1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme ansamblu stergatoare

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de sergiu, 13 Iul 2009.

1. fatvlad90

fatvlad90 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    cryssboy,

Trebuie sa dai jos filtrul de aer,cu tot cu carcasa,iar sub ecu vei gasi niste furtunele iesite.Fixeaza-le,iar astfel se va rezolva problema.

Salut

2. Black Daniel Banned

Nu, nu e siguranta. E un furtunas sarit din racordul lui pe sub capitonajul haionului. Citeste, s-a mai discutat.

3. cryssboy

cryssboy 1st Gear Member

Locație:
    Braila
    deci este o legatura intre furtunas si stergatoare(cand nu stropeste nu merg stergatoarele) si din cauza asta nu merg sa inteleg?

4. Black Daniel Banned

5. cryssboy

cryssboy 1st Gear Member

Locație:
    Braila
    multumesc pentru problema cu lichidul, trebuie sa verific furtunasele.Dar daca stergatoarea nu merge am impresia ca este si o siguranta arsa.
    Mai am o intrebare. Vad in partea din stanga sub volan ( in compartimentul de depozitare) o tija pe care scrie ON (se impinge si se trage).In manual nu am gasit nimic despre ea. Pentru ce este ?aveti idee?

6. Ionut_SIG

Ionut_SIG Silver Member

Locație:
    Bacau
  7. Black Daniel Banned

@cryssboy :
    Te rog sa folosesti functia cauta inainte de a pune intrebari alandala.
    Multumesc.

8. solo02 1st Gear Member

Temporizator stergatoare

Am si eu o problema la o Fabia 1.4 mpi 68 cp 2001. Aproape de fiecare cand ploua si dau drumul la stergatoare la un moment dat nu se mai opresc.ca si cum ar fi cuplate sa mearga continu.si daca revin pe pozitia oprit tot merg continu. daca opresc motorul de asemenea functioneaza. cu greu le linistesc de cateva ori a trebuit sa umblu la tabloul de sigurante sa scot siguranta pentru stergatoare. cine ma poate ajuta in aceasta problema fie mecanic, fie ca achizionez un nou ansamblu pt stergatoare?

Ultima editare de un moderator: 1 Oct 2010
  9. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Din cite stiu eu, la axa cu motorul este un fel de senzor de pozitie cu contact electric de automentinere pentru a permite stergatoarelor sa se opreasca numai in pozitia de jos. Daca a patruns apa pe linga ax si a oxidat contactele acolo, de asta se mentine alimentarea si motorasul nu mai asculta de comenzi . Trebuie sa demontezi, sa cureti bine si sa refaci etansarea in vre-un fel ...

10. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Am gasit ,in sfarsit, in comert stergatoare pentru Octavia II . Sunt facute in China sub marca Viktor si se vand la bucata in Baumax. Dimensiunile sunt 610 mm ( sofer ) si 480 mm ( pasager ) . Costa 42 Ron bucata si sunt excelente. Prinderea este identica iar lamelele par sa aiba oarece tratamente , intrucat au o culoare diferita pe suprafata de stergere fata de restul lamelei . Azi le-am montat si sunt foarte multumit de ele .

11. brety84

brety84 1st Gear Member

Locație:
    Petrosani
    Multumesc si eu pentri schita foate utila postata. Am avut aceeasi problema si cu ajutorul schitei am reusit sa demontez stergatorul.

12. AndreiHTX

AndreiHTX Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    pentru Octavia 1 stie cineva care sunt dimensiunile stergatoarelor? (lamelelor) scuzati daca nu am postat unde trebuie dar aici am vazut ca se discuta despre stergatoare..

13. krissstian 1st Gear Member

Locație:
    Constanta
    Temporizare stergatoare

Am un sdi 1.9 din 2001 si de cand am cumparat-o nu functiona temporizarea la stergatoare, ma poate ajuta cineva cu un sfat de unde sa incep sa caut buba, poate de pe maneta poate are vre-un releu ars, s-a mai confruntat cineva cu asa ceva ?

14. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    Avem acest topic in care discutam despre stergatoare si tot ce tine de ele!

15. Catalindci Bronze Member

Locație:
    Pitesti
    Salut. Cine imi zice si mie cum dau stergatorul de la hayon jos? ca mi s-a dus :(
    FABIA I Hatchback. Multumesc anticipat!

16. Doragon

Doragon Skoda Expert

Locație:
    bucuresti
    Il ridici de pe geam si apoi tragi de el....il scoti din bratul acela....;)

17. Catalindci Bronze Member

Locație:
    Pitesti
    O sa incerc maine! Mersi mult!

18. Catalindci Bronze Member

Locație:
    Pitesti
    A mers:)) am stergatorul original. Nu l-am masurat stiti ce dimensine are(cm)? vreau sa imi iau unu aftermarket.. :-?

19. Doragon

Doragon Skoda Expert

Locație:
    bucuresti
    Din ce stiu eu nu gasesti decat original, oricum e 30 lei original;)

20. Catalindci Bronze Member

Locație:
    Pitesti
    aaa OK! O sa ma duc sa imi iau.:) Iti multumesc pentru informatie! :yes:

Distribuie pagina asta