1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme portiere/portbagaj

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de ciudi, 6 Oct 2009.

1. ciudi

ciudi 2nd Gear Member

Locație:
    piatra neamt
    salutare!am o problema cu portiera stanga spate care nu se mai deschide!aveti ideie ce pot face?cum sa dau fata jos,cum sa o desfac?eu am fabia combi din 2003

2. Orhan-Fabia 1.4TDI

Orhan-Fabia 1.4TDI 5th Gear Member

Locație:
    Constanta
    Posibil!

Daca este acelasi principiu ca la octavia... desfaci suruburile de la manere si tregi de fata de usa... marginea e prinsa in niste cleme!(la octavia tour):confused:

3. ciudi

ciudi 2nd Gear Member

Locație:
    piatra neamt
    merci

multumesc mult!o sa fac asta cat de curand ca e tare rau sa nu se poata deschide portiera din spate

4. kelu84 1st Gear Member

Locație:
    bucuresti
    este posibil ca tabla macaralei de la portiere spate sa fie nituite si nu prinse in suruburi.alea trebuie sa le spargi cu bormasina,si apoi vezi ceeste acolo.ai putea sa detaliezi un pic?de cand face asa si a fost vreun soc sau vreo simptoma inainte de a ramane blocata?

5. ciudi

ciudi 2nd Gear Member

Locație:
    piatra neamt
    pai ramane sa merg la service!da facea si inainte deci ma asteptam!o sa va anunt cand o s-o repar!

6. mariusius 1st Gear Member

ai verificat siguranta pentru copii?

7. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Chiar dacă e "activata" siguranța pentru copii ușa ar trebui sa se deschidă din exterior.

8. B98XAL

B98XAL 4th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Am patit si eu sa nu se deschida usa spate... am desfacut degeaba fata de usa, mai ales ca era si nituita. Rezolvarea e la maner tragi de el si vei vedea ca in lateral are o tija de plastic cu niste dintisori/santuri; incearca sa bagi o surubelnita mica si sa dai 2-3 dinti mai in jos, cel putin la mine asa s-a reglat. Sper sa mearga si la tine

9. Juliano

Juliano 3rd Gear Member

Nu se mai deschide portbagajul

Nu mi se mai deschide portbagajul. Stiu ca mai exista un post despre aceasta problema ( http://www.clubskoda.ro/showthread.php?t=2181 ) dar la mine nu se mai aude deloc motorasul acela. Am desfacut azi dimineata si partea de jos unde e motorasul, sa vad daca are vreo problema mecanica cat si partea de sus de la buton sa vad daca ia iesit vreun cap de fir. Nici una , nici alta. Acum nu stiu ce sa fac. Probabil nu m-am uitat eu bine, sau nu am urmat corect pasii. Vreau sa stiu care ar putea fi problemele si sa incep sa ma uit la fiecare rezolvare in parte.
    Imi pare rau ca nu am ajuns la intalnirea cu baietii, ca poate o rezolvam pe loc.

Ultima editare: 13 Iun 2010
  10. Andutzu1979

Andutzu1979 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Ti-am trimis si mesaj. Da-mi un tel si poate rezolvam problema. Daca nu reusim asa ai si alte alternative. Un actuator pt portbagaj e maxim 100 lei si se schimba f usor. Dar hai sa fim siguri ca ala e.

Ultima editare de un moderator: 14 Iun 2010
  11. Tetel 5th Gear Member

Locație:
    Busteni
    Dap

Contactul din usa soferului iti functioneaza,la mine nu mai functioneaza si calc de bord interpreteaza ca finnd masina incuiata,nu mai trimite impuls catre motorasul de la portbagaj,deschide o alta usa si vezi ce se intampla.

12. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    La Fabia , exista un reglaj pentru usa din spate. Si la masina prietenei mele am avut problema. Cablul care trage parghia ce apasa pe clapeta de deschidere se poate regla cu 2 chei de 10 . Se desface piulita de blocaj , se dezfileteaza tubul cu filet care da cursa cablului ...si se strange piulita la loc. 3-5 mm conteaza la reglaj. DE obicei , din cauza uzurii plasticului de la parghie , nu mai apasa destul pe clapeta . De asemenea, se poate unge mecanismul de pe usa , care este posibil sa fie plin de praf amestecat cu ulei sau vaselina si asta impiedica arcul sa traga mecanismul de deschidere .

13. Juliano

Juliano 3rd Gear Member

Eu nu am buton in masina de deschidere a portbagajului. Cand am zis ca deschid portbagajul din masina, ma refeream la faptul ca las bancheta din spate si apas eu cu mana pe clapeta aceea. (ma scuzati, am uitat ca exista si un buton la sofer ce deschide portbagajul).
    Apropo de cursa arcului...nu stiu ce sa spun....ca am lasat bancheta si ma uitam la acel motoras si la acea parghie/clapeta. L-am pus pe fratimiu sa apese pe butonul de deasupra portbagajului si nu se intampla nimic. Motorasul nu se aude, arcul nu se misca, parghia/clapeta nici ea nu misca.
    Ma enerveaza. :sob:

14. dj sky 1st Gear Member

daca ai nevoie de motoras iti pot da eu unul bun de pe o sokda octavia 1 care o dezmembrez.

15. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Verifica daca motorasul primeste semnal, adica daca ajung 12v la el cind ii dai comanda, daca nu si sigurantele sint toate bune, desfa mansonul care face legatura intre usa si caroserie , pe unde trec firele si verifica-le daca nu e rupt vreunul ( tragi pe rind de ele sa le intinzi, daca un fir este elastic ( se intinde ) este rupt ). Daca ajunge tensiune la motoras, atunci apare optiunea repararii sau inlocuirii lui . Succes !

16. Juliano

Juliano 3rd Gear Member

Ms Lucian. Dar am rezolvat problema. Apare intr-un topic pe la Octavia 2. Mutat de colegul Narok.
    Problema la portbagaj a fost exact cum ai spus : treaba cu firele. Daca imi spuneai acum o saptamana, nu mai dadeam 220 lei ca sa rezolv problema cu portbagajul + cea cu bordul. Motorasul il verificasem, iar firele, doar ce am putut vedea. Nu mi-a trecut prin cap sa incerc cum ai zis tu.

17. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Imi pare rau, dar abia acum am vazut postul tau...

18. c4t4linn 1st Gear Member

cum se cheama "opritoarea" pt usa? acea piesa metalica care nu da voie sa se deschida portiera prea tare. La mine s-a ros metalul ala si numai sta usa deschisa ..cand parchez masina in rampa. De unde pot cumpara asa ceva?

19. tzulukis

tzulukis 2nd Gear Member

Locație:
    Constanta
    la mine e alta belea, s`a intamplat dupa ce am mers la munte, si am mers vreo 50 de km pe un drum mai pietruit ! Maxim cu 30 la ora am mers!

Cand bag cheia in masina si o deschid, toate usile se deschid frumos, numai cea din spatele soferului nu, trebuie sa o imping putin si dupa sa o deschid ( face un click in momentul in care o imping)din interior nu merge deschisa, trag de maner dar degeaba ........am dat pe la incuietoare cu wd40 ca era ceva jeg pe acolo am curatzat dar degeaba! are cineva habar care este faza? mersi!

20. AdrianP

AdrianP 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut,

La mine cand dau peste denivelari, gropi... scartie portiera din spatele soferului.:(
    Am uns balamele dar tot scartie... o fi de la broasca?:uhm:

Distribuie pagina asta