1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Ralanti 1.9 (BPZ)

Discuție în 'Skoda Superb' creată de Mihai xxl, 11 Feb 2018.

1. Mihai xxl

Mihai xxl 1st Gear Member

Detin o skoda superb 1.9 bpz + soft.
    Intrebare: cand mergeti in oras in orice treapta si va apropiati de un semafor, inainte cu 100m o dati pe liber, la t se duce realantiul?
    La mine, uneori, nu mereu, se duce la 750 si cand masina se opreste definitv urca la 900.
    Ati mai intalnit?

2. Mihai xxl

Am observat, ca atunci cand calc ambreiajul dupa ce scot masina le liber si ruleaza...turatia creste la 900rpm. Daca nu calc ambreiajul uneori scade la 750rpm si ramane pana la oprirea rotilor..dupa care urca la 900.

3. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Posibil sa fie din soft. Posibil sa fie nevoie de o curatare a EGR si a clapetei . Posibil sa ai ceva probleme pe admisie ( verifica circuitul de aer de la filtru pana la galeria de admisie. Ralantiul la un diesel este foarte constant .
    Deasemenea se poate ca fenomenul sa fie generat de ceva care " tine ", o rola pe duca , un intinzator pe duca , ceva care ingreuneaza transmisia sau distributia si care la ralanti tinde sa opreasca ...iar motorul compenseaza cand simte asta ridicand putin turatia . Turatia ralantiului este undeva pe la 800 si ceva ...depinde de motor Dar nu scade sub 800 si nu urca peste 900 .
    Eu as miza ca-i problema de pozitionare a clapetei sau trebuie curatata.

Mihai xxl apreciază asta.
  4. Mihai xxl

O sa curat egr si clapeta. Mecanicul a zis ca ar fi intinzatorul de ls sccesorii pe duca....

5. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Se schimba usor si nu costa foarte mult . Si EGR-ul se da jos usor pentru ca ai motorul pus longitudinal la Superb.

Mihai xxl apreciază asta.
  6. Mihai xxl

Am curatat EGR si clapeta de acceleratie. Nici o schimbare. Am observat ca face asa doar cand temperatura ajunge la 80 90grade. O fi senzorul de temperatura?

Pana aici coboara relantiul. Cand rotile se opresc din rulaj, relantiul revine la valoarea initiala.

Fișiere atașate:

Ultima editare de un moderator: 10 Mai 2018

Distribuie pagina asta