1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme deschidere geamuri parte sofer

Discuție în 'Skoda Fabia II' creată de Ionuț ionel, 14 Mar 2018.

1. Ionuț ionel 1st Gear Member

Skoda fabia 2 1.6 tdi, comutatorul de pe ușa șoferului nu acționează nici geam șofer nici geam psager(geam pasager funcționează de la comutator ușa pasager) , menționez ca am verificat siguranțele, curățat contact comutator, cumpărat un comutator aftermarket și nu s a rezolvat, la aprinderea luminilor bord butoanele luminează.
    Va rog ajutați ma cu o rezolvare/Idee pt a găsi problema, mulțumesc.

2. Pricop Andrei 1st Gear Member

Aceiasi problema o am si eu , dar la mine cand merg, cand nu merg , mai mult nu merg. Din ce am mai citit, ar putea fi modulul de confort (care nu stiu unde e) sau in fir intrerupt .

3. Ionuț ionel 1st Gear Member

Încă nu am o rezolvare sau un răspuns la problema. Înclin și eu spre modulul de confort. Sa fie oare montat în ușă ?

4. Pricop Andrei 1st Gear Member

Nu cred ca e montat in usa, nu are cum, ce am vazut pe youtube (dar la un ww polo) nu am.gasit la skoda, era sub volan. Am mai citit si daca ar fi defect modulul de confort nu ar merge nici plafoniera, nici bricheta. Tind sa cred ca ar fi un fir intrerupt pe undeva , nu am.avut timp sa dau portiera jos sa verific. Maine am sa pun o diagnoza sa vad daca imi arata ceva, cu toate ca nu prea cred ca rezolv sau gasesc defectul.

5. Ionuț ionel 1st Gear Member

Da, cred ca ai dreptate, sub volan. Sa revii te rog cu un răspuns ce ți a dat la tester.
    Eu am crezut ca îmi e comutatorul defect și am achiziționat unul cu 60 RON.. Asta e

6. Pricop Andrei 1st Gear Member

E, nu i bai , ai incercat cu, comutatorul, eu l am dat jos si l am curatat. Revin cu raspunsul de la tester, dar nu cred ca o sa am vrun raspuns, nu prea sunt increzator, dar vedem. Vad ca numai noi ne am confruntat cu problema asta ....

7. Pricop Andrei 1st Gear Member

am facut testerul, nu mi a dat nimic pe tester, nici un cod, nimic , de fapt un cod 18623 (ignor - ce am citit pe net),

Urmatorul pas, cred , ca am sa desfac portiera , sa vad firele, daca sunt intrerupte sau ceva scos, de pe acolo, altceva nu stiu .
    Poate mai sunt si altii cu problema noastra , dar vad ca nu prea ......

Ultima editare de un moderator: 16 Mar 2018
  8. Ionuț ionel 1st Gear Member

Ok, mulțumesc...., eu am verificat la burduful dintre ușa și caroserie cablajul, unele dintre ele sunt crepate(se vad firele) mai sunt 3 fire care se vad tăiate(am considerat ca sunt pt un upgrade sau alte dotări) sa fie totuși destinate funcționarii? La mine butoanele lumineaza

9. Pricop Andrei 1st Gear Member

NU CITA ULTIMUL MESAJ!
    Si la mine lumineaza butoanele, si merg butoanele pentru inchidere si deschidere portiere. Mi a mai zis un prieten sa nu fie defetcte macaralele , amandoua . Cica e boala lor .

Ultima editare de un moderator: 17 Mar 2018
  10. Ionuț ionel 1st Gear Member

Am rezolvat problema!! Fire întrerupte în burduful dintre ușa și caroserie(3 fire)

Fișiere atașate:

Pricop Andrei apreciază asta.
  11. Pricop Andrei 1st Gear Member

Bv, eu nu am verificat acolo, cum ai dat jos mufa care vine din caroserie?

12. Ionuț ionel 1st Gear Member

Tragi de burduf(sus partea de cauciuc) apoi ai acces la mufă, mufa este asigurata cu clema de plastic Orange care prin apăsare în jos desprinde mufă, la fel se pune înapoi, chiar și fără mufă desfăcut se trage cauciucul înapoi și poți verifica dacă sunt fire intrerupte

(tragere de clema și apăsare gen capota)

Clema

Fișiere atașate:

Ultima editare de un moderator: 7 Apr 2018
    Pricop Andrei apreciază asta.
  13. Pricop Andrei 1st Gear Member

Ok,incerc sa vad si acolo. Revin cu raspuns.

14. Pricop Andrei 1st Gear Member

Am verificat cablurile , totul e OK, maine ma duc cu ea in service, sa vad ce zic si aia !

15. adyserv 1st Gear Member

Salut.aAm si eu o problema cu geamul pe partea stanga.Comanda e ok,am pus una noua si acelasi rezultat.Geamul pe stanga e ok,pe dreapta coboara cand are el chef sau dupa mai multe incercari.Ce e ciudat e ca atunci cand apuca sa mearga merge 30 min... o ora. O sa verific pe weekend firele si revin cu detalii dupa.

16. Pricop Andrei 1st Gear Member

La fel facea si la mine , la inceput, cand mergeau, cand nu mergeau . La mine a fost modulul din portiera stanga , de la sofer.

17. adyserv 1st Gear Member

modulul de comanda?,cel cu switch-urile?deja am unul nou pe masina si ...la fel.

Distribuie pagina asta