1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Problema comenzi volan

Discuție în 'Skoda Superb' creată de catalinn, 20 Noi 2014.

1. catalinn 1st Gear Member

Salut,
    Masina mea (Skoda Superb I) are comenzi pe volan - in partea stanga cele pentru cruise-control, iar in partea dreapa pentru volum muzica.
    Cele pentru volum nu au functionat niciodata (de cand am cumparat masina). Deasemenea, display-ul din bord, cel electronic in care imi arata consumul si temperatura, nu functioneaza in totalitate. Am observat ca ar fi divizat in trei sectiuni (mijloc - pentru consum, partea de jos pentru temperatura, iar partea de sus pentru radio).
    Partea de sus nu functioneaza, adica nu-mi arata nimic (e negru), insa in momentul in care imi apare o avertizare, spre exemplu nu mai am lichid de parbriz, imi apare in aceea parte semnul respectiv, ceea ce inseamna ca display-ul in sine nu este defect.

Sunt de parere ca neafisarea detaliilor despre radio/muzica pe display si faptul ca butoanele de control muzica (volum + schimbat track-ul) sunt legate intr-un fel.

A mai intalnit cineva aceasta problema? As dori putin ajutor in acest sens, pentru ca nustiu de unde sa ma apuc, ce piese ar trebui sa schimb ca sa functioneze totul.

Multumesc, astept ajutorul vostru.

2. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
    Ce unitate radio ai pe masina ?

3. catalinn 1st Gear Member

4. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
    NU e clara deloc poza. Si ala e volan de O2, asa e la tine pe masina ?

5. catalinn 1st Gear Member

Exact la fel e si volanul... si unitatea radio sau navigatia..

6. catalinn 1st Gear Member

Ultima editare: 24 Noi 2014
  7. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
    Nu cred ca acea unitate stie sa interpreteze comenzile e pe volan si nici sa trimita info catre ceasuri.

8. catalinn 1st Gear Member

Tin sa precizez ca modelul meu este din 2006. M-am uitat la o Skoda Superb din 2007, cu aceeasi navigatie, si totul merge perfect: atat butoanele cat si afisajul in bord (info radio).

Cred ca alta este problema... mai astept sugestii, recomandari, ce as putea face...

Multumesc

9. iskandere 1st Gear Member

Locație:
    IASI
    salut baieti!

Am si eu o problema nasoala cu skoda mea, nu-mi mai functioneaza comenzile de pe volan, inclusiv clanxonul si am martoul airbag sofer aprins.

Astazi am facut si o diagnoza auto si nu s-au putut sterge erorile, urmeaza sa ma duc si la reprezentanta skoda sa vad ce-mi zic si ei.

Din cate am inteles trebuie schimbata fisa care face legatuta dintre senzori si volan...ati mai intalnit aceasta problema? schimbare cica se face cu tot cu senzori, cost estimativ: 1200 lei.

10. Ionutpisla 1st Gear Member

Salut...am luat de curand o skoda superb 1 din 2007.am comenzile pt radio si tempomat pe volan dar nu reusesc sa ii dau de cap cu tempomatul.comenzile pt radio functioneaza dar tempomatul nu reusesc sa il activez sub nici o forma.ceva sugestii????multumesc

11. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
    la diagnoza ce apare ?

12. Ionutpisla 1st Gear Member

Nu imi da nici o eroare nimic....un prieten mi-a spus ca la skoda superb tempomatul trebuie sa fie pe maneta de la semnalizator....dar pentru ce sunt butoanele de pe volan.???..

13. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
    PEntru masinile care au volan multifunctional.
    NU este totul sa te uiti doar de erori, mai vezi si in blocurile de masura.....

14. Ionutpisla 1st Gear Member

Adica trebuie sa apelez la un electrician auto....ok mersi

15. mrradu21 1st Gear Member

si eu am aceeași problemă . Nu merg comenzile de pe volan. Am același volan și navigator ca al tău.

Ultima editare de un moderator: 10 Noi 2019

Distribuie pagina asta