1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Navigatie oem sau aftermarket?

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de kubix, 28 Feb 2013.

1. kubix 1st Gear Member

Salut! Am o skoda octavia 2 2008 bxe, si m-ar interesa sa imi pun o navigatie!
    Totodata as dori sa ii pun si camera marsarier, si aici vroiam sa va intreb pe voi ce parere aveti, ce mi-ati recomanda in materie de aparat propriuzis, dar si camere etc!
    Parereile sunt atat de impartite ca nu stiu exact ce sa cumpar! Unii spun ca columbus nu se merita, altii ca da...si asa mai departe!

Multumesc si astept cu interes parerile voastre!

2. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Intii si intii trebuie sa stabilesti o suma maxima la care esti dispus sa ajungi...

= Ca tip de aparat iti recomand sa ai in vedere ca ar fi foarte bine sa aiba softul de navigatie IGO - este softul la care gasesti cel mai usor hartile, si cred si cele mai actualizate ( vorbesc de Romania in special)( deci Columbusul mi se pare si scump si relativ depasit )

= Daca nu pui navigatia OEM, poti lua orice camera de mers inapoi, important este sa o recunoasca aparatul (adica sa ai intrare pentru camera de mers inapoi pe el si sa o vezi pe ecran prin legare directa, fara alta interfata)

= Daca banii iti permit, cauta un aparat cu ecran HD, eventual LED, ca sa ia contrast bun si cind este soare puternic afara.

In general toate replicile noi, indiferent unde sint facute merg fara probleme, iau comenzile de pe volan, cupleaza-decupleaza automat camera, etc.

3. deyu22 1st Gear Member

am montat eu o navigatie pe skoda o2 dar nu am sunet,functioneaza tot pe ea dar nu am sunet.Sper ca a mai instalat cineva si ma poate ajuta si pe mine.

Ultima editare de un moderator: 13 Ian 2019
  4. Pintiliosul

Pintiliosul Silver Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Navigatiile OEM nu prea dau satisfactii pe termen lung. Updateurile sunt costisitoare si de multe ori inexistente mai ales ptr. zona de Est.
    O chinezarie dedicata cu android pe ea si un card gsm ptr. date mobile fac deliciul utilizatorului ptr. un pret pe masura de cca. 1.000-2.400lei.
    Recomand totusi varianta mai putin costisitoare a utilizarii un smartphone mai vechi cu aplicatiile aferente: Waze, iGO etc.

deyu22
    Fara detalii clare vizavi de ce a fost montat de fabrica pe masina si ce model doresti sa instalezi e greu ca cineva sa te poata ajuta. ;)

5. deyu22 1st Gear Member

maine o sa revin cu niste poze si am sa arat colegilor despre ce fel de navigatie e vorba

Distribuie pagina asta