1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Pachet drumuri grele la Octavia2

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de Septimiu, 6 Mar 2009.

1. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    JurasikMan,
    ce categoric esti ... hai sa facem niste calcule :

Garda la sol la octavia 2 normala este 14 cm
    Garda la sol la octavia 2 cu PDG este 16.4 cm
    Garda la sol la octavia 2 4x4 cu PDG este 16.3 cm
    (iata ca te contrazic deja )

Suprafata de intrare a aerului sub masina nu este fundul masinii ci zona frontala de sub ea .
    La o latime libera intre roti de 1335mm ( pentru anvelope de 205...), rezulta ca suprafata de admisie a aerului este la
    Octavia normala = 0.1868 mp
    Octavia ridicata cu 3cm din bucse = 0.2268 mp
    Deci marea diferenta dintre ele este x1.21

Octavia cu PDG = 0.2188 mp
    Deci diferenta fata de o normala este x1.17

Diferenta intre masina inaltata si cea cu PDG din fabrica este de x1.037
    ( asta este a doua contrazicere si nu e a mea, ci a cifrelor ... )

Concluziile le trage fiecare cum vrea...

2. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Asa-i! Trebuie sa cedez in fata calculelor , evidentei si informatiei superioare ( cred ca de pe net ...netul face lucrurile mult mai simple). Inalt-o , colegule ! Bafta multa !
    :keule:
    Si sa nu uit. Sa printezi si lista asta cu calcule. Te va ajuta enorm. Gizaz ! Cheama si colegii de forum care sustin ideea asta nemaipomenita sa te ajute. Este evident din postari ca experienta lor in modificat masini este extrem de valoroasa. In fond si la urma urmei , de ce sa te bucuri singur de asta. Sa va bucurati toti .
    La sfarsit , cand masina este gata inaltata , o cantare, neste imbratisari si ca pe "Feis" ... like , pup , iub ...si altele. Ce mama naibii caut eu sa va stric sarbatoarea ?

Ultima editare: 30 Mar 2013
  3. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Tu ai vinde-o ca poate ai banii necesari,omul asta nu cred ca i are!!Ce e mare greutate sa caute repere dupa o masina cu PDG.Nu are cum gresi!Eu am PDG,ii dau seria mea si cauta ce i trebuie,asta ca un ex!:kiss:

4. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Suparacios mai esti ... uite, ca sa-ti mai alin un pic supararea, nu vorbesc sa ma aflu in treaba, nu-ti vorbesc de pe net, nu stiu ce profesie ai tu, dar eu sint inginer mecanic de o mie de ani, cu specialitatea = masini si utilaje...=
    Avind in vedere ca omul va folosi masina in regim de oras, modificarile pe care i le-am sugerat eu nu au un efect mare asupra stabilitatii si tinutei de drum .
    Deci nu l-am trimis nici eu, nici Micutzu sa se arunce in fintina...
    Hai sa nu ne suparam si mai ales sa nu tinem suparare pentru atit lucru : PACE!

5. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    TCM ist cumva?:)

6. Clodius

Clodius 1st Gear Member

cristalin, faci schimb cu mine de arcuri si amortizoare :)

7. cristalin 1st Gear Member

Salutare si multzam frumos...ma poti indruma te rog frumos catre cei care vor sa schimbe PDG cu suspensii normale....sau catre un service pentru varianta cu inaltatoare la arcuri si amortizoare pe fata

8. cristalin 1st Gear Member

ai pdg ?
    daca e in stare ok ...cu mare placere

9. Clodius

Clodius 1st Gear Member

Cu siguranta sunt fara probleme. Din ce oras esti?

10. cristalin 1st Gear Member

ma poti indruma te rog frumos catre acel site unde ii gasesc pe cei care vor sa scape de pdg ?

11. cristalin 1st Gear Member

sunt din Bucuresti

12. gti_mars

gti_mars 6th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut !
    Vino Duminica la intalniri si o sa te lamurim mai bine .

13. mat 1st Gear Member

Locație:
    vulcan
    eu am pachet de drumuri grele pe skoda mea si nu imi place cum arata deloc si nu am nici nevoie de ea asa inaltata as fi si eu interesat de un schimp cu suspensie normala sau sport doar ca problema e din cate am vazut eu ca la cea de drumuri grele telescopul de fata are 55 mm unde se prinde in fuzeta, iar cel "normal" 50 mm

14. rares.13rrs 2nd Gear Member

Iti dau eu pachetul meu de drumuri grele la schimb cu niste telescoape si arcuri sport :) octavia 2

15. danield4

danield4 1st Gear Member

salut ,mi s-a rupt un arc stanga fata , am sunat la dezmembrari si mi-a zis ca are 2 arcuri de drumuri grele , eu am normale acum.....daca le cumpar pe cele 2 pe fata trebuie schimbate si pe spate cumva? , se inalta mai mult masina de bot si fundul se lasa???sau pot sa le las pe cele 2 normale pe spate .skoda fabia 1.4 16v aub

16. Rado46

Rado46 Silver Member

Locație:
    Timisoara
    Daniel,iti recomand sa inlocuiesti arcul cu cel original,fie el OEM sau AM,nou sau s

Ultima editare de un moderator: 8 Aug 2013
  17. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Daniele, din cite stiu eu sint cel putin mai rigide, deci nu pune amestecat Pdg cu normale.
    Si inca un sfat, indiferent ca iei noi sau sh, mai ales fiindca e vorba de fata, schimba-le pe amindoua, si daca iei sh, ai grija sa aiba aceeasi inaltime. Chiar si un cm diferenta la inaltime o sa se simta in dinamica masinii.

18. danield4

danield4 1st Gear Member

am fost la dezmembrari si m-am convins cu sh , AM DAT COMANDA DE 2 NOI :p

19. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    O decizie inteleapta!cat costă un arc?

20. danield4

danield4 1st Gear Member

am pe cineva la un magazin de piese si le iau cu 25% discount , pret final 110 ron bucata , am mai observat ca imi mai trebuie un burduf protectie telescop am sa-l schimb si pe asta daca tot desfac iar manopera e 50 ron bucata de inlocuit arc :P

Ultima editare: 8 Aug 2013

Distribuie pagina asta