1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme geamuri electrice

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de Bolex, 22 Iul 2010.

1. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
  2. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    Si il trimit pe om la reprezentanta deoarece si eu am fost acum cativa ani cu cineva deoaqrece nici eu nu credeam ca asta e rezolvarea.
    al fel cum nu credeam ca de la schimbatul bateriei se poata buli unul sau ambele calc de usi de pe fata, la diagnoza nu au erori dar ele nu mai fac nimic.

3. Rado46

Rado46 Silver Member

Locație:
    Timisoara
    prima oara am raspuns cu:
    crezi ca nu stiu ca esti f bun in diagnoze si electrica?
    ;)

4. ionutsss

ionutsss 1st Gear Member

Locație:
    Dolj
    Am citit toate post-urile ; si eu ma numar printre cei care au problema de la geamul pasagerului, accea cu geamul care se ridica pana la jumatate si dupa coboara. Va rog daca se poate un cod cu acel modul. Multumesc!

5. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Pai Ionut, spune si anul fabricatiei, sau win-ul, ca sa primesti un cod corect

6. ionutsss

ionutsss 1st Gear Member

Locație:
    Dolj
    Am uitat, ma scuzati, este modelul din 2009 (facelift) . :)

7. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    UIte paginile din etka ...

Fișiere atașate:

• 01.jpg
      01.jpg
      Mărime fișier:
      67,1 KB
      Vizualizări:
      49
    • 02.jpg
      02.jpg
      Mărime fișier:
      97,3 KB
      Vizualizări:
      57
    • 03.jpg
      03.jpg
      Mărime fișier:
      97,3 KB
      Vizualizări:
      32
    • 04.jpg
      04.jpg
      Mărime fișier:
      74,7 KB
      Vizualizări:
      24
  8. mariand82 1st Gear Member

Am avut si eu aceasi problema cu scataitul geamurilor,am defacut fata de usa,dar numai prima ca a doaua ii de tabla si capsata,si am uns rolele cu un spray cu ulei pe sus pe langa geam,scartaia una de jos abia am gasit-o.

9. lady_bird 1st Gear Member

Remediere prin curatare

Chiar daca vin foarte tarziu cu un raspuns pentru remedierea inchiderii geamului... s-a rezolvat asa cum ai spus, doar cu o simpla curatare, dar bineinteles nu la service-ul "mare si cu pretentii" care mi-au spus de fiecare data ca ma costa peste 1000 lei sa faca nu stiu ce la calculator, ci la unul mai mic, fara pretentii si cu costuri omenesti.

10. bung 1st Gear Member

Problema geamuri electrice

Buna ziua,

Am o intrebare legata de problema intalnita la geamurile electrice. Am skoda octavia 2 1.9 TDI, geamuri electrice fata-spate. In urma unei ploi mi-a plouat pe panoul de comanda geamuri de la sofer. Seara dupa ce am parcat masina am observat la 1 minut dupa inchidere geamul stanga spate coboara singur. Pe comanda centrala sofer chiar si cea din spate s-a inversat comanda de coborare/urcare fata de celelalte geamuri care funtioneaza normal. Va rog daca pot primi un sfat ca de frica geamului care tot coboara singur decuplez mereu borna. Multumesc, astept pareri.

11. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    Scoate panoul cu butoane si curata-l,

daca nu se mai poate face nimic, atunci schimba-l.

Cu toate ca , dupa ce incui masina din telecomanda butoanele nu mai sunt active. Vezi sa nu ai o problema in alta parte.

12. mivodo 1st Gear Member

Vreau sa va spun ceva in legatura cu scartaitul geamurilor. Si eu sun posesor de Skoda 2 si am aceeasi problema. Dupa indelungi verificari si ungeri a intregului sistem am realizat ca problema nu e motorasu si sistemul interior. Va spun care e problema...... chederul are in interior niste lamele, acele lamele din fabrica au un puf pe interior, va imaginati ca e un puf rigid pt curatare geam, iar cei de la scoda au gandit ca geamul sa fie sters sa apropir cat mai mult lamelele de geam......acel *puf* din cauza prafului si a mizerieise duce, iar lamelele chederului fiind ffff apropiate si ramanand cauciuc gol freaca pe geamm si atunci cand nu e ud scartaie de iti vine sa sari de la volan de'adreptul.
    Rezolvare pt tupeisti, taie lamela din interior
    Rezolvare pt bogati schimba chederul
    Rezolvare pt mine, astept un tupeist sa rezolve problems si sa ma anunte. ;)))))))

Ultima editare: 27 Iul 2014
  13. raxel

raxel 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Exact asta am avt si eu. Scartaia fff rau doar la cald , la rece diminua sau kiar disparea. Cu 50 ron am rezolvat. A dat mascavjos,a dat cu nush ce sprsy de maai multe ori si akm merge ca uns.

14. bung 1st Gear Member

Salut

Nici eu nu dau de cap cu aceeasi problema cu geamul stanga spate

15. monycata 1st Gear Member

Locație:
    Rosiori de Vede, Teleorman
    Salut!

O problemă similară, dar acutizată. deci:
    Octavia II, an 2007; de nouă, făcea probleme la geamul dreapta faţă în sensul că pe impuls nu se ridica decât până la jumătate după care revenea jos şi trebuia ridicat puţin câte puţin. Fostul proprietar, zice, a fost la reprezentanţă, au bâjbâit ăia p-acolo, au zis că n-au ce-i face.:wtf:

Cumpăr eu maşina, ştiam de problemă, nu prea i-am dat importanţă, deh. Pentru că unii au încercat să socializeze excesiv cu maşina, i-am pus alarmă. Alarma are funcţie de a ridica geamurile; vreo 6 luni a mers Ok. La un moment dat, la armare mi-a apărut un zgomot puternic în portiera dreapta faţă şi o vibraţie puternică, ziceai că sare vopseaua.
    De atunci, lipsă bani, timp, etc., încuiam maşina din cheie (are închidere centralizată, dar nu cu butoane pe cheie). Am încercat să resetez şi geamurile cu rotitul cheii şi menținerea pe poziţie. A mers superb procedeul, dar fără nici un rezultat.
    Am păţit-o, că, deh, trebuia, la un moment dat nu a mai vrut să ridice geamul. L-am ridicat cu chiu cu vai. Manual mai mult.
    Merg la service; vreo 2-3 meşteri, calfe şi zidari, mi-au zis ca e macaraua.
    Bun, comand macara. Vine macara. Mă duc să monteze macaraua. Dau de alt meşter.
    Ăla, după ce scotoceşte prin portieră, dă motorul jos, roteşte de rotiţa aia de la macara, zice "şefu, nu e de la macara, e de la motor".
    Eu, verde la faţă: "e pe naiba de la motor, nu auzi că merge?"
    Ăla: Păi merge, dar nu merge bine.
    Desface motorașul şi apoi ajunge la o rotiţă de angrenaj, din plastic (axul motor are un melc care transmite mișcarea unei rotiţe dinţate, încorporate în ansamblul motor-controller). Această rotiţă pe o parte (partea care vine spre faţa uşii are o "cruce" care se aşază "peste" corespondenta din uşa, de la macara.
    Ăla (triumfător): Vezi?
    Eu: Casc ochii, da, văd. Melcul de pe axul motorașului săpase în rotiţa de plastic un şanţ de toată frumusețea, polizase dinţii cum nici un stomatolog nu ar fi reuşit.

Acum, prima problemă este să fac rost de rotiţă; a doua problemă: aia a cedat când a apărut zgomotul şi vibraţia în portieră, la armarea alarmei. Dar şi alea au apărut cu un motiv.
    Din discuțiile purtate înţeleg că este o problemă cu controller-ul geamului, deci ar trebui să înlocuiesc tot ansamblul motor-controller; Ar trebui să umblu şi la macara? Menţionez că este curat chederul, nu are obstacole, manual ridică-coboară geamul fără probleme. Mi-e teamă să nu dau peste cap portofelul pentru a înlocui motorașul şi controller-ul şi apoi să apară aceeaşi problemă. Alt meşter mi-a zis că dacă schimb ansamblul, va trebui să folosesc tot placa de la controller-ul original pentru că nu o va recunoaşte calculatorul.
    Rog opinii (ieftine şi bune, dacă se poate).

16. ni5to

ni5to 5th Gear Member

Locație:
    Buzau
    Intr-un final am luat legatura pe mai multe site-uri si am gasit la vecinii nostri bulgari aceste rotite zimtate.

Pretul e undeva la 25 de lei pe bucata la care se adauga transportul. Eu o sa -mi comand doua sa scap odata pt toteauna de coborarea geamului, mai ales ca l-am gasit deschis de tot si peste noapte.

Asa ca, daca mai vrea cineva sa se anunte si putem imparti si costul transportului (25 lei-500g).

17. Cristileu24 1st Gear Member

Salut imi poti spune si mie de unde ai comandat rotitele ca am si eu aceeasi problema ca tine si vreau sa camand si eu .Multumesc.

18. Razvan89 1st Gear Member

Buna ziua. Am o problema . In momentul in care vreau sa ridic geamul din dreapta fata, urca putin si coboara singur, iar cateodata nu coboara automat jos . Care ar putea fi cauza? Va multumesc.

19. maxim

maxim 4th Gear Member

Locație:
    Iasi
    geam fata defect octavia 2

Buna Razvan89,
    Pentru aceeasi problema pe un O2 din 2007 mi-au spus ca trebuie sa schimb motorul de la geam, aproximativ 1200 Ron mi-au spus ca costa. Senzorul care controleaza preusiunea de la geam ar fi in motoras si din cauza asta se schimba cu totul. Am cautat acum si am gasit de la 200 ron pe net respectivul mecanism.
    bafta.
    >>>> UPDATE

Ultima editare de un moderator: 16 Aug 2015
  20. snakehaidu

snakehaidu 1st Gear Member

Locație:
    Blaj
    Salut,
    Problema cu scartaitul am rezolvat-o cu glicerina boraxata, parca mai zicea cineva pe aici de ea.
    Se ung chederele si problema dispare!

Distribuie pagina asta