1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme inchidere centralizata/calculator confort/switch-uri usi

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de mariancmm, 29 Iul 2011.

1. mariancmm 1st Gear Member

Salut. De curand mi-am cumparat o Octavia 2 SH (fabricatie 2006), luand-o cu o defectiune la usa din dreapta fata. Defectul consta in: usa nu se inchuie cand este actionata inchiderea din telecomanda (de fapt nu se inchuie niciodata) iar cand usa este deschisa nu apare pe MAXI DOT ca find deschisa, geamul coboara decat actionand comanda din usa din stanga, becul din usa nu functioneaza si de asemenea semnalizarea din oglinda retrovizoarie din dreapta nu functioneaza. Poate sa ma ajute cineva cu informatii despre acesta defectiune. In rest masina merge impecabil. Va multumesc.

Ultima editare: 29 Iul 2011
  2. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Pai tot ce spui tu este datorat unui swich din broasca, care transmite calculatorului date despre starea usii , deschis sau inchis, incuiat sau descuiat... asa ca defectul poate fi un fir intrerupt in zona de trecere din caroserie in usa ( zona mansonului flexibil )- cazul fericit sau efectiv defectul in broasca - cazul nefericit. In primul caz desfaci, descoperi si refaci firul , in al doilea caz cauti o broasca la SH...

3. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    Din cate stiu daca e doar switch-ul defect sau un fir ai urmatoarele simptome: pe afisaj nu apare ca ai usa deschisa, nu se aprinde plafoniera cand deschizi usa.
    Daca tu spui ca nici nu se inchide/deschide usa respectiva, este posibil sa fie toata broasca stricata.

Pls, completeaza-ti locatia in profil sau spune-ne de unde esti.
    Daca din Bucuresti, sau daca poti sa ajungi aici, iti pot recomanda un meserias specializat pe probleme de genul asta, in special la masinile din gama VW VAG. Tipul lucreaza f ingrijit, nu se grabeste si iti da garantie pt ceea ce face, si crede-ma, chiar stie ce face!

Daca esti interesat anunta-ma si iti trimit PM cu numarul lui.

Marius,

P.S. Bine ai venit pe forum, speram sa te avem mult timp aici, sa rezolvi problema asta si apoi sa auzim numai de bine de tine si SKODA ta!

L.E: te rog sa fi atent unde postezi, pentru ca topicul tau era deschis la Octavia I si am vazut ca ai scris ca ai Octavia 2.

Ultima editare: 29 Iul 2011
  4. mariancmm 1st Gear Member

Cablurile care ies din caroserie si intra in usa le-am controlat, deci faza cu firul intrerupt pica.
    Ce-i acela switch si daca este pozitionat in broasca trebuie sa demontez si capacul acela de metal prins in nituri care este in interiorul usei?
    Poate sa ma ajute cineva cu o poza.
    Nu sunt din Bucuresti.

5. Teddy B

Teddy B 1st Gear Member

Cel mai bine e sa o controlezi cu un tester care sigur iti va arata unul sau mai multe defecte.Switch-ul din broasca am auzit ca se repara si nu prea.Simptomele pe care le spui pare a fi un defect la motorasul de ridicat geamul care actioneaza ca si un calculator de usa.El face in mare parte ce defecte ai zis,dar si broasca are un cuvintel de zis.Dupa ce ii faci o diagnoza sa ne spui si noua ce are.Succes.

6. kelu84 1st Gear Member

Locație:
    bucuresti
    switch-ul nu are treaba cu faptul ca portiera nu se incuie decat in eventualitatea in care ar ramane blocat si ar transmite continuu semnal catre modul ca e usa deschisa. faptul ca geamul nu merge deschis decat din comanda centrala stanga nu are legatura cu switch-ul...switch-ul este pozitionat in broasca in partea inferioara(are doua fire albastru/rosu). switch-ul merge fie reparat prin inlocuirea partii superioare(daca e tija tocita), fie prin inlocuire totala daca sunt contactele oxidate/rupte.
    INSA in cazul tau nu este de vina switch-ul pentru ce nu iti functioneaza. eu banuiesc calculatorul de usa, insa este de folos o scanare si vazut ce erori ai stocate.fa o diagnoza si revino cu detalii

7. mariancmm 1st Gear Member

Astazi m-au sunat cei de la Autec Pitesti si mi-au spus ca am calculatorul de usa defect. Costul reparatie ma duce cu tot cu montaj pe la 1200 lei.
    Stie cineva daca se potrivesc piesele de la SH, si cat m-ar duce o asemenea piesa. Acest calculator de usa este unul si acelas cu modulul comfort si unde este pozitionat. Daca este acel modul prins de motorasul de la geam l-am schimbat cu un altul de pe alta masina si nu a mers, in scimb al meu a mers la a lui.

8. mariancmm 1st Gear Member

Calculatorul de usa la Octavia II

Salut. Dupa o diagnoza facuta la service mi s-a spus ca am calculatorul de usa defect. Stie cine va unde este pozitionat (problema este la usa stanga fata la o Octavia 2) si daca este unul si acelas cu modulul comfort. Si daca are cineva idee despre schimbarea lui cu unul de la SH si care ar fi costul?

9. Teddy B

Teddy B 1st Gear Member

Sa ne spui mai multe despre simptomele calculatorului de usa,calculatorul de usa este motorasul care ridica geamul.La tine care sunt defectele pe care le-ai sesizat?

10. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    Am mutat discutia aici!

11. mariancmm 1st Gear Member

Usa nu se incuie cand este actionata inchiderea din telecomanda (de fapt nu se incuie niciodata) iar cand usa este deschisa nu apare pe MAXI DOT ca find deschisa, geamul coboara decat actionand comanda din usa din stanga, becul din usa nu functioneaza si de asemenea semnalizarea din oglinda retrovizoarie din dreapta nu functioneaza

12. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    Cea mai frecvent intalnita problema este de la switch-ul din butuc.
    Daca esti din bucuresti ia legerura cu colegul al_bundy, sau suna-l si vezi cum te poate ajuta.
    El se ocupa cu chestii de genul asta si sigur stie sa iti spuna de la ce este.

13. kelu84 1st Gear Member

Locație:
    bucuresti
    nu este switch-ul de vina in cazul tau mariancmm
    calculatorul din usa sau cablajul din usa este de vina

14. IliePop 2nd Gear Member

am avut si eu aceeasi problema si de vina a fost cablajul din usa, cel mai bine ar fi sa verifici acolo.

15. catalinradauti

catalinradauti 1st Gear Member

Locație:
    suceava
    probleme martor bord portiera deschisa

Salutare prieteni,
    Pe mine ma cheama Catalin si sunt din Suceava, membru bebe, am o skoditza octavia Tour, din 2007, motor 101 cp, ALH, de 7 zile.
    Am o problema cu portiera stg.fata, dupa ce o inchid imi apare in bord martorul cum ca ar fi deschisa si cand activez alarma o detecteaza ca deschisa si tipa. Nu face asa tot timpul, cateodata se aprinde martorul si nu o pot inchide din telecomanda, cateodata nu.Ar mai fi ceva, centralizata din cheie functioneaza anormal, ba se inchide doar usa soferului, ba toate, ba niciuna.Am ajuns sa le blochez de la butonul de interior si usa soferului sa o inchid cu cheia.
    Va rog sa ma sfatuiti care ar fi problema si rezolvarea acesteia?Poate exista posibilitatea resetarii inchiderii centralizate sau altceva de genul, nu stiu???
    Va multumesc anticipat!

16. marius_neaga 1st Gear Member

Usa dreapta spate nu se inchide

Salut,
    Am o problema la o Skoda Octavia 2, 2005.
    Usa spate dreapata nu se inchide din telecomanda, doar din butonul de inchidere a usilor din interior.
    Stie cineva unde ar fi probleme?

17. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    LA diagnoza ce apare?

18. lady_bird 1st Gear Member

Si eu am probleme cu calculatorul usa dreapta fata, daca sunt lasate ambele geamuri de pe fata, cand vreau sa le ridic concomitent, cel din dreapta urca pana la jumate, dupa care se duce iar in jos. Daca le ridic pe rand, nu sunt probleme. Tot 1200 ron mi-au spus ca ma costa, dar il las asa ptr. ca mi-au spus ca doar asta este problema si nu o sa se intample altceva, nu ma deranjeaza atat de tare. Se poate intampla totusi si altceva daca nu rezolv calculatorul?
    Multumesc.

19. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    NU se intampla altceva.

20. tzock 1st Gear Member

salut!
    o problema as putea spune ca am si eu la o skoda octavia II an 2005 in sensul ca de ceva vreme imi scade raza de actiune a inchideri centralizate la ambele chei. momentam am ajuns la o raza de maxim 2-3 metri. mentionez ca nu am nici o eroare pe tester si am inlocuit bateriile la ambele chei (chei briceag originale ale masinii). in urma cu aproximativ 3 ani, fostul proprietar al masinii a avut probleme cu ambele chei care s-au deprogramat si a rezolvat atunci problema la reprezentanta.
    intrebarea mea: care ar fi problema mea?

multumesc!

Distribuie pagina asta