1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Oferta Jante aliaj Sirius 16" sau schimb.

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de JurasikMan, 21 Sep 2009.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Salut. Am o Oktavia II si din pacate pentru mine are jante pe 16" . Jantele sunt in stare excelenta , nezgariate , modelul original Sirius 6,5 J X 16 " in 7 spite . Sunt 5 bucati ( 4 + rezerva - rezerva este noua , inclusiv anvelopa Bridgestone Turanza ) cu anvelope de 205/55/16 Bridgestone Turanza . Am fost la Dealerul autorizat Skoda si mi-a aratat pretul de catalog undeva pe la 10.000.000 lei vechi bucata . Doresc sa le schimb tot cu jante de aliaj originale , ( dar in stare foarte buna ) pe 15 ", deoarece merg mult cu masina pe drumuri neamenajate si ma omoara suspensia . Sunt dispus sa pierd ( jantele pe 16" sunt mult mai scumpe decat cele pe 15" ) , dar doresc ca cele pe 15 " sa fie originale si in stare buna. Daca exista amatori pentru schimb , sau daca doreste cineva sa le cumpere , ma puteti gasi la numarul :
    0724248939
    Cata Mircea
    P.S. am uitat sa mentionez ca sunt din Brasov
     
  2. jaga 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2009
    Mesaje:
    12
    Locație:
    Timisoara
    Sunt interesat la schimb , am jante pe 15 Deimos 195/65 cu cauciuc continental am facut cam 2400 km cu ele si sunt impecabile ,te-as ruga cateva poze cu jantele tale .
     
  3. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Acum am facut pozele . Sunt si cu rezerva cateva :

    http://img198.imageshack.us/gal.php?g=22092009z.jpg

    Te rog sa pui si tu niste poze cu modelul tau , intrucat nu am gasit pe net tipul .

    P.S. Anvelopele de pe masina au o uzura decenta , in sensul ca mai merg un an sau doi fara probleme , insa nu sunt noi . Dar , sunt de firma :-P
     
    Ultima editare: 22 Sep 2009
  4. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Ideea cu schimbul mai este valabila pana saptamana viitoare . Luni ( 28.09 ) voi face comanda pentru 4 jante OZ . In acest caz va ramane varianta vanzarii . Oricum, intrucat jantele de noi ( 5 buc ) valoreaza 50.000.000 lei , incaltate cu gume nu le pot da sub 25.000.000 . Daca este cineva interesat la aceasta suma il rog sa ma contacteze .
    Cu prietenie ,
    Cata Mircea
    e-mail : catalinmircea@clicknet.ro
     
  5. jclau

    jclau 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2009
    Mesaje:
    26
    Locație:
    galati
    jante 16

    :confused:OZ pe 15...nu cred ca o sa impresioneze prea tare mai ales daca ai si drumri grele pe masina...nu cred ca-si justifica banii.. parca voiai originale skoda...:confused:
     
  6. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    jclau , prefer originale si schimb , totusi , sunt dispus sa pierd diferenta de valoare intre 15" si 16 " , dar vreau sa arate cel putin la fel de bine ca ale mele . Nu le dau doar ca sa scap de ele . Daca nu gasesc in stare buna , prefer sa cumpar noi si sa le vand ulterior pe ale mele .
     
  7. Mafia_ooops

    Mafia_ooops 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2009
    Mesaje:
    5
    Da-mi voie sa te atentionez ca dealerul autorizat Skoda te-a informat gresit. La fel am patit si eu . Am mers la ei si am intrebat cat costa jantele pegasus pe 17", au cautat si au gasit la 1.150 Ron bucata, ulterior eu am gasit pe internet la 570Ron buc.
    http://www.aviamotors.ro/files/Vara_Toamna_accesorii-Avia09.pdf
    Am mers din nou la dealer si i-am expus situatia, si cand a cautat din nou a gasit la pretul de 570Ron si a zis ca prima data a cautat la accesorii, dar la piese de schimb pretul este de 570Ron . Bafta la vanzare.
     
  8. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Ale mele nu sunt Pegasus , sunt Sirius .
    Chestia este urmatoarea. Am luat si eu catalogul pe care l-ai postat in formatul .pdf. Cand am vrut sa comand cele mai ieftine jante pe 15 , de la 280 RON ( pretul din pliantul lor ) , mi-au spus ca fac 680 :). Le-am aratat pliantul si mi-au zis ca regreta , dar preturile nu sunt valabile. Nu imi fac reclama la produs . Pe mine ma lasa rece si daca erau pe 17" sau 19" . Nu ma dau in vant dupa jante sport . Nu cred ca avem drumuri atat de bune incat sa se justifice incaltarea masinilor cu asa ceva. Am avut pana acum vreo 8 oferte. Problema este starea proasta a anvelopelor care erau pe jantele care mi s-au oferit si nu jantele in sine , care erau in stare buna. Nu sunt in criza de bani. Pot comanda unele noi pe 15 cu anvelope cu tot , iar pe cele pe 16 le pun la conservare pana apare cineva care imi poate face o oferta corecta. Pot sa pierd diferenta de valoare intre jante ( 7 spite pe 16 , vs. 5-6 spite pe 15 " ) , dar nu sunt imbecil sa dau 5 jante + anvelope de calitate , pentru 4 jante mai slabe de pe care trebuie sa arunc si cauciucurile. Vreau un schimb cinstit din care sa castig si eu ( Confortul oferit de 195/65/15 " ) si cel care le ia ( siguranta superioara si stabilitatea mai buna a masinii pe curbe si la viteze mari ) . Am avut si oferte din tara , dar nu as vrea sa pun oamenii pe drumuri ( galati , arad , deva , bucuresti ) daca nu stiu exact starea jantelor + anvelopele pe care mi le ofera. Azi m-am intalnit cu cineva din Brasov . Un tip super de treaba , cu 4 jante OK , dar cauciucurile erau bune de aruncat . Posibil ca anuntul meu sa fi parut putin disperat si din cauza asta sa am unele oferte la plesneala . Nu e nici un bai daca se nu se vand sau nu se schimba. Cum spuneam , ofer si pretind seriozitate , nu ma ocup de bisnitzarit jante , dar ma pricep la masini mai bine decat 90 % din cei care posteaza pe forumuri auto.
    Mercic de urare :p
     
  9. mirela1978

    mirela1978 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2009
    Mesaje:
    15
    Locație:
    Timisoara
    Jante + anvelope

    Buna,
    am sa postez poze ca toate cele 4,5 jante, de preferat sa fie pe masina si sa fie luate in asa fel incat daca chiar au ceva sa fie vizibil.
    La pozele tale am reusit sa identific doar 3 roti din 5.
    :)
    ne mai auzim.
     
  10. Mafia_ooops

    Mafia_ooops 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2009
    Mesaje:
    5
    "JurasikMan" spre sa nu te superi ca iti raspun din nou. Sper sa intelegi ca nu incerc sa comentez pretul pe care il ceri tu pe jantele tale, asta poti observa si in postul anterior ca nu am comentat pretul cerut de tine. In legatura cu acel catalog si cu Avia Motors m-ai facut curios, eu dorind sa achizitionez jante m-am bazat pe acel pret din catalog, si am sunat si eu azi la ei. Adevaru e, ca ei nici nu stiau de acea oferta, prin telefon le-am explicat unde o au postata pe site si am intrebat daca pretulrile de acolo sunt reale. Au afirmat ca daca apare la ei pe site si daca asa scrie atunci sunt reale. Te cred si te tine ca e posibil sa-ti fi zis ca nu sunt reale, la cat de profesionisti se pare ca sunt ca nici nu-si cunosc propriul site si ce comercializeaza pe el, e clar.
    Te rog sa o ei doar ca o informatie. Succes
     
  11. jclau

    jclau 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2009
    Mesaje:
    26
    Locație:
    galati
    jante

    cred ca pentru un pret real cel mai bine e sa lasati pliantele si situ-rile celor de la skoda.. mergeti direct la dealer...
    oricum sunt foarte scumpi...eu unul raman la jantele de audi A6 care sunt compatibile cu o2...
     
  12. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    :)
    Mirela , masina era pozitionata astfel incat nu aveam loc in curte sa fotografiez si celelalte doua jante. Cum spuneam , sunt in stare excelenta , fara frecusuri si urme de abordat borduri. Toate arata la fel de bine.
     
  13. mirela1978

    mirela1978 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2009
    Mesaje:
    15
    Locație:
    Timisoara
    Multumesc de informatie, daca ai vreodata drum in TM sau Arad, ne putem intalni, poate iti plac rotile si facem trocul, sunt de 15 alu originale cu gume inca f bune, o sa-ti trimit poze dar inca nu am facut.

    bye:)
     
  14. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Precis ai aflat despre mostenirea cu care m-am pricopsit pe cap si acum imi faci avansuri. Mie sa-mi spui direct daca ai vreun gand , ca-s slab de inger ( ca toti barbatii ) si cedez usor la tentatii :D.
    Glumesc. Adevarul este ca am deja trei oferte relativ bune si maine probabil se va face schimbul. Dar , apreciez gustul tau in materie de jante ( daca iti plac ale mele inseamna ca ai , evident , gusturi alese :) ) .
     
  15. mirela1978

    mirela1978 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2009
    Mesaje:
    15
    Locație:
    Timisoara
    Dupa ce faci schimbul sa pui poze cu noile jenti, sa le vedem si noi:cool:
     
  16. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Mirela , ma tem ca am comis o eroare. Am raspuns in postul de "SALUT " al lui remusvip :confused: . Din viteza si neatentie. Am scris acolo ca schimbul s-a facut azi de dimineata si ca sunt multumit de starea jantelor pe care le-am primit. Modelul este cel mai comun , cu 6 spite , care echipeaza cele mai multe Octavii II . Desi nu sunt foarte artistice , sunt in stare foarte buna si masinii mele ii priesc. Le-am si incaltat (tot azi ) cu 4 gume Nokian, facute in Finlanda , si masina merge foarte bine.
    Poze voi face dupa ce reusesc sa spal si masina , ca este rusine sa o pozez asa prafuita .
     
  17. jclau

    jclau 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2009
    Mesaje:
    26
    Locație:
    galati
    sal

    nokian-ul e la fel de cunoscut ptr cauciucuri de vara cum e ptr cele de iarna??
     
  18. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Daca sunt Made in Finlanda , sunt foarte bune ...daca sunt Mare in Rusia am retineri.
     
  19. jclau

    jclau 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2009
    Mesaje:
    26
    Locație:
    galati
    am vrut anul trecut sa-mi iau ceva bun de iarna si mi s-a recomandat nokian de catre cineva de la toyota! spunea ca ei folosesc doar asa ceva! de asta intrebam!
     
  20. emytdi

    emytdi 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2009
    Mesaje:
    70
    Locație:
    Buzau
    nokian very very good!!!testat si aprobat de mine!

    LAter post: jantele de tabla ar fi fost mult mai bine pentru tine..eu unul nici nu ma gandesc sa-mi pun asa ceva decat daca circul prin germania...romania are gropi nu gluma!
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare