1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme cutie DSG 6/7

Discuție în 'Service' creată de denisa, 11 Dec 2013.

1. Silviuvius

Silviuvius 1st Gear Member

Buna .Cod motor BKD
    Am ridicat-o pe elevator,am decuplat esp,am dus-o la 130 km/h si am dat-o pe N.
    Mecanicii au zis ca nu sunt siguri de rulmenti fata.
    Da isi modifica tonalitatea in functie de viteza
    La viteze mari,peste 100 se mai pierde din zgomot. Cel mai tare face intre 20-80.
    In viraje ,stg-dr. nu isi schimba tonalitatea.
    Am pus ulei recomandat de producator. Nu mai stiu marca dar am dat 110 ron pe litru 4 litri, schimbat in service autorizat.
    Multumesc mult.

Ultima editare de un moderator: 5 Noi 2018
  2. Pintiliosul

Pintiliosul Silver Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Deci rulmenti de la rotile fata sunt exclusi.
    Urmatorul pas trebuie sa verifici nivelul uleiului in cutia de viteze. Totodata verifica sa nu ai pierderi pe undeva. In cutia de viteze sunt rulmenti conici pe cilindri care se deterioreaza muuult mai greu decat rulmentii pe bile. Doar lipsa ungerii poate determina deteriorarea cimentarii acestora. Sunt cazuri destul de rare. Vezi in pozele atasate:

Interior 2 cu rulmenti.JPG Rulment diferential.JPG Rulmenti conici.JPG
    Difenential.JPG

Vizavi de uleiul ce trebuie sa-l pui in cutia ta de viteze si cantitatea necesare ai aici detaliile:

2.0 BKD.JPG

3. Pintiliosul

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Acum am observat. Tu ai mentionat ca ai cumparat 4 litri. Dar ai nevoie de 5,5 litri G052512!!!

4. Silviuvius

Ok. Cand o sa rezolv o sa postez aici.
    Multumescm frumos.

5. Silviuvius

Salut.
    Am rezolvat problema cu zgomotul . Era planetara dreapta ,partea dinspre cutie defecta si cauciucurile putin uzate in ,,solzi de peste " din cauza amortizoarelor uzate.
    Am inlocuit planetara,amortizoare fata -spate,anvelopele si zgomotul a disparut.
    Multumesc frumos pentru sfaturi .
    Sa aveti drumuri bune si spor la drum!

Am facut un tester la cutie verificat nivel ulei si a iesit ok .

Pintiliosul ,raman dator.

Ultima editare de un moderator: 18 Noi 2018
  6. Pintiliosul

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Silviuvius
    Ma bucur ca ti-ai rezolvat problema.
    Drumuri bune si linistite! :zen:

7. Pintiliosul

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Si pentru ca sa inteleaga si alte persoane care se pot lovi de aceasta problema a huruitului din cauza capului de planetara de catre cutia de viteze atasez o poza cu acesta:

Capture.JPG

8. Silviuvius

Da. Am schimbat toata planetara sa fiu sigur ca nu o sa mai am problrme.
    La mine s-a spart burduful si era aproape uscata unde culiseaza.
    O seara buna!

9. Superb 2009 DSG1 170 cp

Superb 2009 DSG1 170 cp 1st Gear Member

Salut! Am un superb, 2010, dsg 170 cp si de putin timp curge ulei prin mufa electrica de la mechatronic. I s a mai intamplat cuiva?
    Vreo solutie? Stiti vreun service bun?

Ultima editare de un moderator: 25 Noi 2018
  10. AdrianoIT 1st Gear Member

Salutare,

Detin o Skoda Octavia 1.4TSI 150cp fabricatie 2017. As dori sa aflu tipul de DSG cu care este echipata(tip DSG(cod), ambreiaj umed/uscat). Unde ar trebui sa gasesc informatiile astea?

Multumesc!

11. mihalache

mihalache 1st Gear Member

Locație:
    Iasi
    Buna ziua.
    Sunt posesor nou a unei Skoda Octavia 2 .
    Problema cu care ma confrunt este urmatoarea: pe masina am o cutie de viteze automata DSG 6 trepte. Am observat ca, cand decelerez in D din treapta 3 in 2 am o smuncitura in cutie.
    Care ar fi problema si cat de grava ar fi?
    Ea in rest schimba foarte bine fara smuncituri.

Si o alta problema am vazut ca la relanti , la un moment dat incepe sa trepideze masina. Este posibil sa fie volanta?

Va multumesc si orice raspuns mi-ar fi de ajutor.

12. AdrianoIT 1st Gear Member

Salutare tuturor posesorilor de Octavia III. Detin o Skoda Octavia 1.4 TSI (2017), 150cp si as dori sa aflu pareri/impresii despre cutiile automate DSG. Eventuale probleme aparute, cele mai problematice cutii/coduri de DSG-uri, recall-uri...etc.
    De asemenea as dori sa aflu codul cutiei? Exista vreo metoda de cautare dupa VIN sau as putea sa gasesc aceste specificatii in aplicatia MySkoda pe baza seriei de sasiu?

Multumesc!

Distribuie pagina asta