1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme ansamblu stergatoare

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de sergiu, 13 Iul 2009.

1. sergiu

sergiu 1st Gear Member

Locație:
    Targu Frumos
    Tocmai am constatat ca la masinuta mea, cumparata second, nu am stergatoare originale...
    1. aveti cumva idee cam cat costa sa pun un set de stergatoare?
    2. cred ca trebuie sa fac si un schimb de ulei...nici asta nu stiu cat costa...stiti cumva (Fabia, 1,4 TDI)?

2. turbojack

turbojack Silver Member

Locație:
    Cluj
    Faptul ca nu sunt originale stergatoarele este irelevant,daca ele isi fac treaba.Pe original ajunge la 200 ron bucata.Te bagi?
    Pentru schimb ulei + filtru pune circa 250 ron deoparte.

ps. Nu-ti vad locatia.

3. Black Daniel Guest

Mie mi s-a cerut in reprezentanta numai pe lamelele de cauciuc de la stergatoare 92 de lei :eek::eek:.
    Le-am zis pas si am schimbat stergatoarele cu totul cu 25 de lei (Alca - nemtesti). Deocamdata sunt OK, au facut fata cu brio ploilor din ultima vreme. Chiar si numai o iarna daca tin, si tot iesi mai ieftin :cool: .

4. cristiani_2009

cristiani_2009 2nd Gear Member

gasesti l SET DE LA BOSCH la cca 60 lei

5. Pippo

Pippo 5th Gear Member

Locație:
    Tarnaveni
    Eu am bosch uri din astea cam din primavara asta dar is inferioare celor originale :mad:
    De sters sterg bine parbrizul OK dar stergatorul din stanga arunca apa peste locul unde a sters cel din dreapta si raman stropi ce ma enerveaza ....dupa ce spal geamul mai trebe sa dau de vre o 2 3 ori fara apa ca sa se duca stropii aia

6. Tetel 5th Gear Member

Locație:
    Busteni
    Si eu

Oare ar trebui si eu sa schimb lamelele, am 190.000km si nu cred sa fi fost schimbate vreodata, isi fac treaba inca bine, dar trepideaza la prima cursa cand parbrizul inca este uscat. Avand in vedere ca tine de siguranta in trafic, eu as da si acei 92 lei pe lamele, numai sa isi faca treaba; pippo zicea ca nu e multumit de bosch, in cartea de intretinere se recomanda schimbul in fiecare an.Voi ce pareri aveti, parca nu ma deranjeaza chiar asa de tare, dar mi-e frica sa nu imi zgarie parbrizul.
    A-propos Pippo, wk-endul care tocmai a trecut am fost in Ganesti, am trecut de cateva ori si prin Tarnaveni-ul vostru in drum spre Medias, de apreciat asfaltul proaspat de pe bulevardul principal.

Ultima editare de un moderator: 5 Noi 2009
  7. Pippo

Pippo 5th Gear Member

Locație:
    Tarnaveni
    Acum ca a dat frigul sterg mai prost Bosch urile ,nu le am de mult dar parca s au intarit lamelele.
    P.S. in sfarsit au gatat cu asfaltul;))[off topic]

8. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Eu îmi cumpăr de 2 ori pe an ceva no name-uri din carrefour la 10ron bucata și sunt mulțumit de ele.(parca pe ambalaj scrie ceva de granit sau ceva pe acolo).

9. Black Daniel Guest

Eh, n-au tinut nici macar atat ... asta e ... :o
    Acum am Bosch Aerotwin Retrofit, m-au costat in jur de 100 lei setul ... sa vedem cat tin si astea ...

10. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    Tot la categoria stergatoare: am rupt bratul stergatorului din dreapta.
    Stie cineva va rog un pret, si de pot cumpara, dar in afara de reprezentanta ca ma usuca.
    Merci,

11. sergiu

sergiu 1st Gear Member

Locație:
    Targu Frumos
    eu am cumparat un brat de stergator prin comanda, nu era de firma si am dat 80 de lei pe el...cel de la skoda ar fi costat 150 de lei...insa treaba si-o face bine. Am mai cumparat si un cauciuc la 21 de lei si asta este...

12. demooyoo

demooyoo 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    problema stergatoare

salut ..acum cu zapada asta pe langa un accident datorita cauciucurilor am mai patit ceva ..nu imi mai merg stergatoarele fata..cel de pe spate e ok
    nu ma pricep prea bine dar cred ca s-a ars siguranta.daca credeti ca am dreptate spuneti-mi si mie va rog numarul corespunzator al sigurantei pt stergatoarele fata..

skoda fabia avantaj sept 2005 1.2 HTP 64cp

va multumesc anticipat

Ultima editare de un moderator: 20 Dec 2009
  13. soarec 4th Gear Member

Locație:
    iasi
    Ultima editare: 20 Dec 2009
  14. demooyoo

demooyoo 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Multumesc frumos ..am sa fiu mai atent data viitoare..s-a rezolvat

15. DanPD

DanPD 1st Gear Member

Locație:
    Cluj-Napoca
    Stergator luneta - Bosch Aerotwin

Salut,
    de ceva vreme mi s-a uzat stergatorul de la luneta, nici inainte nu era silentios. Acuma insa scoate niste zgomote de mi-e groaza sa il folosesc. De 1 luna am schimbat pe fata stergatoarele de parbriz din fabrica cu Bosch AeroTwin, e de vis nu suna deloc si sterg mult mai uniform. Am cautat un cod pentru stergator luneta, insa pana acum nu am gasit nimic. Intrebare la voi: a gasit careva codul sau chiar are montat asa ceva pe Fabia Hatch sau Combi? Ev. si un pret?
    Mersi.

Ultima editare de un moderator: 28 Dec 2009
  16. nipokio 1st Gear Member

Problema cu stergatoarele dupa inghet

Am o fabie din 2007 si pana acum nu am intampinat aceasta problema...Anul asta iarna m-a prins cu ceva lichid de vara in instalatie si l-am completat cu lichid de iarna (inainte de ninsoare si inghet). Dupa ninsoare am dat zapada de pe masina si am constatat ca nu-mi mai tasneste lichid pe parbriz, dar nici stergatoarele nu se mai misca. M-am uitat in vas, si nu este inghetat lichidul. Am zis ca poate sunt inghetate duzele si motorasul de la stergatoare, dar temperaturile sunt de cateva zile peste 0 grade, am mai mers cu ea cu dezaburire parbriz si tot nu da semne bune. Nu se aude nici un sunet cand actionez maneta pt stergatoare. E posibil sa fie arsa vreo siguranta sau chiar motorasul de la stergatoare??? Va rog sa-mi dati un sfat...daca s-a mai gasit cineva in situata asta. Oricum, luni am sa merg la service sa vad ce-mi zic...Multumesc!

17. soarec 4th Gear Member

Locație:
    iasi
    nipokio, e foarte posibil sa fie siguranta, vezi ca ai si o schema a panoului de sigurante. mai intai inlocuieste siguranta si apoi daca e nevoie mergi in service.

Ultima editare de un moderator: 2 Ian 2010
  18. Cosminbej 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut! La voi, stergatorul din dreapta la Fabia atinge capota cand il ridicati de pe parbriz?

19. AndreiHTX

AndreiHTX Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    spuneti-mi si mie va rog eu la octavia combi ce stergator pot sa-i pun la luneta? ce dimensiune??? multumesc anticipat:D

20. Ionut_SIG

Ionut_SIG Silver Member

Locație:
    Bacau
    La mine nu atinge si cred ca nici la ceilalti, nu cred ca ar trebui sa se intample acest lucru.

Distribuie pagina asta