1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme cutie DSG 6/7

Discuție în 'Service' creată de denisa, 11 Dec 2013.

1. Silviuvius

Silviuvius 1st Gear Member

Buna .Cod motor BKD
    Am ridicat-o pe elevator,am decuplat esp,am dus-o la 130 km/h si am dat-o pe N.
    Mecanicii au zis ca nu sunt siguri de rulmenti fata.
    Da isi modifica tonalitatea in functie de viteza
    La viteze mari,peste 100 se mai pierde din zgomot. Cel mai tare face intre 20-80.
    In viraje ,stg-dr. nu isi schimba tonalitatea.
    Am pus ulei recomandat de producator. Nu mai stiu marca dar am dat 110 ron pe litru 4 litri, schimbat in service autorizat.
    Multumesc mult.

Ultima editare de un moderator: 5 Noi 2018
  2. Pintiliosul

Pintiliosul Silver Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Deci rulmenti de la rotile fata sunt exclusi.
    Urmatorul pas trebuie sa verifici nivelul uleiului in cutia de viteze. Totodata verifica sa nu ai pierderi pe undeva. In cutia de viteze sunt rulmenti conici pe cilindri care se deterioreaza muuult mai greu decat rulmentii pe bile. Doar lipsa ungerii poate determina deteriorarea cimentarii acestora. Sunt cazuri destul de rare. Vezi in pozele atasate:

Interior 2 cu rulmenti.JPG Rulment diferential.JPG Rulmenti conici.JPG
    Difenential.JPG

Vizavi de uleiul ce trebuie sa-l pui in cutia ta de viteze si cantitatea necesare ai aici detaliile:

2.0 BKD.JPG

3. Pintiliosul

Pintiliosul Silver Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Acum am observat. Tu ai mentionat ca ai cumparat 4 litri. Dar ai nevoie de 5,5 litri G052512!!!

4. Silviuvius

Silviuvius 1st Gear Member

Ok. Cand o sa rezolv o sa postez aici.
    Multumescm frumos.

Distribuie pagina asta