest motor. Reglarea intinzatorului este simpla. Aliniere la semne si cam atat. Pompa de injectie nu are nevoie de aliniere. Important strangerea la cuplu conform manualului si sa fia pasta de blocare pe filete ca sa nu se destranga.
    Dar, mai este o problema ce trebuie luata in seama la modul f. serios. Acest motor are pompa de ulei pe curea!!! Aceasta trebuie inlocuita o data cu distributia!

Fișiere atașate:

9. Razvan D. 1st Gear Member

Inca o opinie se poate?

10. Universalis

Universalis 6th Gear Member

Opinia si experienta mea, Continental e ok, am 64.000 km pana acum cu Conti.

11. pulgatory

razvan d
    la vrs cu care circul acum am cureaua de distributie de aproximativ 75.000 km si o schimb la 100. 000, pe care ii fac in 2 ani si nu face zgomot absolut deloc . asa ca din punctul meu de vedere conteaza meseriasul care o monteaza . si daca vrei poti sa pui aceiasi marca de curea ca aceea pe care o ai acum montanta pe masina . daca pana acum masina a functionat in parametri cu cureaua actuala asta inseanma este o marca buna .

12. Ingolstadt85

Ingolstadt85 6th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Continental, Dayco sau Gates = calitate !

13. Razvan D. 1st Gear Member

Merg pe mana mecanicului și voi folosi dayco. Merci de pareri

14. Universalis

Universalis 6th Gear Member

Cu placere! Succes!

Distribuie pagina asta