1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

PR Codes - production codes

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de iulianp, 16 Apr 2019.

1. iulianp

iulianp 6th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Deschid acest topic întrucât nu am găsit nimic apropiat pe forum și probabil că mulți s-au izbit de această problemă cel puțin o dată în viață. Căutând să cumpăr unele piese pentru a mea Fabia 1, am constata că există 3 sau 4 variante diferite fiecare având alt cod pr. Am fotografiat iute eticheta cu coduri de lângă roata de rezervă și... surpriză, nu găsesc acele coduri pe eticheta mea. Întrebarea mea este dacă mai există și altă etichetă cu alte coduri pr și/sau dacă se pot decoda aceste coduri din VIN.

2. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    Se decodeaza dupa VIN.

3. Pintiliosul

Pintiliosul Silver Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    iulianp
    Eticheta cu codurile PR ar trebui sa fie si in manualul de service al masinii.
    Un site unde poti vedea ce inseamna fiecare cod PR al masinii tale, dar trebuie introduse manual: http://igorweb.org/equidec.aspx

4. iulianp

iulianp 6th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Introduse manual, întrebarea era de unde le iau? Traducerea lor se găsește pe net într-adevăr dar asta nu ajută. Eu nu am manualul de service al mașinii, ca mulți alți colegi.
    @al bundy
    decodarea se face cu algoritm sau este doar o bază de date pe care o au reprezentanțele?

5. Pintiliosul

Locație:
    Maramures/Baia Mare
  6. iulianp

iulianp 6th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Eu am rezolvat la reprezentanță fiindcă cel de acolo a fost omenos și mi-a listat codurile pentru ambele mașini pe care le dețin (5 pagini de coduri pentru o mașină), însă eu am lansat discuția la modul general, adică unde găsesc codurile, de exemplu, autokarma sau e-piesa, că și ei verifică să fie siguri că nu-ți dă piesa greșit? Eu unul în ETKA 8.1 nu le găsesc... Poate dacă aveam licență rezolvam cu suportul web.

7. Pintiliosul

Locație:
    Maramures/Baia Mare
  8. Universalis

Universalis 5th Gear Member

iulianp, ai acele coduri, ar fi util si pentru ceilalti daca le-ai atasa si aici.

9. iulianp

iulianp 6th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Am atasat un pdf cu lista codurilor. Important este sa stii care sunt codurile pentru un anume VIN ca sa stii ce sa cumperi. O parte sunt pe eticheta, celelalte .... la reprezentanta.

Fișiere atașate:

Distribuie pagina asta