1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme geamuri electrice

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de Bolex, 22 Iul 2010.

1. Bolex

Bolex 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salutare.
    Cand las geamul stanga fata pana jos si apoi vreau sa il ridic, in momentul ridicarii cand ajunge pe la jumate incepe sa scartaie pana sus.
    Daca il deschid pana la jumatate si apoi il ridic, nu mai scoate acel scartait.
    E cazul sa ma gandesc ca se va defecta in curand?
    Nu am remarcat daca acel scartait se produce in interiorul portierei la macara sau pe marginea geamului la garnituri.
    O zi buna.

2. Vipfriend 1st Gear Member

Scartait geam stanga fata

Sa stii ca si eu am problema asta doar cand e muradara, dupa ce o spal nu mai scartaie.

3. Bolex

Bolex 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    ce-i drept ca azi am spalat-o dar nu am probat geamul...nu era spalata de o saptamana...arata jalnic.
    maine vin cu un raspuns sa vad daca mai face asha...

4. Bolex

Bolex 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Mda...nu mai scartaie...
    Rusine sa-mi fie...trebuia spalata...

5. M3fisto 1st Gear Member

mda la mine scartie si daca sunt curate , si stanga si dreapta fata . a mai desfacut careva portierele sa unga rolele ? daca da va rog spunetimi si mie operatiunile care le am de facut , sa nu fac nici o greseala :(:(:(:(

6. mario_zzz

mario_zzz 1st Gear Member

Locație:
    Constanta
    mie imi scartaie geamu de la sofer vara...cand e foarte cald...seara cand nu mai e asa cald si nu mai bate soarele nu mai scartaie:D

7. sorin12 1st Gear Member

Asa scartaia si al meu, timp de cateva luni, dupa care s-a stricat,acum nu mai functioneaza, se aude motorasul dar geamul nu se misca, daca cineva imi poate spune ce s-a intamplat si ce se poate face, as fi f recunoscator, multumesc anticipat

Ultima editare de un moderator: 26 Ian 2011
    Bizdoaca Alexandru apreciază asta.
  8. dragos_extasy

dragos_extasy Bronze Member

Locație:
    focsani
    pai mai intai ar trebui sa desfaci fata de usa si sa te uiti unde e problema...ar putea fi niste cleme rupte sau shufele ar putea fi sarite de la locul lor...trebuie vazut intai

9. daryus_i 1st Gear Member

tot prbl

la mine scartaie pt k imi zgarie geamul...din cauza chederului....se mai poate curata sau trebuie schimbat?am tot incercat sa-l curat cu o carpa dar degeaba.

10. sarpe

sarpe 1st Gear Member

Locație:
    BUCURESTI
    salut tuturor
    am o mica problema cu unul din geamurile electrice de la masina
    acum circa 1 luna am cumparat o o2 1,9 toate bune si frumoase am fost cu ea in service pt a o pune la punc respectiv distributie si revizia si unele probleme minore legate de cateva sigurante
    printre problemele minore se afla si asta cu geamul stanga spate mai exact functioneaza exact invers adica cand apesi pe buton sa il ridici el coboara si cand vrei sa il cobori el se ridica ,mentionez ca asta se intampla atat de la butonul de la sofer cat si de la cel d pe usa spate cat si dupa cheie daca lasi geamul la sofer sa pe fata jos si inchizi masina cele deschise se ridica iar el coboara.la service au dat toti din umeri si mi-au spus ca ei asa ceva nu au mai vazut ca firele sunt legate bine si habar nu au ce are sau ce sa ii faca .
    va rog frumos daca cumva unii din voi au mai auzit de asa ceva sau au patit asta sa imi dati si mie un sfat cum asa putea sa il fac sa mearga cum ar trebui
    va multumesc anticipat

11. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Pai daca treaba se intimpla de la ambele butoane , ar trebui sa dai jos fata de usa si sa inversezi firele care vin la motorasul de pe usa ... si ai rezolvat.

12. sarpe

sarpe 1st Gear Member

Locație:
    BUCURESTI
    cand am fost cu ea la service s-au uitat meseriasii akolo si au zis ca firele sunt puse cum trebuie ca si eu m-am gandit la asta initial

13. cristeamandrei

cristeamandrei Silver Member

Locație:
    Bucuresti
    Inseamna ca meseriasii nu erau meseriasi, si mie mi-au spus meseriasii ca trepideaza motorul din cauza injectoarelor si de fapt era tamponul de echilibrare de la motor. :keule:

14. andreidodo

andreidodo Bronze Member

Locație:
    ploiesti, bucuresti
    Sustin ceea ce zice Lucian. vin-o si iti fac geamul sa coboare cum trebuie. Sigur trebuie sa dai fata de la usa jos, si sa inversezi firele ce intra in motorasul geamului.

Daca zici ca el face aceleasi figuri din toate butoanele(usa, sofer si telecomanda) sigur firele sunt inversate prin alta parte decat mufa. masina posibil sa fi fost lovita..

15. andreidodo

andreidodo Bronze Member

Locație:
    ploiesti, bucuresti
    meseriasii pacii, mie imi sarise furtunu de lichid de la stergatoru din spate si mi-au zis ca am bagat eu apa si s-a facut dop de gheata.
    raspunsul meu:
    1. era solutie de parbriz autorizata RAR, deci nu are cum sa inghete.
    Raspunsul lor: trebuie sa fie solutie autorizata de SKODA
    2 si daca am bagat apa, cum explicati ca apa ingheata la 13 grage???
    n-au avut raspuns la asta, si au facut-o pe garantie.

Meseriasii nu sunt mereu meseriasi....

16. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Sarpe,
    exact cum zice si Andrei, firele sint inversate undeva pe traseu si cum nu are rost sa iei toata masina la puricat, schimbi firele in mufa de la motor. Se face simplu de tot si foarte usor si ai scapat de necaz. Nu te mai duce la service, sau daca nu ai curaj sa faci tu asta du-te la alt service si spune-le ce vrei sa-ti faca, scurt si la obiect.

17. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    Domnilor, comunicatia e pe CAN, nu stiu ce fire ii spuneti voi sa inverseze. Poate doar motorasul in ansamblul calculator-motor, dar nu cred ca se poate monta invers.

18. andreidodo

andreidodo Bronze Member

Locație:
    ploiesti, bucuresti
    poate sa fie si pe CAN-BUS comunicatia. motorul este de curent continuu si daca inversezi firele intre ele, automat se inverseaza si sensul de rotatie. la alternativ e altceva.
    Daca protoclol CAN era foarte destept, nu il mai lasa sa aiba niciun control asupra lui si ii dadea eroare in bord, dar astea ar fi fost prea scumpe.

Eu sunt sigur ca daca isi face acum diagnoza, are eroare.
    Asa ca cel mai bine inverseaza firele me motor, ii face proba si apoi sterge eroare.
    Sa ne mai dea ceva detalii, ce interventii a suferit masina si pe unde.

19. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    NU sunt fire la motor, asta vreau sa spun, mpotorasul e corp comun cu carcasa calculatorului de usa, nu cred ca ai cum sa-l pui invers. Intre motor si calculator sunt niste lamele.

20. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    Nu poate, ci este: intre buton si calc de usa sunt fire si se pun niste rezistente la masa, intre calc de usa si cel de confort CANBUS, intre confort si usa spate canbus,

Distribuie pagina asta