1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme amortizoare/suspensii/arcuri/etc

Discuție în 'Skoda Superb' creată de b25loa, 22 Aug 2011.

1. b25loa 1st Gear Member

am luat dupa serie de caroserie de la brady de la inca 4 firme de piese auto brate inferioare fata stanga dreapta,nimeni nu a reusit sa imi aduca brate care sa potriveasca la conicitate cand intra pe fuzeta,toate sunt mai mici la conicitate,nu stiu unde sa mai caut si ce sa mai fac,pe cele originale dupa masina erau montate un fel de bucsi in capatul pivotuliu,leam dat jos si nu intra bucsile pe bratele kre le am in momentu asta.ce pot face?
    \

2. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    Deoarece la aria Superb nu aveam un topic dedicat pentru probleme de suspensie/amortizoare, si tot ce implica asta, am facut acest topic...si i-am schimbat demunirea!

3. Teddy B

Teddy B 1st Gear Member

Daca ai scos bucsele care erau in portfuzeta iar tu ai comandat bratele de care vine prins amortizorul (ca despre ele este vorba aici) dupa seria de caroserie nici nu au cum sa se potriveasca.Intrebarea mea este daca tu mai ai acele bucse?Da-mi un raspuns, o serie de sasiu pe PM, si sa vedem cum pot sa te ajut.Daca nu mai ai bucsele,nu stiu daca se gasesc separat,trebuie cautate doua bucse si comandate brate cu conul de 16mm din cate stiu eu.Astept PM si ma mai documentez intre timp.:hi:

Vasile chindris apreciază asta.
  4. sailor_bv 1st Gear Member

Locație:
    Brasov
    cum se poate inalta cu 2 cm de exemplu o Skoda Superb din 2002 1.8T, exista variante simple sau doar cea scumpa in care trebuie schimbat tot pe acolo, acel "PDG" (Pachet Drumuri Grele)?!? A facut cineva operatiunea asta? Avantaje/Dezavantaje?

5. MARCI 1st Gear Member

Salutare tuturor.Am o pbl la puntea spate la o SKODA Superb 2005...cind sint în viraj și trec cu roțile spate peste o denivelare sau printr-o groapă,primesc o mișcare de tangaj stingă dreapta.Am înlocuit amortizoarele(am pus SACHS) o vreme nu s-a mai simțit dar acum,la 2 luni de la schimbare încep să apăra aceleași simptome.Am făcut un test de suspensie la un Service VW și mi-au spus ca ar fii pbl bucsile punții spate dar mecanicii care se ocupă de mașină nu sint deloc convinși.Dacă cineva a întimpinat aceeași pbl aș fi f.recunoscător dacă mi-ar împărtășii și Mi-e soluția.Mulțumesc anticipat...

6. mihai_farcas 1st Gear Member

salut, incearca sa schimbi flansele amortizoarelor din spate

7. razvangidei 1st Gear Member

Am Superb modelul nou, L&K, TDI 190cp, DSG.
    Zgomote foarte deranjante la viteze mici, la denivelari medii.
    Am citit ca sunt probleme in toata Europa de acest fel. Dealerul spune ca nu are o rezolvare de la fabrica, inca.
    Mai are cineva aceasta problema? Ati identificat vreo rezolvare?

Cu bine,
    Razvan

8. Bowly 1st Gear Member

Salutare, o intrebare scurta: aveti idee daca la skoda superb 1.9 tdi cod motor bpz seria sasiu TMBDC23U689016696 merg arcurile KYB RH 2880? Astea mi-au fost recomadate la un magazin de piese si le-am si luat dar nu le-am pus inca pe masina. Pe net peste tot la masina mea imi apar arcuri KYB RH 1021.

9. sebas

sebas 1st Gear Member

salut eu dupa 1 ianuarie cer programare la skoda este super deranjant am aceiasi problema eu locuiesc in barcelona multe denivelari la trecerile de pietoni credeam ca am suporti la motor rupti dar vad ca e o problema generala

nu stiu de unde este zgomotul am avut 10 ani vechea superb 0 vizite la atelier am vindut masina cu bateria originala etc un rind de placute si un rind de cauciucuri in fix 10 ani 150000km

asta o vind cit de repede pot nu ma dat pe spate multumit darnu e ce credeam la 36000 euro

Fișiere atașate:

10. Edward 1st Gear Member

Salut, am comandat de curand telescoape la superba mea 2005 131cp telescoape fata, flanse si capetele de la planetare, mecanicul meu a dat comanda de la Unix de telescoape Monroe si au venit TRW (Gaz), sunt bune de ceva TRW astea sau le dau retur? luna viitoare o sa cumpar si pe spate si tocmai ca nu stiu la ce marca sa raman exclus Sachs ca nu au buget de ele.

multumesc.

11. Mihai xxl

Mihai xxl 1st Gear Member

NU CITA ULTIMUL MESAJ!

Sunt bune si trw. Pune-le cu incredere.

Ultima editare de un moderator: 14 Mar 2018
  12. Edward 1st Gear Member

Salut, in legatura cu intrebarea de mai sus care am pus`o, am schimbat telescoape fata, flanse,tampoanele alea de vin sus la flansa, capetele de planetara si tot am o bataie pe dreapta fata si stanga la fel doar ca nu e asa accentuata la denivelari gropi etc.. oare le`a montat gresit? :|

13. Mihai xxl

Mihai xxl 1st Gear Member

Verifica si caseta.

14. sebas

sebas 1st Gear Member

mai are cineva probleme cu noul superb dupa 2015 cu suporti motor la mine cind trec peste denivelare etc imi face un zgomot ca si cum ar fi un suport de motor rupt

Distribuie pagina asta