1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Pareri de achizitie Roomster 1.2 tsi 86cp

Discuție în 'Skoda Roomster' creată de calingr, 27 Oct 2014.

1. calingr 1st Gear Member

Salutari, sunt nou pe forum si m-am inscris pt ca vreau sa achizitionez o skoda roomster. M-a atras din prima motorul tsi 1.2 si am gasit la dealer varianta 86cp. Am citit pe net ca in trecut erau probleme cu tsi-urile: lantul si intinzatorul de lant de distributie cedau repede si apoi turbina. Nu am vazut insa pareri recente si am inteles ca pe modele noi sunt puse motoare revizuite care nu mai au probleme (s-a trecut la distributie pe curea daca nu ma insel)
    Va rog dati-mi cateva pareri despre motor, daca mai sunt probleme si daca credeti ca are suficienta putere pentru caroserie (prin comparatie cu o skoda rapid testata cu motorul asta mi se pare ok). Ar trebui sa platesc avansul in o zi sau doua si chiar vreau sa fiu sigur de alegerea facuta. Va multumesc anticipat.

Ultima editare de un moderator: 27 Oct 2014
  2. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Eu zic sa alegi totusi varianta de 105 cp chiar daca astepti mai mult.Rapidul sigur e mai usor plus ca are o aerodinamica mai buna fata de Roomster.

3. calingr 1st Gear Member

Multumesc pt sfat. Am luat roomsterul de 86cp din urmatoarele motive: motorul 1.2 105cp imi depasea bugetul, trebuia sa astept 3-4 luni iar fosta supernova era la pamant, stilul de condus este unul calm deci imi ajunge si nu in ultimul rand dealerul mi-a facut o oferta buna (cred eu) pt ca o aveau pe stoc.
    Dupa 300 km sunt multumit de alegerea facuta si chiar daca am trecut de la caruta la limuzina (supernova -> roomster) am mai condus destule masini straine ca sa fiu obiectiv.
    Cu 4 oameni in masina s-a descurcat bine.
    Nu stiu insa daca avand un motor tsi 105cp as avea consum mai mic in oras. Acum am in oras medie de 9l/100 (prind si ambuteiaje seara si putin mai liber pe la pranz) sigur motorul mai mare are putere mai multa dar cred ca si consuma mai mult. Ce ziceti?

4. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Pai atunci sa o stapanesti sanatos!Daca aveai bani si ti mai doreai ceva optionale merita asteptarea!

Daca mie bara la bara imi iese 10,hai 9 si am diesel si nu merg chiar linistit te poti astepta si tu la un 10.Acumd depinde in ce oras locuiesti..

5. sinecura 1st Gear Member

Felicitari pt achizitie. La cat mai multi km fara incidente.

Distribuie pagina asta