1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme geamuri electrice

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de Bolex, 22 Iul 2010.

1. rayn Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    sal

:anbet: imi pare rau ca efectele au fost mult dupa cel putin la mine a durat 3-4 ore pina a ajuns WD-ul unde trebuie dar macar ai rezolvat fara demontarea panoului care la o prinma vedere pare simpla dar nui chiar asa :music:

2. danutlupu 2nd Gear Member

Locație:
    Iasi
    Da, s-a rezolvat si cu scartaitul si cu acel geam rebel din dreapta care cobora singurel, merci rayn.
    Deci ori desfaceti portiera si dati unde trebuie, ori trageti putin de chedere si dati din belsug peste tot ca in final s-o scurge si acolo.

3. lady_bird 1st Gear Member

Buna, eu am problema asta si cred ca o sa raman cu ea ptr ca asa cum spunea Al Bundy, este de la calculator si costa 1200 ron remedierea...nu dau atatia bani, cei de la service mi-au zis ca nu s-ar agrava, adica sa mai apara si altceva daca nu rezolv calculatorul ala. Il ridic putin care putin si aia e...sau nu ridic geamurile concomitent, ptr. ca la mine doar atunci apare problema, daca le ridic pe rand e ok. Am fost fraiera ca am asteptat pana s-a dus garantia...asta e, prostia se plateste(sau mai bine zis comoditatea...)

4. danutlupu 2nd Gear Member

Locație:
    Iasi
    lady_bird eu am rezolvat cu WD-ul aceeasi problema. Cred ca geamul intampina o rezistenta prea mare la urcare si atunci coboara singur ca si cum s-ar fi prins ceva pe traseu (o mana).
    Eu sincer cred ca acel calculator nu are nimic iar mecanicii nostrii ti-l baga pe gat si nu fac altceva la "schimbare" decat sa curete si sa greseze mecanismele de culisare. Si ca sa fie treaba mai buna nici macar nu-ti schimba calculatorul si tot pe cel vechi ti-l pun dar pe factura platesti unul nou.

Ultima editare de un moderator: 27 Aug 2012
  5. maxim

maxim 4th Gear Member

Locație:
    Iasi
    E destul de enervata problema asta cu geamul care nu se ridica decat din aproape in aproape. Am un amic care si-a luat si el O2 dupa ce a vazut-o pe a mea si are si el aceeasi problema cu geamul pasager fata. I-am spus cam ce s-a discutat pe aici si ca il costa 10-12 mil sa rezolve si nu m-a ascultat. A fost cu ea la un service in Iasi, i-au demontat aia masca de la portiera si cica ar fi avut motorasul pozitionat stramb sau avea un picior de sustinere a motorasului rupt. Una pste alta a dat omu 50 de lei sa-i puna aia un nit in locul piciorului rupt, i-au pozitionat corect motorasul si a mers geamul cam 2-3 saptamani corect dupa care iar a inceput sa faca probleme.

Cred ca pana la urma asa o sa moara geamul ala decat sa dau 1200 ron sa il schimb :sign_omg:

6. comisarul 1st Gear Member

Bina v-am gasit. Am o intrebare legata de geamul stanga spate al Skoda O2 mele, mai precis un geam electric, in momentul actionarii butonului de pe usa soferului sau usa din spate geamul se simte ca se misca un pic dar nu coboara ! Are cineva idee ce ar fi ? La scanarea cu wag comul am ceva erori de la acea usa (nu am codul de eroare la mine), in rest ea se inchide si nu are alte probleme .

7. maxim

maxim 4th Gear Member

Locație:
    Iasi
    Incearca sal misti atunci cand il actionezi (apasa spre interior sau exterior) si vezi cum reactioneaza.
    Mai incearca sa tii apasat SUS 5-7 secunde dupa care sa apesi JOS sa vezi cum reactioneaza.
    Dupa cum descrii tu problema, cred ca motorul de la macarra interpreteaza ca si cum e deja jos si din cauza asta nu-ti da voie sa-l mai cobori.

8. octavia2 3rd Gear Member

butoane comenzi geamuri

Salut.as dori sa schimb butoanele pentru comenzi geamuri de pe portiera fata sofer .s-au facut foarte urite,folia aia de cauciuc s-a rupt .am incercat sa scot astazi placa cu butoane dar nu am reusit decit sa o desprind un pic de pe minerul cu care tragi portiera.are vreun truc ,are suruburi ce o tin pe interiorul fetei de portiera sau doar trebuie sa trag mai tare.daca trebuie sa scot fata de portiera la ce trebuie sa am grija.
    butoanele de schimb sunt de pe un seat altea.ar putea fi vreo problema .ar fi mai bine sa desconectez bateria sa nu-mi dea vreo eroare cit timp fac schimbul.
    va trebui sa configurez aceste butoane pe masina.
    o2,1,9tdi,2005

9. victor

victor 1st Gear Member

nu mai pot cobora geamurile din telecomanda dupa ce am montat alarma

De curand am achizitonat o Skoda Octavia 2 Fl. Dupa 2 saptamani am fost sa montez o alarma. Problema este ca la 2 zile de la montarea alarmei nu mai pot cobora geamurile din telecomanda.Am incercat si cu cheia in usa sa sucesc de ea pentru a cobora geamurile dar nu merge.Din interior de la butoanele de pe usa merge.Am fost la cei care au montat alarma si au scos borna,au decuplat alarma....si nimic.Cand au pus comp pe ea lea aratat eroare la calc comfort.Au zis ca ei nu au mai patit asta si nu stiu ce sa faca.A mai patit cineva asta?

10. tufish 2nd Gear Member

Locație:
    Timisoara
    nu e nici un truc trebuie mai multa forta si un pic de atentie sa nu se rupa cand le fortezi, si nu sunt probleme de erori. cel putin la mine nu au fost cand am demontat usa sa o ung ca scartaia geamul.

11. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    Ce eroare e pe calc de confort?

12. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    Victor problema ta se poate discuta si in acest topic, nu era nevoie de unul nou.
    Te rog sa cauti unde sa postazi inainte sa deschizi aiurea alte topice.
    Multumesc,

13. victor

victor 1st Gear Member

ok.o sa fiu mai atent de acum.

14. victor

victor 1st Gear Member

cand au pus testerul in dreptul calc de confort era scris cu rosu eroare.nu era afisat nici un cod.de la servis mi sa spus ca trebuieste alt soft.

15. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Am si eu o problema..atunci cand geamul este intredeschis si doar la denivelari zdrangăne de.ti vine sa.l spargi.Ce poate fi slabit acolo de face ca toti dracii?Daca e inchis nu.s probleme.

16. maxim

maxim 4th Gear Member

Locație:
    Iasi
    trebuie stras un pic mai tare.
    in ceea ce priveste decuplarea bateriei, aceasta nu este necesara.
    mie mi-au schimbat la service butonul portiera si butonul de inchidere centralizata fara sa scoata bateria.

17. dragos_extasy

dragos_extasy Bronze Member

Locație:
    focsani
    daca a fost schimbata macaraua,se poate sa se fi slabit suruburile de prindere.la mine e aceeasi problema

18. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    nu, nu am schimbat macaraua.eu vorbesc de skoda tour..doar ca tot interiorul usii a fost mutat,am schimbat usa..poate de la aia o fi..

19. maxim

maxim 4th Gear Member

Locație:
    Iasi
    Cam toate geamurile intredeschise fac galagie pentru ca nu mai are sustinere in rama portierei, fiind sustinut doar de partea de jos, adica de o singura latura.
    Asta am observat si la masini noi.
    Acum depinde cat de tare face galagie :footy:

20. octavia2 3rd Gear Member

da.multumesc celor care au incercat sa ma ajute.intradevar la scoaterea butoanelor de control geamuri nu da nici o eroare daca nu scoti bateria.le-am schimbat si cu ocazia asta am scos si fetele de portiera sa ung tot ce se misca la actionarea geamurilor si in sfirsit am scapat de scirtiit.si tot cu ocazia asta am lipit si un fel de izolatie pe interior pentru ca vine fara nimic ,nici macar un plastic acol,tabla direct.eu am folosit ceva asemanator cu izolatia care vine cind cumperi un televizor nou,acea protectie ca de burete de vreo 2mm.singura problema ce am intimpinato a fost dupa ce am scos clemele de la fata de portiera la scoaterea fetei cind trebuie sa o ridici in sus am tras prea tare si am rupt ledul acela care iti arata ca toata masina e inchisa.asa ca mare grija toleranta e mica2-3 cm.
    cind am vazut ca scirtie am crezut ca e pe duca si ca va trebui oricum sa o schimb dar nu e asa.de 1 an scirtie,mai ales cind e cald si nu s-a stricat.in afara de niste role pe care merg sufele mai sunt 2 cleme ce culiseaza pe doua profile,de tabla, in sec,eu acum le-am pus vaselina.,am dat totul cu sprai si merge brici.daca se strica eu cred ca se strica din vina noastra,cum nu are ungere se poate intepeni,motorasul are destula forta sa traga si atunci poate rupe clemele.
    nasol totul e pe nituri nu pe desfacut suruburi..
    am pierdut cam 2 -3 ore(cu un prieten), cu amindoua portiere din fata desfacut,uns,izolat si pus la loc.
    octavia 2, 2005

Distribuie pagina asta