1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme geamuri/geamuri electrice

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de oltyclaude, 18 Feb 2008.

1. T. Carmen Skoda Expert

Ultima editare de un moderator: 21 Sep 2016
  2. marius_bms 1st Gear Member

Locație:
    Dej, Cluj
    Buna,

Multumesc de raspunsuri. Tocmai aseara cand vorbeam cu cineva la telefon si ii dadeam detalii despre ce am patit, am apasat butonul geamului si a inceput sa functioneze. Am fost surprins....am facut mai multe teste cu geamul si a mers. De cand am intampinat problema panoul usii mi-a fost tot demontat si am zis sa imi montez panoul la loc. Am pus panoul fara sa il prind in suruburi si am zis sa mai fac o proba....nu am mai functionat geamul. Am deconectat reglajul oglinzilor si tweeter-ul ca am zis ca poate e problema de acolo.....nimic. M-am urcat la volan si am inchis usa...dupa cateva butonari s-a lasat geamul jos, dar apoi nu am mai reusit sa il ridic....aducandu-mi aminte de cateva postari de aici m-am gandit ca poate si la mine ar fi problema cu cablurile.....am deschis usa pana la jumatate si geamul functioneaza....Acuma intrebarea e alta....Stii cumva daca cablurile care merg din usa in caroserie au ceva conector chiar dupa ce intra in caroserie sau e ceva traseu mai lung? Am tot cautat pe Google si Youtube dar nu mi-am dat seama exact cum sunt. Multumesc inca o data!

3. T. Carmen Skoda Expert

4. ovidius max 1st Gear Member

Locație:
    Iaşi
    Buna seara,
    Am schimbat cablurile de la macaraua din dreapta si m-am chinuit mult sa pun la loc placa de tabla (panoul). De cateva ori a iesit „tzumburucul” care vine de la broasca si care sare atunci cand se blocheaza portiera. Am dat panoul jos, am desfacut broasca de pe portiera, am prins tija si am luat-o de la capat. Asta de cateva ori. La proba cu telecomanda mi s-a parut ca nu prea sare tija, dar se auzea clanc-clanc si am crezut ca totul e in ordine. Dar dupa ce am montat geamul - functioneaza - nu se mai inchide portiera. I-am dat oare vreun resort peste cap? Oare nu am bagat bine mufa broastei, ca am facut-o cam pe pipaite? De unde sa incep verificarea? Multumesc.

5. T. Carmen Skoda Expert

Nu, nu cred.
    Demonteaza doar ornamentul de plastic de langa ,,tamburuc". Daca nu este pozitionat corect, forteaza ,,tija tamburucului" in urechiusa de plastic de pe broasca, acolo de unde a iesit cand a trebuit sa demontezi panoul.
    Daca nici asa nu functioneaza, va trebui sa demontezi si fata de usa, plus panoul sa vezi daca nu ai uitat sa cuplezi mufa la broasca.

6. ovidius max 1st Gear Member

Locație:
    Iaşi
    Problema e cam „albastra”. Atunci cand am scris mesajul broasca se blocase pe inchis dar cu portiera deschisa. A doua zi am scos-o si era blocata. Acel plastic alb de care spui, Carmen, nu se misca in sus si in jos. Am urmarit acest film de pe youtube https://www.youtube.com/watch?v=hA_igZnCBPY si am deblocat-o. Am pus-o pe masina, am executat cateva manevre de inchis-deschis dupa care s-a blocat iarasi pe inchis, cu portiera inchisa... Nu am panoul cu macaraua montat, am cat de cat acces la broasca, dar e blocata. La fel ca si mine... Acuma stiu si care sunt mecanismele de blocare si chiar sunt ingrijorat.

7. T. Carmen Skoda Expert

Daca nu reusesti sa o repari, nu trebuie sa te sperii.
    O broasca noua costa 150 roni.

8. ovidius max 1st Gear Member

Locație:
    Iaşi
    Nu m-am speriat, ajunge maine! :) Problema este că nu prea știu cum să o scot pe cea veche. Reamintesc ca e blocata cu portiera inchisa, dar fara panoul cu macaraua de geam. Ma gandesc ca nu am cum actiona decat cu forta bruta: masina de gaurit cu burghiu, am luat niste panze mici si sa o frezez ca la dentist. Strat cu strat. Zilele astea am tot tras de ea, de toate levierele, cablurile, am innebunit-o din telecomanda si nu se deschide. Multumesc pentru suport, Carmen!

9. ovidius max 1st Gear Member

Locație:
    Iaşi
    Gata, am rezolvat. Broasca se blocase pentru ca am prins cablul care vine la maner intr-o pozitie nepotrivita. Odată ce l-am desprins, s-a deblocat si broasca. Lungimea acestuia este critica din cate am observat: dacă nu este reglata ca lumea, broasca nu se deschide, sau se blocheaza pe inchis, cum am patit eu. Dar tot raul spre bine: m-am facut cu o broasca noua!

10. gabi66 1st Gear Member

Buna seara, am o problema cu geamul dr fata, apăs comanda de coborâre , coboară, total, dar la urcare merge până la jumătate apoi brusc coboara. Pentru al ridică trebuie să îl iau în trepte (actionez pentru urcare scurt si cu pauza 1,2 secunde), Ce să fie?

11. mbgd

mbgd Gold Member

Locație:
    bucuresti
    asa problema am si eu...asteptam raspuns.dar nu ceva de gen: vezi ca ai ceva pe cheder.

12. T. Carmen Skoda Expert

Vezi ca ai ceva pe cheder.:)
    Eu cred ca va trebui sa gresati cele doua ,,sine" pe care culiseaza suporturile care fixeaza geamul. De ce? Constructorul a gandit un sistem anti-prindere, iar din cauza ca mecanismul pe partea de ridicare merge foarte greu din cauza mizeriei, etc. percepe ca a prins ceva, si automat va da comanda de coborare.
    Poate fi probleme si din modulul motorasului, posibil a ajuns apa. Curatat cu spray de contacte mufele care vin cuplate la modulul motorasului, demontat capacul de protectie de pe modul, si vazut exact care este situatia.
    O alta problema ar putea fi uzura rotii dintate a motorasului. Am sa va prezint un videoclip sa vedeti exact problema pe care ati mentionat-o, plus rezolvarea in cazul respectiv.
    https://www.youtube.com/watch?v=bNbVoJ1NxyE
    Uzura la roata dintata:

13. gabi66 1st Gear Member

T.Carmen. E posibil în ce privește ghidajul, o să dau panoul ușa jos să văd care-i treaba, referitor la rotita trebuia să facă un "'carait'" ceva, un zgomot dar nu se aude nimic, voi verifica, mulțumesc de ponturi.

14. mbgd

mbgd Gold Member

Locație:
    bucuresti
    si rotita aia se gaseste separat sau trb tot motorul,ai idee?
    ps-da...am ceva pe cheder...un geam rebel :)

15. T. Carmen Skoda Expert

Motorasul complet, daca intr-adevar este uzata rotita sau modulul defect.

16. gabi66 1st Gear Member

Problema rezolvata. Am descoperit vinovatii !!, Câteva codițe de frunze si ceva resturi de frunză, am curățat, am gresat cu puțin w40 pe canalul chederului si gata, pot spune că am scăpat foarte ieftin.

17. eduard1589 1st Gear Member

Salutare,

Am de gand sa achizitionez o skoda fabia din 2007 motor 1.4 benzina dar are o problema si anume : Nu se deschid geamurille fata buton (doar fata electrice) si nu se blocheaza/deblocheaza usile din buton (cel din masina lock/unlock). In rest nu are probleme de tip electric, trapa se inchide/deschide, masina se deschide/inchide din telecomanda...

Ce imi recomandati sa mai verific, sau unde sa merg..

P.S.: Sunt din Bucuresti.

Multumesc anticipat!

18. T. Carmen Skoda Expert

19. Razvanbc 2nd Gear Member

Buna ziua si sarbatori fericite tuturor!

De ceva timp intampin si eu o problema cu geamurile electrice.Nici nu mai coboara/nici nu mai urca,atat pe partea soferului,cat si a pasagerului.Am fost la un electrician care verificat mufele,inclusiv burduful din portiera si nu sunt probleme in zona asta.Mi-a spus ca ar putea fi acel calculator al geamurilor sau calculatorul de confort.Tin sa mentionez ca de cand am intampinat aceasta problema a fost o perioada scurta de timp in care geamurile incepusera iar sa functioneze,dar acum au mai bine de o luna de cand nu mai functioneaza si nu le pot da de cap.Care ar fi problema?Are cineva vreo idee?

20. Razvanbc 2nd Gear Member

Revin din nou cu o alta postare.Din momentul postarii precedente geamurile nu au mai functionat.Mare surpriza in aceasta seara cand apas pe buton doar din pura obisnuinta si au functionat.Ideea e ca nu stiu cat o sa dureze toata treaba asta.E posibil sa fie un scurt pe undeva sau care ar putea fi cauza?

Distribuie pagina asta