1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme inchidere centralizata/calculator confort/switch-uri usi

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de mariancmm, 29 Iul 2011.

1. daniZZ

daniZZ 1st Gear Member

Locație:
    Targu Mures
    Salut

Am o octavia 2 care a venit din fabrica cu cheie simpla fara telecomanda si inchidere centralizata.
    Pana maj ieri avea un sistem de alarma pe ea care si-a dat duhul, nu mai functiona si am hotarat sa montez un modul de inchidere cu cheie briceag.
    Sistemul de alarma nu a functionat de vreo 2 ani si inchideam masina din cheie, metoda retro...
    Cand functiona alarma, se blocau toate usile din telecomanda, cu metoda retro se blocau toate, acum cu noul modul usa spate stanga nu se blocheaza.
    Rasucind cheia in butuc se blocheaza si ea, dar din telecomanda nu.
    Are cineva idee care ar putea fi problema?

Multumesc anticipat.
    Daniel

2. Dragos Caraghiulea 1st Gear Member

Salutare!
    Poate cineva sa-mi recomande un service OK din Bucuresti pentru montaj modul inchidere centralizata? Am achizitionat de curand octavia 2 din 2006 1.9TDI, dar nu merge inchiderea din cheie, probabil lipseste modulul, am inteles de la cativa prieteni.
    Are doua chei, una avand si un buton care ar trebui sa achioneze sistemul de inchidere. Vine iarna si sigur nu o sa mai pot baga cheia in butuc :).

Multumesc anticipat!

Dragos

3. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    ai 2 chei, dar niciuna cu telecomanda.

4. Lucian P. 1st Gear Member

Salut, am si eu o Octavia 2 FL si nu se mai deschide ușa dreapta spate deloc. Un sfat?

Multumesc

5. ghizda2005 1st Gear Member

Buna ziua.Am tot cautat de cateva zile dar nimeni nu a putut sa ma ajute.Postez si aici in speranta ca cineva stie.

A trebuit sa schimb contactul de la masina ca cel vechi se blocase.Am luat de la dezmembrari un butuc cu 2 chei cu inchidere pe ele.Masina nu a avut din fabrica decat 2 chei normale fara inchidere din telecomanda.As vrea daca tot am cheile cu inchidere sa le programez sa mearga.Am luat si modulul de comfort de pe masina donatoare si montat pe masina mea si tot nu a mers.Am incercat si adaptare cu vcds ul si tot nu merge.Am incercat adaptarea pe amandoua modulele de comfort si tot nu merge.Cand ii dau adaption in modulul 46 si pun 2 remote nu imi ramane 2 ci tot 1.Mai trebuie sa mai pun si alt modul sau sa mai schimb ceva? Are siguranta separata pentru asa ceva? Vreau sa stiu ce sa fac in cazul asta ca modulul de comfort nu l-am platit inca si sa stiu daca il duc inapoi si raman cu cel original sau ii dau banii pe el.Am incercat si adaptare cu o cheie in contact si cealalta in butucul usii si tot nu merge.

Precizez ca acum masina este perfect functionala cu amandoua cheile.Am cautat si aici pe forum dar nimeni nu a incercat sa monteze inchidere din fabrica pe o masina care nu avea deja inchidere :(

6. ugabrielu 3rd Gear Member

Ce masina ai? Daca are imobilizaror ce vrei tu nu se poate. Scoti lamele adica cheile mecanice pe care le-ai luat de la dezmembrari si le montezi pe vechile unitati de cheie. Cu alte cuvinte din cheile pe care le-ai luat de la dezmembrari pastrezi doar partea metalica si le montezi in locul celor vechi, ai mare grija ca atunci cand le schimbi sa nu defectezi cumva cip-ul de pe vechile chei altfel e jale mare. Indicat ar fi sa ti le schimbe cineva care se pricepe. Asa pastrezi noul butuc si cheia mecanica pe care le-ai luat de la dezmembrari impreuna cu electronica de la vechile chei. Daca masina ta nu are inchidere centralizata cum ai vrea sa functioneze? Eu iti recomand sa nu te mai joci cu VCDS-ul prin calculatoare ca risti sa ramai cu masina pe post de mobila.
    Daca masina nu are imobilizator si vrei inchidere centralizata aceasi problema, cum vrei sa-ti functioneze daca nu are?

7. ghizda2005 1st Gear Member

Este vorba despre o octavia 2 din 2007 1.9 pd..Deci eu am luat butucul si cheile si le am montat..am mutat cipurile din cheile vechi in cheile noi si totul este ca inainte doar ca acum am 2 chei tip briceag.inainte aveam chei normale asa ca nu puteam sa mut doar lamelele.ideea este ca daca stie cineva care este diferenta intre o masina cu inchidere oem si una fara inchidere.pot sa montez inchidere oem daca masina nu a avut din fabrica? Ce trebuie schimbat? Asta e pe scurt ce vreau eu sa fac..

8. ugabrielu 3rd Gear Member

Cand apesi pe butoanele de la telecomanda din chei se transmite un semnal radio catre un receptor radio din masina care decodeaza semnalul si-l transmite mai departe catre calculatoarele masinii, probabil catre centrala de confort. Tie ce iti lipseste e tocmai acel modul radio, nu e nevoie sa schimbi centrala de confort, a ta e buna. Cu alte cuvinte trebuie sa iei de la masina de la care ai luat cheile acel modul pe care sa-l legi la centrala de confort. La mine, Fabia, e o cutie neagra de dimensiunea unui pachet de tigari pe undeva pe partea soferului sub volan.

9. ghizda2005 1st Gear Member

Se pare ca din vina mea nu mergea treaba..tocmai acum dupa multe cercetari am aflat ca eu de fapt am inlocui unitatea centrala cea de sub bord cu relee crezand ca e modulul de comfort de fapt asa mi l-a dat cel de la dezmembrari si am luat o de buna..maine sa o sa ma duc sa iau modulul de comfort si din cate am inteles e cu 4 sau 5 mufe si se afla in spatele torpedoului..asa este?

10. ghizda2005 1st Gear Member

Revin cu update..am schimbat modulul de comfort si surpriza au mers din prima cheile..numai ca merge doar de langa masina maxim 1m..am inteles ca trebuie tras un cablu pana pe stalpul masinii din modulul comfort dar nu stiu din ce mufa si de la ce pin..stie careva?

Ultima editare de un moderator: 5 Ian 2019
  11. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    mufa t18a pin 16, cea maro

ghizda2005 apreciază asta.
  12. Iulian... 1st Gear Member

Salut, am si eu o problema cu inchiderea la o skoda octavia din 2006. Usa dreapta spate nu se mai inchide si nu stiu cum sa rezolv problema. Am incercat sa dau fata de usa jos dar nu am reusit pt ca tine ceva sus si nu vreau sa stric si mai mult. Ma puteti ajuta va rog cu un video cum se demonteaza.

13. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Esti din Bucuresti?Daca da,apeleaza la colegul @al bundy!

14. Iulian... 1st Gear Member

Nu , sunt foarte departe de Bucuresti. Azi sa blocat usa de doua ori cand am inchis si acum iara aceeasi problema . Iara ni se mai inchide.

15. Iulian... 1st Gear Member

Am rezolvat problema , am dat fata de usa jos, si am inchis broasca cu usa deschisa si am dat in gaura care se formeaza cu sprei pentru curatat contactele am lasat 5 minute si apoi am incercat sa inchid usa normal si a inceput sa mearga. Este nasol de scos broasca pentru ca toata tabla pe interior vine nituita. Sper ca nu mai am probleme.

Ultima editare de un moderator: 6 Feb 2019

Distribuie pagina asta