1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme geamuri electrice

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de Bolex, 22 Iul 2010.

1. Puskii 1st Gear Member

Buna ! am si eu o problema cu geamurile electrice . acum o luna mi s-a stricat geamul electric din partea stanga si nu se ridica decat pana la jumatate ... motorul se aude si dar nu are putere sa-l ridice ! astazi spre " norocul " meu mi s-a stricat si geamul din dreapta .. la acesta cand il dau in sus nu se aude nimic si cand il dau in jos se aude dar tot nu merge ... acum 2 saptamani am fost la un service cu geamul din stanga iar acel om fara sa se desfaca portiera a zis ca-i sticata macaraua ... insa nu am avut bani in momentul acela sa-mi fac geamul ... cn ma poate ajuta sa-mi spuna ... raman dator ... poate nu e macaraua...

2. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    face face destul de urat..zdrangane,inainte nu facea mai deloc..e enervant,prefer sa-l deschid pe cel de la sofer..

3. victor

victor 1st Gear Member

in legatura cu calc comfort....si-a revenit singure...dupa ce vam spus despre aceasta problema am lasat alarma dezactivata si ieri am incercat sa ridic geamurile din telecomanda si surpriza.....sau ridicat..:happy:

Ultima editare: 30 Noi 2012
  4. gabry 1st Gear Member

Locație:
    Bacau
    Salut!

Cine ma poate ajuta si pe mine cu urmatoarea problema..Am schimat bateria si dupa aceea a intervenit urmatoarea problema;geamul spate stanga se deschide singur dupa ce incui masina,si din interior din panoul soferului si din butonul de pe usa s-a inversat sensul de inchidere al geamului , daca il inchid el se deschide si invers.
    Am fost la un mecanic a pus calc si spune ca vede ca si cum portiera ar fi deschisa si nu stie ce sa ai faca . Momentan sunt nevoit sa inchid masina si sa scot borna de la baterie sa nu se deschida geamul.
    Va multumesc anticipat...

Ultima editare: 21 Mar 2013
  5. romy.b 2nd Gear Member

Locație:
    Suceava
    sal.

Posibil sa ti fi ramas butonul de inchis/deschis geamul blocat(contact permanent intre lamelele lui).

6. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    Problema cu functionarea inversa se rezolva la reprezentanta cu ceva modificari in softul calc de usa.

7. gabry 1st Gear Member

Locație:
    Bacau
    Salut!!

Romy:butoanele deschis\inchis functioneaza corect amandoua ,cel de pe portiera spate si cel de pe portiera sofer doar ca sunt pe 'invers':).

Al bundy daca ai putea sa imi dai o indicatie despre ce ar trebui modificat in soft ? Dau o masa cand ajung la Bucuresti.

8. Rado46

Rado46 Silver Member

Locație:
    Timisoara
    1:seteaza profilul cu orasul de unde esti :racer:
    2:@AlBundy pomenea de reprezentanta

9. romy.b 2nd Gear Member

Locație:
    Suceava
    sal.

Poti incerca 2 lucruri:reinvatarea pozitiei inchis/deschis a geamurilor sau inversarea polaritatii motorasului(aici pot sa ma contrazica sau sa ma aprobe cei mai in tema cu electricitatea auto decat mine). O zi faina si placuta.:idea:

10. gabry 1st Gear Member

Locație:
    Bacau
    Salut!!

Romy;daca te referi la reinvatarea pozitiei scotand bateria am incercat si nu a mers.
    ..cu inversarea polaritatii cica nu e k am intrebat pe tipul la care am dus-o.
    Dupa cum am spus la inceput tipul a spus ca in calc o vede ca si open dar el e inchis si invers deci daca eu inchid masina cu geamul inchis (din panou eu practic il deschid) el automat vede geamul ca si deschis si automat il deschide. si uitew asa eu gasesc geamul deschis si sunt obligat sa scot borna de la masina cand plec :( . Deci dupa cum a spus Bundy este din soft dar cam ce ar trebui sa ai faca ???

Ultima editare: 22 Mar 2013
  11. romy.b 2nd Gear Member

Locație:
    Suceava
    sal

Nu la scoaterea bateriei m am referit , schimba comutatorul electric cu unul de pe alta usa, posibil sa dea invers impulsurile.

12. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    Romy.B la raspunsurile care le dai, nu vreu sa te simti jignit, dar mai bine te abtii.

Ai desfacut vreodata un calc+motoras de usa sa vezi daca se poate schimba polaritatea? Sau ai masurat butoanele sa vezi ca sunt la fel?

Dupa cum am spus, la reprezentanta se rezolva aceasta problema, nu cu VCDS.

13. romy.b 2nd Gear Member

Locație:
    Suceava
    sal

Nu ma simt jignit deloc se schimba polaritea la motorase(nu calculator)la "curti"mai mari,iar cu ,butoanele(m am referit sa il schimbe cu altul pt.a inlatura posibilitatea defectului fizic),...din pacate stiu destul de bine cum da impulsurile calculatorului de pe usa, cu schimbarea softului in reprezentanta..ma abtin(altceva in reprezentanta in afara de VAS(cu care se poate face) si KTS nu am vazut, "dar poate..."Undervoltage"=sub tensiune va spune ceva,deci trebuie...un baiat cuminte pt a o rezolva.O zi faina si placuta.

Ultima editare: 23 Mar 2013
  14. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    NU ai cum fizic sa schimbi polaritatea in acel ansamblu, butioanele nu au cum sa se defecteze sa dea impulsuri inverse, iar cat de spre acea modificare de soft se face cu VAS-ul de uzina nu cu VAS-pc.

15. romy.b 2nd Gear Member

Locație:
    Suceava
    sal.

Ori nu vorbesc eu romaneste(am spus VAS in reprezentanta=cu care se poate face) ori...fiecare o tinem pe a noastra in loc sa ajutam colegul,parerea mea cu rescrierea in reprezentanta ramane aceiasi(nu se modifica biti scrisi in modulul comfort/geamuri la scoaterea bateriei) Cauze pot fi multe si e discutata mult problema pot fi fire,lipituri reci,modul comfort,releu,etc,poate rezultatul unei diagnoze ne ar ajuta. O seara faina.

16. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Hai sa fac eu pe arbitrul :
    De inversat pe masina, fie la modulul confort fie la butoane nu are cum sa inverseze. Problema o pot rezolva numai baietii la o reprezentanta serioasa, cu ce , cu nece, este treaba lor.
    Asta trebuie sa retina colegul nostru ca rezolvare a problemei.

17. romy.b 2nd Gear Member

Locație:
    Suceava
    sal

Lucian nu trebuie sa fi albitru pt.ca nu este cazul,scopul unui forum dupa mine este sa ne ajutam daca nu se poate atunci nu si mai are rostul acest forum si vorbim de bucataria romaneasca. O zi faina si placuta tuturor.

18. Rado46

Rado46 Silver Member

Locație:
    Timisoara
  19. gabry 1st Gear Member

Locație:
    Bacau
    Salut oameni buni!!!

Ce sa zic ! putem vb de bucatarie sunt mult mai in tema e meseria mea:) Am sa incerc la reprezentanta, ca vad ca alta varianta nu am doar ca de obicei stiu ca oamenii cer mult . Nu vreau sa va certati din cauza masinii mele :anbet:. sau daca gasim o solutie ar fi perfect VA MULTUMESC PT INTERES ....

Ultima editare: 24 Mar 2013
  20. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Gabry,
    nu este cearta, ca cine se supara ,,ii taiem nasul" ... dar ideea este ca trebuie sa te duci la reprezentanta, nu te poate ajuta altfel nici-un coleg, din pacate.

Distribuie pagina asta