1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Octavia 2 Combi 1.9 TDI 2007

Discuție în 'Skoda mea' creată de LucianDom, 5 Ian 2019.

1. LucianDom

LucianDom 1st Gear Member

Salutare
    Avand nevoie de o masina incapatoare, spatioasa, si prietenoasa cu buzunarul la intretinut m-am orientat spre o Skoda Octavia 2 Combi (incape perfect un dulau de 50kg in portbagaj) :) . Dupa indelungi cautari prin tara de una ingrijita si cinstita, m-am hotarat sa iau una din Germania.
    Prin urmare am gasit o Octavia 2 combi din 2007, motor 1.9TDI cu 141.000km, iar ca si dotari, are cam de toate:
    -interior semipiele cu incalzire fata spate;
    -incalzire auxiliara (o minune acum cu frigul de afara);
    -scaune fata cu reglaje electrice si memorie la sofer;
    -volan piele cu comezi;
    -sonorizare Sound System cu 12 difuzoare;
    -oglinzi electrocrom;
    -alarma;
    -telefon;
    -parasolare duble;
    -faruri cu xenon;
    -senzori parcare fata spate
    -geamuri spate cu tenta verzuie;
    ....si cam atat.
    Ca orice masina sh, a avut nevoie de putina dragoste la inceput :) si anume, schimbul de ulei, filtre si o curatare interioar/exterior.
    Si acum o mica problema..Masina vine cu sonorizare Sound System. Am facut upgrade de la Audience la Bolero de pe O2 FL, dar nu merge sunetul. Am incercat cu mai multe testere sa codez unitatea Bolero pe masina dar nici un rezultat, nu accepta nici o codare. Odata cu Bolero am cumparat si modulul de CAN de pe aceeasi masina, din dezmembrari. Am montat tot pe masina, sunetul mergea, dar cand am pus contactul sunetul a disparut. Cu unitatea veche Audience, sunetul functioneaza perfect. Care ar fi problema de nu merge sunetul? Nu este compatibil Bolero cu Sound System pe Octavia nonfacelift? Trebuiesc facute modificari la mufa quadlock?
    Multumesc.

FB_IMG_1546711519456.jpg

2. LucianDom

Salutare tuturor si bine v-am gasit :)
    Am revenit cu pozele Octaviei, pe care am uitat sa le pun in prima postare.
    Sunt nou in aceasta comunitate Skoda si sunt curios daca gasesc aici raspunsuri concrete la cauze si rezolvari ale problemelor si retrofit-urilor.
    20190110_143528.jpg 20190110_143452.jpg 20190110_143252.jpg 20190110_143317.jpg 20190110_143259.jpg 20190110_143215.jpg

3. LucianDom

Salutare, din nou.
    In legatura cu "ajutorul primit" la problema mea cu lipsa sunetului in urma retrofitului la Bolero, sunt dezamagit....foarte slab acest club Skoda, ceri ajutorul intr-o problema arzatoare, un sfat, intrebi direct un coleg care se presupune ca e avizat pe partea electrica si nimeni nimic, nici un raspuns, credeam ca aici ne putem ajuta reciproc sau macar sfatui....pacat!
    Pentru cei care sunt interesati de retrofit de la Audience la Bolero si au SoundSystem opriti-va pentru ca Bolero nu este compatibil. Ma refer la generati Octavia 2 NonFacelift. Campatibil este doar Columbus, pentru ca doar el transmite semnal prin CAN la SoundSystem, restul aparatelor nu fac lucrul asta, nici navigatia Nexus (fapt pentru care nici nu a fost inclusa in pachet cu SoundSystem la optiuni).

20190201_203738.jpg

Distribuie pagina asta