1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

probleme majore cu directia

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de ciudi, 1 Dec 2009.

Taguri:
  1. ciudi

ciudi 2nd Gear Member

Locație:
    piatra neamt
    salut!am fost in service pt o verificare pe la roti ca batea ceva!in fine mi-au gasit de schimbat bucse bara stabilizatoare,bucse brat inferior si BARA STABILIZATOARE care nu stiu cat costa!stie cineva?se poate face altceva ca sa nu o schimb?tre sa-mi cumpar piesele!de ce se duce oare bara?
    :(

2. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Bieletele pt. bara stabilizatoare spate , costa cam 220-250 Ron amandoua . cu manopera maxim 300 Ron , in functie de cat de harpagon este meseriasul. Dureaza foarte putin daca are elevator.
    Bucsile brat inferior costa 380 Ron cu tot cu manopera ( la Adciel ) . Schimbul dureaza cam 30 minute. Este bine sa le schimbi daca cloncane , deoarece iti afecteaza tinuta de drum. Nasoleala este ca se uzeaza inauntru , adica nu se vede rupt mansonul de cauciuc. inauntru este o "nuca" de teflon in care apare uzura . Tot din aceste bucsi se regleaza si o parte din directie .
    Toate aceste sunt pentru Octavia II

Ultima editare: 1 Dec 2009
  3. ciudi

ciudi 2nd Gear Member

Locație:
    piatra neamt
    pai bara stabilizatoare nu e in fata?cica e de 19!e in spate?

4. Pippo

Pippo 5th Gear Member

Locație:
    Tarnaveni
    Bara stabilizatoare e pe fata ca pret nu stiu cat ar costa,bucsele de la, bara stabilizatoare le am schimbat si eu si bucsele acelea mari de la brat ,care in total au costat mai putin de 100 de ron(nu mai stiu exact cat):blink:

5. MicuTZu83

MicuTZu83 3rd Gear Member

Locație:
    CRAIOVA
    ce masina ai? nu m-am prins

6. ciudi

ciudi 2nd Gear Member

Locație:
    piatra neamt
    am o fabia din 2003 12,12v si bucsele de la bara sunt 20 de ron iar bara am gasit 260 ron originala!nu e mult!cica era (bulita) defecta la capete avea ceva de plastic care e (bulit)defect!azi le schimb!

Ultima editare de un moderator: 3 Dec 2009
  7. MicuTZu83

MicuTZu83 3rd Gear Member

Locație:
    CRAIOVA
    sa ne zici si noua ce avea de fapt bara; nu retin sa aiba ceva de plastic la capat:blink:

8. ciudi

ciudi 2nd Gear Member

Locație:
    piatra neamt
    salut!am revenit cu niste preturi si cam ce avea bara!deci era decojita din ce am vazut eu si un opritor care era din plastic mai tare!am gasit la dezmembrari bara si avea opritorele din metal!am dat pe ea 130ron,avea si bucse,iar la bucse brat inferior am gasit originale si am dat 25ron bucata!nu se mai aude nimik !e ca atunci cand am luat-o!eu sunt din neamt si am gasit un servis f bun cu meseriasi f priceputi!ca si manopera a costat 100 ron !am facut si directia 120ron si ma declar f multumit de ea!

9. cristiani_2009

cristiani_2009 2nd Gear Member

si eu lea-m schimbat

si eu am schimbat busele de pe bara stabilizatoare si m-au costat 12 lei bucata , anul trecut, si mecanicul la care am fost prima data a vrut sa imi bage pe gat o bara noua care bineanteles o avea el, dar am mers la altul si a zis ca la cat au costat imi permit sa le schimb si de 2 ori pe an daca e nevoie decat sa dau 250 pe bara cea noua care incerca sa mi-o vanda celalalt

10. ciudi

ciudi 2nd Gear Member

Locație:
    piatra neamt
    asa e!sunt k la pret numai ca a mea bara era dusa si am gasit cu 130 ron si f buna asa ca sunt f multumit!acum imi e f drag sa merg cu ea!

11. ovidel

ovidel 3rd Gear Member

Locație:
    Tarnaveni
    si eu am schimbat

Am schimbat si eu bucsele la bara ca scartaiau tare urat si am luat cu 20ron bucata pe original parca si le-am pus sus si tot scartaie de numa apai nu stiu ce sa mai fac, uni au zs. ca poate pana se lasa sau sa iau altele de alta firma sau sa mai incerc... Voi ce ziceti sa fie oare cele de a brat?

12. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Bucsile un scartie . Bucsile uzate iti produc o cloncaneala . O masina este un ansamblu de fiare de minim o tona care se sprijina pe niste bucsi de cuciuc. Cand acestea se uzeaza , ansamblele , articulatiile care devin solidare prin intermediul bucsilor, au spatii intre ele . La hopuri , curbe pronuntate bara stabilizatoare se misca in articulatie , producand un cloncanit , o bataie . Daca ai scartieli cauta sursa in alta parte .
    si ca edit :
    Nu cunosc la fabia , dar octavia 2 are bara stabilizatoare si pe spate.

13. turbojack

turbojack Silver Member

Locație:
    Cluj
    Pivotii...

14. ovidel

ovidel 3rd Gear Member

Locație:
    Tarnaveni
    nu stiu

Nu stiu ce sa zic dar scartaitul acela l-am auzit si la o Octavia si plus de aia este un sunet de cauciuc frecat pe fier. si asta mi-au zis si niste mecanici ca ar fi. Intr-o zi incerc sa fac cu ceva spray siliconic sau ceva la ele si sa vad daca mai fac (specific ca sunetul se amplifica tot mai tare pe anotimpul rece , iar pe cel ploios nu se mai aude nimic sau cand arde soarele vara acesta dispare).

Ultima editare de un moderator: 10 Dec 2009
  15. macy25

macy25 1st Gear Member

Locație:
    jud.SALAJ
    am o problema mare cu directia, orice-i fac tot trage si bate. am genti de aliaj pe care le-am centrifugat(sau cum se mai zice) am luat cauciucuri noi, le-am echilibrat, am reglat ungiul de fuga si tot, nici un efect:crying:.Va asteti parerile

16. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    1- roata pe partea in care trage se incalzeste mai mult? (eventual avem un pistonas blocat).
    2- cauciucurile noi fiind, sunt noi toate 4 sau dar 2 si amandoua sunt montate pe o parte a masinii (se mai poate sa ai insertie rupta in cauciuc).
    3- verificare pivoti, bielete, bucsi, telescoape...
    4- unghi de fuga refacut??? si masina trage intr-o parte??? (cineva si-a batut joc de tine).

17. turbojack

turbojack Silver Member

Locație:
    Cluj
    5.Sasiu deformat in urma unui accident.Nici mama reglajelor de directie nu rezolva problema.

18. macy25

macy25 1st Gear Member

Locație:
    jud.SALAJ
    am avut un mic accident ,mi s-a rupt trapezul inferior si bieleta de directie, dar totusi n-a fost nustiu ce accident, dar posibil asta-i explicatia. Si mai am o problema mare: rotile fata nu stau in verticala, au o abatere mare, anvelopele se uzeaza mult prea repede pe partea interioara, la reglat de directie mi-au zis ca nu se poate regla unghiul vertical,se poate asa ceva??:(

Ultima editare de un moderator: 30 Dec 2009
  19. macy25

macy25 1st Gear Member

Locație:
    jud.SALAJ
    nici o parere de la nimeni?

LA MULTI ANI SI AN NOU FERICIT LA TOTI:)

20. turbojack

turbojack Silver Member

Locație:
    Cluj
    Punte deformata,oale telescop deformate.
    Trebuie verificate cotele caroseriei si o diagrama exacta a geometriei rotilor.

Distribuie pagina asta