1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme vopsea O3 Facelift

Discuție în 'Skoda Octavia III' creată de Mishu82, 7 Sep 2017.

1. Mishu82 1st Gear Member

Salutare,

sunt nou in ale forumurilor, asa ca, daca postez aiurea, va rog mutati topicul acolo unde i-ar fi locul.
    problema mea este urmatoarea.
    pe 10.06.2017 am cumparat o O3 Facelift noua, 1,4 TSI, 150CP, culaore Maro.
    dupa numai 2 luni, timp in care am facut 10000 km si tehnic sunt multumit de masina, au aparut probleme mari la partea de vopsitorie.
    mai exact, pe stalpul din dreapta spate, vopseaua a crapat, pe o suprafata de aprox. 10x10mm.
    tot pe langa zona afecta, mai exact deasupra capacului de la rezervor, pare sa crape doar lacul.
    Am facut o sesizare la un dealer Skoda, altul decat de la care am cumparat iar acestia au trimis un dosar cu masuratorile si pozele efectuate catre Porsche Romania, aceasta fiind procedura pt a-mi remedia problema pe garantie.
    Raspunsul Porsche a fost urmatorul "Refuz reparatie pe garantie. Din pozele analizate rezulta deteriorare lac si vopsea cauzate de actiune chimica externa".
    Cei de la dealer mi-au explicat ca cel mai probabil problemele au aparut de la excrementele de pasari necuratate la timp.
    Am ramas socat...dupa ce dai 18500 Eur pe o astfel de masina si te bucuri ca 2 ani de zile esti scutit de orice griji, importatorul spune ca e vina mea ca s-a ca..t o pasare pe masina mea iar eu n-am fost de fata sa sterg rahatul.
    I-am reclamat deja la OPC insa nu stiu care va fi rezolutia asa ca, acum, caut posibile alte rezolvari ale problemei.

Fișiere atașate:

2. micutzu666

micutzu666 MODERATOR

Locație:
    Bucharest
    Salut!!Si la mine a mai stat gainatul pe vopsea si am curatat dupa cateva zile dar nu am ajuns in situatia ta.Eu vad asa la tine..ori vopsea eco,de slaba calitate coroborat cu gainatul si rezulta,ce vedem in poze,ori cumva a fost facut un retus ,prost executat,ceva pana sa ti.o livreze?...

JurasikMan apreciază asta.
  3. Mishu82 1st Gear Member

salut,
    si eu mai am un opel de 9 ani si n-am stat cu laveta pe el...nu are astfel de probleme.
    Frustrant este ca, problema a aparut dupa numai 2 luni de cand am achizitionat-o. ma intreb si eu, cum probabil s-ar intreba toata lumea care a dat un pumn de bani: cum o sa arate masina asta dupa 2 ani???? mai pleci in concediu, o mai lasi in parcari, prin aeroport samd...
    e frustrant, teribil de frustrant.
    eu pasii ii stiu...daca OPC-ul le da dreptate, ma duc in instanta...mor cu ei de gat. macar o sa le cer sa modifice textul din carte acolo unde, acum scrie ca:"se recomanda curatearea frecventa". da trebui definit acest termen "frecvent"...sa scrie clar care este periodicitatea.
    vreau sa stiu daca mai sunt si alti posesori de Octavia 3 cu astfel de probleme. Este posibil sa fie o problema la nuanta asta, maro, cum am citit pe forumuri ca s-a intamplat cu Skoda Rapid, culoarea albastru

micutzu666 apreciază asta.
  4. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Sa vezi la noul Suzuki Vitara cum se scurge vopseaua la 10 spalari la spalatorie . Ecologistii astia sunt cam tampit ...este o realitate .

5. Mishu82 1st Gear Member

Intr-adevar, noile vopseluri pe baza de apa, eco friendly, sunt de toata jena. producatorii vor aveamult de furca cu plagerile clientilor.
    Tu cum ai rezolvat problema la Vitara ta?

6. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Nu am Vitara ...are un prieten . Legat de problema ta , cei de la reprezentanta au dreptate . Gainatul este extrem de acid si ataca lacul si vopseaua. Nu este vina producatorului . Am vazut masini facute varza de gainatul de pasare. Unica solutie este revopsirea integrala a elementului de caroserie.

7. Mishu82 1st Gear Member

Tu probabil reprezinti interesele Skoda sau nu ai inteles ce am scris mai sus...
    Indiferent de motiv, ti se pare normal ca dupa numai 2 luni de zile, o masina noua sa aiba astfel de probleme!!!???
    Rolul vopselei, prin definitie (pe langa cel estetic) este de a apara caroseria impotriva actiunilor mediului exterior, ori in cazul de fata, nu s-a intamplat asta.
    Si nespalata sa o fi tinut si nu cred ca ar fi fost normal sa crape vopseaua...insa nu despre asta este vroba. am intretinut-o si spalat-o aproape saptamanal...mai mult de atat, ce sa fac?

8. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Daca citesti postarile mele vei remarca ca sunt unul dintre cei mai vehementi contestatari ai grupului VAG cu tot ce inseamna el . Totusi , trebuie sa intelegi ca daca tie iti pica niste acid de baterie pe vopsea ...producatorul nu este vinovat . Garantie pe vopsea nu inseamaa ca tu dai cu diluant pe masina si vopseaua rezista. Asa ceva poate sustine doar un imbecil si nu cred ca esti imbecil . Cred ca esti suparat ca ai avut ghnionul sa iti pice tie gainatul ala nasol pe masina si ...asta este ..ghinion.
    Si " DA " , este absolut normal sa nu intre sub incidenta unei garantii o astfel de interventie externa asupra vopselei .

micutzu666 apreciază asta.
  9. Rapid2014 6th Gear Member

Gainatul ataca, e drept, insa cateva observatii:
    1. Aici e vorba de vopsea metalizata; teoretic protectia e mai buna.
    2. Urma de gainat poate ramane permament, ca o decolorare. Exfolierea datorita gainatului e (delicat spus) improbabila. Poate sa fi fost acid?
    3. Garantiile au anumite conditii, e drept. Insa raspunsul asta e standard, de descurajare client. Cum pot dovedi "actiunea chimica" din poze?!
    4. Skoda, indiferent de tipul vopselurilor folosite, au o istorie cunoscuta cu protectia slaba la tabla. Pur si simplu, ruginesc mai repede decat altele.

10. micutzu666

micutzu666 MODERATOR

Locație:
    Bucharest
    Eu o am de 9 ani si inca nu a inceput sa rugineasca.E drept ca n.am folosit.o pe camp.

11. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Fabia pretenei mele este din 2002 . Are unele " inceputuri " pe la praguri dar atat. O1 nu are gram de rugina cea din 2006 si foarte putina cea din 2003 dar acestea au fost reparate cu simt de raspundere si acum arata ca noua .

12. Mishu82 1st Gear Member

JurasikMan, aici nu este vorba de acid de baterie iar pasarile se c..a de cand lumea...nu e ceva ce a aparut ieri si producatorul a fost luat prin surprindere. cand se dezvolta vopselurile, ele sunt testate si paratestate a.i. sa reziste acestor actiuni chimice naturale cum sunt gainatul, insectele, sarea samd.
    gainatul este o actiune chimica externa NATURALA...nu e acid de baterie sau diluant sau mai stiu eu ce compus chimic sintetizat intr-un laborator...e un rahat care nu ar trebui sa provoace daune daca vopseaua aplicata ar respecta standardele de calitate sau cel putin nu dupa doar 2 luni!!!!!
    Am spalat aproae saptamanal masina...ce trebuia sa mai fac? o sa merg in instanta si o sa-i fac sa detalieze ce inseamna spalare frecventa a.i. potentialul posesor Skoda sa fie corect informat inaintea cumpararii asupra modului de intretinere al masinii.
    n-am cum sa pierd in instanta. e imposibil.

13. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Misule , tu faci ce doresti ...noi doar ne dam cu parerea. Parerea mea este ca in anumte situatii , factorii externi nu intra la capitolul " garantie de producator " . O chestie acida , mare ( gen rahatoi de pescarus ) daca are si un mediu cu ceva umezeala care nu ii permite sa se usuce rapid , poate sa strapunga lacul de protectie.

Distribuie pagina asta