1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme geamuri electrice

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de Bolex, 22 Iul 2010.

1. maxim

maxim 4th Gear Member

Locație:
    Iasi
    Mi-a cedat complet motorasul si nu se mai ridica geamul decat 3-5 cm. am desfacut fata portierei si rotita nu are nimic. fara sarcina motorasul se invarte fara probleme in ambele directii. cu sarcina se invare numai in sensul in care se deschide geamul. in sens invers trebuie sa trag de geam ca sa il pot inchide. am cerut operte de motoras complet si este undeva intre 100 si 250 RON la mana a doua. Va tin la curent.[​IMG]

Panicos apreciază asta.
  2. Motanu_io 1st Gear Member

salut...am si eu o problema la a mea skoda 2 1.6 MPI...fgeamul din dreapta la ridicare nu.mi functioneaza treapta a 2.ua...iar noaptea cnd aprind farurile si se aprinde bordul si toate ledurile alea...la panoul de control al geamurilor...nu se aprinde...decat cand vrea el...se aprinde..se stinge...stie cnv ce se intampla ?

Ultima editare de un moderator: 23 Feb 2016
  3. mbgd

mbgd Gold Member

Locație:
    bucuresti
    translate!

4. CristiV

CristiV Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    Am avut in noiembrie aceeasi problema. Geamul portierei dreapta fata a ramas deschis. Am fost la AVIA, testare, motoras bun, calculator defect. Au schimbat ansamblul cu totul. Se numeste calculator usa. Toata operatiunea a costat 1506 RON. Pana sa ajung la situatia descrisa mai sus simptomele erau ca geamul se deschidea dar nu se inchidea decat in trepte.

5. gabitzu_89 1st Gear Member

calculator usa dreapta defect

Salutare. Eu am problema cu geamul fata dreapta: nu se mai ridica. Am desfacut fata de portiera, macaraua este in regula, mecanicul a testat motorasul si calculatorul. Verdict : calculatorul este defect! Cost calculator nou :800 lei..zic pas :D ...caut un calculator Sh, gasesc unul insa cel de pe masina are codul 1K0959792G, iar cel Sh are codul 1K0959793J..La search pe google apar amandoua ca fiind pentru modelul meu se Skoda Octavia (2006, cod BJB). Ce credeti merge achizitionat ?

6. CristiV

CristiV Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    Din ce am citit pe forum exista pericolul sa nu comunice cu calculatorul masinii.

7. T. Carmen Skoda Expert

8. ionutsss

ionutsss 1st Gear Member

Locație:
    Dolj
    Salut, am o problema cu motorasul pentru geam pentru masina din semnatura. Se ridica pana la jumatate dupa care coboara; din cate am citit se pare ca motorasul este de vina. Voiam sa va intreb, daca apelez la SH, exista posibilitatea sa mearga si un motoras de pe o Octavia 2 (non facelift) sau de pe o Octavia 2 Facelift dar volan pe dreapta? Multumesc!

9. T. Carmen Skoda Expert

After changing the wheel inside the motor - the problem is fixed:

10. marius_f 3rd Gear Member

salut
    Mi s-a stricat macaraua la geamul dreapta fata
    Am cumparat alta macara cu motoras cu tot, din dezmembrari

Am asistat la demontarea macaralei si am observat ca are niste bolturi de plastic, care fixeaza geamul de macara .

Aveti idee cum se poate fixa geamul pe macara, pe acele cleme ale macaralei ?
    Care sunt pasii de urmat pt fixarea geamului pe macara si cum pot introduce acele bolturi de fixare ale geamului ?
    Spatiul de manevra este destul de mic ...
    Se poate monta mai intai geamul pe macara si apoi se fixeaza macaraua cu totul in usa ? - (dar cum mai introduc geamul in sinele de fixare de pe usa ?)
    Multumesc

(poza cu bolturile la care ma refer)

O2, 2005

Fișiere atașate:

11. T. Carmen Skoda Expert

12. marius_f 3rd Gear Member

Gata, am reusit astazi sa ii schimb si macaraua, cu tot cu motoras .
    O adevarata ''distractie'' cu acele bolturi de plastic, care trbuie introduse pt fixarea geamului ...
    Trebuie ''creata'' o unealta ''speciala'' pt introducerea lor ... - o sarma otelita, indoita la unul din capete pt ca dupa ce se introduce partea exterioara (acea ''camasa'' de plastic in interiorul geamului, trebuie tinut cu acea sarma indoita, astfel incat sa poata fi introdus pe sarma si boltul cel mic, care ''umfla'' acea camasa si fixeaza apoi geamul in clemele macaralei) .
    Este greu de descris, operatiunea, in cuvinte .
    Link-urile postate de T. Carmen sunt mult mai elocvente .
    In schimb, nu am mai avut cum sa prind macaraua in acele popnituri .
    Macaraua a fost prinsa in holzsuruburi, chiar langa gaurile macaralei, insa sunt uimit cat de bine poate sta fixata .
    L-am intrebat pe respectivul mecanic (o cunostinta veche), daca a mai montat asa ceva in felu asta si mi-a zis ca a mai facut la vreo cativa oameni si pana in ziua de astazi nu s-a intors niciunul cu vreo plangere/neplacere, cum ca acele suruburi s-au slabit sau mai stiu eu ce ...
    Pare cam tiganeala, la o prima vedere, dar chiar mi-a fost imposibil sa gasesc un service care sa aiba acea unealta/acel cleste special pt popniturile alea .
    Doar la reprezentanta aveau asa ceva, insa nu au vrut sub nici o forma sa monteze o macara sh .
    In fine
    Cu ocazia asta am schimbat si motorasul, fiindca cel vechi cam dadea semne de oboseala - am schimbat calculatoarele intre ele si asta a fost tot .
    Acum totul merge perfect, fara blocaje, fara ridicari intermitente ...
    Acele holzsuruburi chiar isi fac treaba, la fel ca niturile originale, poate chiar mai bine .
    Am sa le dau si cu ceva vopsea pe ele, pt orice eventualitate ...

Multumesc mult pt ajutor
    Numai bine

13. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
    Mda, am scris degeaba ca acele bolturi se fixeaza in gaura din geam cu fata de usa data jos ? Si ca geamul cu acele dopuri albe culiseaza in jos si apoi bolturile intra in locsul lor ?

Si ca in loc de popnituri se trag piulite nituibile in gaurile lor si apoi se pun suruburi ?

Ultima editare de un moderator: 22 Sep 2017
  14. marius_f 3rd Gear Member

Salut
    Nu, nu ai scris degeaba . Deloc .
    Si iti multumesc

Referitor la bolturi, bineinteles ca am dat fata de usa jos, altfel nu aveam acces deloc la macara .
    Mecanicul a procedat intr-un fel foarte asemanator cu primul link trimis de T. Carmen .
    Adica a fixat provizoriu macaraua pe usa, a introdus geamul la loc in usa si in clemele macaralei, apoi l-a coborat pana in dreptul gaurilor de acces, iar prin acele orificii a introdus bolturile de plastic prin orificiile clemelor si ale geamului .
    Dupa care, a fixat macaraua definitiv in holzsuruburi .

Referitor la piulite nituibile, crede-ma, am cautat peste tot pe unde am stiut eu, prin Craiova .
    Dar mi-a fost imposibil sa gasesc asa ceva. Se uitau vanzatorii la mine "ca la 14 din carti" (Dedeman, Leroy Merlin, Praktiker ...) .
    Am gasit doar pe internet, pe rocast.ro, dar era "mai mare daraua decat ocaua" ... eram si constrans de timp ca sa mai astept cateva zile-o saptamana, pt niste amarate de piulite ...
    Din aceasta cauza am fost nevoit sa renunt la piulite nituibile .
    Multumesc din nou tuturor pt ajutor si sfaturi, chiar daca nu am reusit sa le respect in totalitate .
    Numai bine

15. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
    tot degeaba am scris, bolturile nu se introduc prin cleme si prin geam, ci doar prin geam, cand panoul este dat jos si este acces la gaurile geamului.
    geamul nu se introduce in clemele macaralei INAINTE de a baga bolturile in geam,ci dupa.

16. marius_f 3rd Gear Member

Cum crezi ... eu iti multumesc oricum
    Am incercat sa ii explic mecanicului, sa ne uitam bine inainte de a vedea ce si cum, cum se fixeaza geamul mai usor, dar nu am avut cu cine discuta .
    Asa a vrut el ... asa l-am lasat . Pana la urma daca el a vrut sa se patimeasca mai mult ... a fost treaba lui .
    Numai bine

17. sorin2010 1st Gear Member

Salutare am avut aceeași problema cu geamul dreapta fata î l ridicam puțin câte puțin dar azi când îl ridicam a revenit jos de tot și se ridica doar 5 cm și nu mai vrea. Am tot încercat sa trag de el sa ajut dar nu vrea. Ce poate sa fie? Calculatorul? Motorașul? Macaraua?ce are ca nu pot merge cu geamul deschis? Skoda octavia 2 face lift din 2010 . Te rog al bundy poți sa spui o părere. Cam cât ar costa sa schimb piesa defecta. Mulțumesc

Revin cu precizare masina o țin în garaj azi dimineață am scos masina din garaj am închis garajul am inceput sa merg cu mașina. Când am încercat sa închid geamul cu apăsări repetate pe buton s a închis. Ce poate sa aibă?

18. Paganu

Paganu 1st Gear Member

Salutare,

Am si eu o problema cu geamul de la sofer si anume ca la inchidere treapta a doua nu merge sa se inchida singur. In jos merge perfect si la celelalte geamuri (pasager fata si geamurile pe spate merge perfect). Am verificat sigurantele sa fie introduse cum trebuie, ca a fost tatal meu cu ea la un electrician sa ii verifice consumul de curent dupa ce i-am montat o navigatie dedicata cu android si electricianul respectiv a tot scos sigurante intr-o veselie pana sa o gaseasca pe cea pentru radio-cd/navigatie. Stie cineva de la ce ar fi problema? Sper sa nu fie pe duca calculatorul de la usa :-s.

PS. La inchidere din cheie se ridica geamul fara nici o problema.

19. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
    e din butonul de pe usa.

20. catax4u 2nd Gear Member

Salut. Recent mi-a fost schimbata portiera fata stanga de la sofer(tabla exterior) si s-a demontat masca de plastic de interior. Dupa schimbarea asta, acea masca de plastic pe care sunt montate butoanele pt coborat geamurile fata cred ca au rupt clipsurile de prindere, piciorusele alea care o tin fixata si acum are un joc deranjant, plus ca undeva acolo in spatele acestei masti sunt suruburi cred care tin fixata toata masca de plastic a portierei si la fel cand inchid usa si trag de maner se misca cu totul partea centrala, cred ca nu pus vreun surub sau nu le-au strans bine(suruburi torx cred ca sunt). Pot sa gasesc masca aia mica pt butoanele de geamuri ca sa o schimb? Si cum se demonteaza corect? Pun si o poza sa se vada despre ce vb.

Fișiere atașate:

Distribuie pagina asta