1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme geamuri electrice

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de Bolex, 22 Iul 2010.

1. T. Carmen

T. Carmen Skoda Expert

2. alexxutzu 1st Gear Member

Salutare tuturor,

De curand sunt posesorul unei Skoda Octavia 2 din 2005 1.6 FSI si am o problema mentionata aici pe forum. Mai exact, geamul de pe partea soferului coboara perfect (chiar daca cu niste sunete ciudate) dar la urcare ajunge pana la jumatate dupa care o ia in jos. Intrebarea mea este daca exista cineva in Bucuresti care se ocupa de demontat fata de usa si schimbat rotita sau motor (si inlocuire nituri cu piulite-nit si suruburi de M6x12) ? Nu as vrea sa ma bag pentru ca am vazut ca este destul de complicat si nu vreau sa stric ceva.

Va multumesc!

3. andyandreeas 1st Gear Member

Si eu am patit la fel la 3/4 geamuri, dar doar la mine la sofer l-am facut. Mie mi l-a facut un baiat de la norauto de la auchan titan. Daca stai prin zona, poti sa le faci o vizita.

4. alexxutzu 1st Gear Member

Mersi pentru raspuns. Am gasit pe cineva care imi va rezolva problema pe langa Bucuresti.

5. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    IN PAntelimon te pot ajuta eu cu operatiunea.

6. Seba B.

Seba B. 1st Gear Member

Salutare, de curand la o dezapezire am "scapat" niste zapada pe butoanele care actioneaza geamurile(usa stanga sofer) In prima faza s-au pierdut ledurile, dar era functional, apoi cu timpul ( 3 zile max) geamul stanga fata sofer nu mai coboara. Se aude un tacanit cum ca motorasul ar vrea sa actioneze...dar nu face nik. Eram curios cam care ar fi cauzele si remedii...etc, inainte sa merg la un mecanic cu ea si sa ma minta ca trebuie schimbate tot felul...si poate e ceva ce pot face chiar eu. Astept indicatii, sugestii, raspunsuri daca ati mai patit ceva asemanator sau daca stiti ce e de facut. Merci

7. alexxutzu 1st Gear Member

@al bundy Ai cumva si piese de schimb? Intreb pentru ca nu stiu exact ce trebuie inlocuit.

8. Seba B.

Seba B. 1st Gear Member

n-am piese ca nu stiu ce are ...intrebam daca stie cineva ce are si ce ar putea fi

9. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Nu te.a intrebat pe tine de piese.

10. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    NU am piese.

11. alexxutzu 1st Gear Member

Salutare din nou. Am rezolvat problema. Este cineva care se ocupa de astfel de probleme pe langa Oltenita (municipiu). La mine era prea larg cablul macaralei (initial am crezut ca este pinionul de vina) si s-a rezolvat prin inlocuire. Nu stiu daca am voie sa postez aici detalii despre persoana la care am fost si care se ocupa cu asa ceva dar cine doreste sa rezolve probleme referitoare la geamuri, imi poate da un pm si ii dau numarul de telefon.

12. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Poti lasa numarul dar poate respectivul nu doreste sa.i.apara telefonul pe forum..

13. alexxutzu 1st Gear Member

Corect. Tocmai de aceea, cine doreste ii pot da detaliile in privat.

Little Big apreciază asta.
  14. Bert 1st Gear Member

Salut, am și eu o problema și sper că mă puteți ajuta!
    Am o skoda Octavia 2 și cand acționez butonul geamului din fata-dreapta sa se ridice singur, se ridica pana jumătate și după coboară la loc.
    Aveți idee din ce cauza?

15. CristiV

CristiV Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    Dacă nu este niciun obstacol care sa-i împiedice urcarea atunci probabil ca este defect calculatorul de usa. O problema des intalnita.

16. alexxutzu 1st Gear Member

@Bert aceeasi problema am avut-o si eu doar ca la geamul din stanga si era prea larg cablul. Am inlocuit cablul si s-a rezolvat problema. Cel mai bine este sa se uite cineva sa vada exact ce este acolo.

Distribuie pagina asta