1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Octavia Tour vs Passat B5

Discuție în 'Skoda vs Alte marci' creată de romm2008, 23 Iun 2010.

1. romm2008

romm2008 2nd Gear Member

Salutare !

As dori sa cer si eu parerea voastra in ceea ce priveste aceste 2 masini.
    Stiu ca sunt pe un forum dedicat Skoda, dar totusi as vrea o parere sincera.Problema se pune in felul urmator :

Skoda Octavia 1 din 2004-2006 1.9 TDI 90-116 cp ( eventual crimatronic si ASR, 5 trepte )
    Vw Passat din 2002-2004 1.9 TDI 131 cp ( climatronic, 6 trepte, ESP, eventual scaune intalzite )

M-ar interesa pareri referitoare la costuri si fiabilitate.Ambele masini sunt in jur de 6000 euro.

Care vi se pare cea mai buna alegere lasand la o parte diferenta de vechime de 2-4 ani intre masini?

astept pareri..

2. dj sky 1st Gear Member

E chiar tot una :) chestie de gust si de design.. in rest aceeasi chestie referitor tehnic... Skoda e putin mai economica :)

3. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Ar trebui sa recomandam Skoda nu?
    Dar respectându-ți dorința de a face abstracție de locul în care ne aflam si având totodată în vedere ca ai deschis topicul într-un loc greșit... personal nu pot decât sa recomand calitatea, aici vorbim de confort, fiabilitate, aspect, siguranță etc... știu ca se găsesc din plin la amândouă dar la una se găsește mai mult. Aceste mașini fac parte din clase diferite și o comparație intre ele nu prea își are locul.

4. romm2008

romm2008 2nd Gear Member

oare din punct de vedere al fiabilitatii sunt diferente mari ? comparam 2 masini de ani diferiti..
    Ca daca vb despre optiuni si aspect passatul e clar peste O1.
    Cam ce costuri implica fiecare ?

5. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    La fiabilitate/intretinere Skoda este mai avantajoasa. Aici nu suntem inca obligati sa platim sigla VW odata cu piesele de calitate indoielnica.

6. romm2008

romm2008 2nd Gear Member

De unde stii ca Skoda e mai fiabila ? O spui din auzite sau cum ? Nu mi-o lua in nume de rau. Am auzit ca Passat-ul B5 e tanc.Ca e cea mai reusita masina din gama Passat.Si din cauza anului si modelului (vechi) nici preturile la piese nu sunt asa mari.Stiu ca pare aiurea sa compari O1 cu passat-ul, dar asta e dilema in care ma aflu acum si as vrea ajutor din partea voastra.
    Diferenta de aspect e destul de mare..
    Am O1 stiu ce masina e. O masina simpla, destul de demodata care pierde mult pe partea interior-exterior insa castiga pe consum si fiabilitate.Insa imi zboara gandul ca passat-ul pe langa faptul ca e si model mai nou, poate e si mai bine facut, cu materiale mai bune.Si de aici vine si intrebarea :
    oare 2-3 ani in minus se compenseaza cu diferenta de aspect, fiabilitate si performante ?
    Voi ce alegere ati face ? as vrea pareri si de la oameni cu passat 1.9 131 CP

Ultima editare: 23 Iun 2010
  7. dorutzu

dorutzu 1st Gear Member

Locație:
    Rm-Sarat
    eu am un vecin care are un passat cu mororizare 1.9 TDI.
    pe bune chiar e un tanc masina aia....
    ca si sfat ti-as indica passat-ul

8. romm2008

romm2008 2nd Gear Member

Ai putea sa-i ceri cateva informatii despre masina ? As vrea pareri sincere nu exagerari ca nu ajuta la nimic

9. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Cred ca inca din prima interventie in acest topic am lasat de inteles ce as fi ales dintre cele doua. Nici nu incape indoiala, dar dupa cum bine stim de cele mai multe ori, si aici ma voi repeta, platim doar o sigla, o firma, un nume si nu primim calitatea dorita. Din experienta personala am vazut ca intretinerea la Skoda e mai usor de amortizat decat la VW. Dar si aici putem vorbi si despre ce anume schimbam, cat noroc am avut in achizitionarea piesei, cine a condus inainte masina, cum anume a fost intretinuta etc... Dar ce as alege eu nu pot sa spun deoarece am ales deja si am ales din motive intemeiate (tot un tanc a fost si este).

10. romm2008

romm2008 2nd Gear Member

ce-ai zice de o discutie on-line ? poti sterge comm-ul asta daca nu e ok pt forum : id-ul meu de mess e :cezar_matei2000

11. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Orice discutie la obiect fie ea si in contradictoriu e binevenita. Atata timp cat nu sarim calul nu se va supara nimeni. Doar ca va trebui sa se aduca argumente clare pro si contra, doar suntem pe o sectiune de versus.

12. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Ca motorizari sunt aproape identice. Si ca fiabilitate si ca servisare. Moroarele sunt facute de acelasi producator . Ca tren de rulare , Passatul este multilink , iar Skoda McPherson . diferenta ca de la cer la pamant . McPherson , este mai simplu si in consecinta mai fiabil. Multilink , este mai nou , mai complicat , asigura o tinuta mai buna de drum , dar se strica mai usor iar servisarea este scumpa.
    Passatul este pe aceeasi clasa cu Superba , nu cu Octavia . Sa nu comparam mere cu pere . Servisarile periodice sunt aproximativ la fel de scumpe daca le faci la un servis independent de dealer. La dealer platesti aproape dublu la orice masina . Daca Octavia tour are ceva de laudat , acestea sunt simplitatea si folosirea unor tehnologii verificate in timp . Nimic stralucitor , dar totul simplu. Passatul nu prea are optiunea PDG. Este mai lung si mai lat . Garda la sol este mai mare la Octavia Tour . Ampatamentul este mai scurt la O Tour ceea ce ii confera unghiuri mai bune de trecere. Passatul este superior la tinuta de drum si mult mai odihnitor la drumuri lungi , mai ales pe autostrazi. Am avut si cateva Octavii tour si cateva Passaturi . Daca as sta in Germania as alege Passat fara sa clipesc. Cum stau in Romania , Passatul nu este o optiune viabila. As lua Octavia Tour .

13. romm2008

romm2008 2nd Gear Member

Astept sugestii din partea voastra..Sau nu prea obisnuiti sa vizitati sectiunea Versus ?

Eu din cate am auzit Passat-ul asta B5 cu 131 Cp este foarte reusit.Daca ai mai avut passat-uri spune-ne si noua ce costuri implica.
    Si daca ar fi O1 ce motor mi-ai recomanda ? Motorul de 90 Cp am inteles ca e foarte bun la consum.Motorul de 101 il stiu de pe octavia lui taica-meu.
    Am mers si cu un passat 2002 131 cp si am simtit diferenta : era mai silentios in interior ca O1 care toarce sesizabil.Consumul extraurban il avea cam 5.8 % cu octavia de 101 la mers lejer scot si pana in 5..deci cam 1 litru diferenta, dar 1 litru nu reprezinta un criteriu decisiv in alegerea masinii.
    Care sunt riscurile pentru un passat 2002 si care sunt pentru o octavia 2004 ?
    Oare de ce toata lumea il lauda?
    Vreau o parere atat de la tine JurasikMan cat si de la alte persoane care ar putea sa-mi dea sfaturi bazate pe date reale.
    Astept sugestii ..

Ultima editare de un moderator: 24 Iun 2010
  14. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Fiecare din cel doua au avantaje la anumite capitole si dezavantaje la altele . Conteaza pentru ce vrei tu sa folosesti masina . Daca iesi des la gratare pe drumuri neamenajate , Passatul nu-i pentru asta . Ambele au tabla bine tratata ( daca nu pui becul pe ele nu ruginesc pra usor ). Motoarele sunt identice ca si hibe si calitati . Passatul e mai spatios . Skoda Tour este mai putin pretentioasa. Passatul este mai rafiat , Skoda o idee mai rezistenta la solicitari fizice . Ambele se turtesc ca musca de radiator daca le troznesti de vreun TIR Turcesc care vine de pe contra-sens . Motorul de 131 CP este reusit , asa cum reusit este si cel de 90 care echipeaza o mare parte din VW si din Skode. Pe cel de 90 CP il poti face usor de 135 CP din rescria softului la un servis autorizat .
    Pana la urma , o sa cumperi masina in care te simti bine sa conduci . urca in fiecare din cele doua si vezi cum iti sta la volan . Dupa aia iti faci o parere .

15. romm2008

romm2008 2nd Gear Member

Nu am o parere prea buna despre resoftare..masina a fost facuta sa mearga pe 90 Cp.Daca-i pui 135 sigur va avea niste probleme pe viitor cum ar fi ambreiajul.Am inteles ca se duce mult mai repede daca-i pui cai.
    Masina o iau mai mult pentru naveta pitesti bucuresti nu prea merg pe teren accidentat la gratar.in oras merg cam 25% si exterior 70% hai sa zicem pe drumuri neasfaltate 5%.
    As vrea sa stiu si ce riscuri implica un passat din 2002.Acum depinde si de norocul pe care-l am de masina ca e posibil sa iau si O1 din 2005 care sa fie obosita rau.
    Momentan am o Skoda Fabia din 2004 pe care am merg de la primul km si n-am pb cu ea.N-am schimbat decat placute si toba in rest nimic.Sunt multumit de ea,dar are o problema care ma deranjeaza : 1.2 HTP benzina : consum bun la viteze mici si cum fac autostrada in fiecare saptamana m-am cam saturat sa merg cu 110-120.Asta e si motivul pentru care vreau s-o vand si sa-mi iau una din cele 2 masini mentionate in topic..
    Dar, care sa fie aleasa ?

16. Claudia76

Claudia76 2nd Gear Member

Locație:
    Targu Mures
    :-)

Ia pe care crezi Tu ca este cel mai potrivit pentru tine...
    Eu am un Octavia I si la cea ce folosesc este perfect [ masina de familie, cu care sa pot deplasa drumuri mai scurte dar si mai lungi .... ]
    Probabil tu vrei mai mult comfort si esti gata sa mai dai ceva in plus la intretinere si poate ca conteaza pentru tine emblema WW...
    Noi avem de la firma si un Golf VI cu care in 10 luni am facut 40 000Km, este o masina buna, dar nu sunt fara defecte si neajunsuri.
    Pana la urma parerea ta este care conteaza fiind ca tie trebuie sa-ti place nu petru noi....

17. romm2008

romm2008 2nd Gear Member

Da asa e..partea proasta e ca nu stiu de ce e in stare passat-ul si ce presupune..ca skoda o stiu pentru ca am..daca as stii si despre passat in special 2002-2003 mi-ar fi mai simplu..sper ca in decurs de o luna sa pot fi mai sigur ca acum.
    Poate mai apar si alte pareri ? ce spuneti ..posesorii de passat nu va aud :)

18. SOT99

SOT99 1st Gear Member

amortizoare praff pe passat....se duc repede nu's pt romania

19. romm2008

romm2008 2nd Gear Member

N-as spune asa ceva...am fost duminica la o cunostinta cu passat 131 cp , 6 trepte.Adevarul ca masina este full full..model high-line, piele, clima, navigatie, maxdot, roti pe 16-17 ( nu mai stiu )
    N-are nici o legatura Octavia Tour cu masina aia.Mergea beton..Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar Passat-ul ala din 2002 , arata mai bine la interior cel putin, decat o skoda octavia 2..
    Daca am noroc si vand Skoda Fabia la timp ( omul mi-a dat deadline sf lui iulie ) , imi iau passat-ul ala si postez niste poze sa vedeti ce masina...no comment..

20. AndreiHTX

AndreiHTX Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    sunt total de accord cu romm2008...desi cum s-a mai spus passat si octavia sunt 2 masini total diferite...octavia 1 e practic golf dar cu alt aspect si elementele interioare putin diferite si din pacate mai proaste din punct de vedere calitativ...desi nu e mare diferenta...

sunt total de accord cu romm2008...desi cum s-a mai spus passat si octavia sunt 2 masini total diferite...octavia 1 e practic golf dar cu alt aspect si elementele interioare putin diferite si din pacate mai proaste din punct de vedere calitativ...desi nu e mare diferenta...@ romm2008 ai face bine innainte de a te pripi cu passat-ul din 2002 sa faci o tura cu o octavia 2 de prin 2005 - 2006 dar tot asa mai full sa vedem ce parere ai! (: eu daca as avea de ales intre un passat din 2003 si o octavia 2 din 2005-2006 sincer as cam inclina spre skoda deoarece multe lucruri au fost corectate in fata de octavia 1...si sa nu incepem iar cu motorizarile...:)

Ultima editare de un moderator: 8 Iul 2010

Distribuie pagina asta