1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Montare Xenon + Polishare Faruri (cu folie de protectie inclusa)

Discuție în 'Exterior' creată de Emy87, 28 Iun 2013.

1. Emy87

Emy87 1st Gear Member

Locație:
    BUCURESTI
    Sunt din Bucuresti si am o Fabia din 2001 Hatchback careia vreau sa-i pun xenon si sa-i polishez farurile. Ma poate ajuta cineva? Cu respect!

2. mbgd

mbgd Gold Member

Locație:
    bucuresti
    da.eu . restul,daca vrei,pe privat

3. Cristi CSY

Cristi CSY 2nd Gear Member

Locație:
    Ilfov,Corbeanca
    Exact asa am facut si eu mai putin treaba cu polish pentru ca nu a fost nevoie .... Cat despre xenon ... ce sa mai ... e o diferenta colosala ... :)
    :)

4. mbgd

mbgd Gold Member

Locație:
    bucuresti
    voi stiti cat de plin au frigiderul cei ce au xenon fara lupa?

5. Cristi CSY

Cristi CSY 2nd Gear Member

Locație:
    Ilfov,Corbeanca
    Eu ma-m adaptat si am facut niste ploape ..... acum nu mai deranjeaza + ca le reglez sa bata putin mai jos ..

6. gti_mars

gti_mars 6th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut !
    Dupa ce mi-a ars de 2 ori calculatorul :wtf: , am aruncat ( la propriu ) xenoanele si automat am golit si "frigiderul" ! :yahoo::yahoo:

7. Catalindci Bronze Member

Locație:
    Pitesti
    Eu unu umplu frigiderele. Xenonul si Oglinda nu prea fac "treaba" buna, pentru tine da ca e "zi" noaptea dar pentru ceilalti participanti la trafic nu este prea placut, oricat de jos le-ai regla :)

8. gti_mars

gti_mars 6th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Lasa ca s-a dat legea si de o luna ITP-ul ne te mai lasa sa intri daca nu ai lupe . Am fost joi la ITP cu o masina si prima intrebare a prietenului meu de la ITP a fost : Ai xenoane ? NU , nu am ! Intra ! Daca aveam , le dadeam jos , puneam becurile normale si intram .
    Si plus ca poate sa te ia si radarul , pt ca te-a filmat cu instalatie electrica necorespunzatoare . Si PA! PA ! talon !

9. Catalindci Bronze Member

Locație:
    Pitesti
    :respekt: E foarte bine asa.

10. somnn2 3rd Gear Member

La RAR nu te primeste cu xenon after market,eu am omologat motoru acum 2 lunii,si nu au guitat nimic(pentru ca aveau ``ratu`` plin de albastre )

11. Rado46

Rado46 Silver Member

Locație:
    Timisoara
    pe mine ma enerveaza treaba asta cu matuirea farurilor!trebuie sa le polishez din nou,dar din pacate dupa cateva luni trebuie sa le fac din nou.
    ma intereseaza daca se mai da cu ceva dupa acel polish?!

12. mbgd

mbgd Gold Member

Locație:
    bucuresti
    lac clar!

13. Rado46

Rado46 Silver Member

Locație:
    Timisoara
    consemnat!multam

14. Emy87

Emy87 1st Gear Member

Locație:
    BUCURESTI
    Lac clar? :shrug:
    Nu vreau să fiu "Gică-Contra", dar eu am avut farurile date cu lac şi după 1 an (mai exact, la prima iarnă) s-au făcut foarte naşpa.
    Acum o să le polishez şi mă gândeam să le pun o folie Oracal.

15. mbgd

mbgd Gold Member

Locație:
    bucuresti
    lac clar.dar aplicat dupa o anume metoda. nu stiu nici cine si nici cum le-ai facut tu.daca la tine s-au stricat,nu inseamna ca se vor strica la toti.folia opreste din puterea luminoasa.iti spun sigur asta.avem coleg care a patit asta.dupa ce a dat jos folia,a ramas uimit cata lumina avea!

16. Rado46

Rado46 Silver Member

Locație:
    Timisoara
    ok,de polishat pot sa fac eu personal,pistol gasesc pe undeva,dar trebuie sa-mi spui ce tip de lac sa folosesc si ce procentaj de amestec cu diluant(si tipul acestuia)
    deci,impartaseste si tu metoda aci sau PM
    salutari din Amsterdam

17. Emy87

Emy87 1st Gear Member

Locație:
    BUCURESTI
    Le-am Polishat!!!

Ce ochişori limpezi are acum! :wub: Revin cu poze după ce-i fac băiţă. :)

18. Emy87

Emy87 1st Gear Member

Locație:
    BUCURESTI
    Dupa cum am promis, revin cu poze.

Procesul este foarte simplu şi durează aproximativ 1 oră (ambele farurui).
    1. Se izolează împrejurimile farului cu banda adezivă
    2. Se mătuieşte tot farul manual cu smirghel de 1500 sau 1000 dacă sunt găurele sau zgârieturi mai adânci. Tot timpul cât smirgheluieşti trebuie să umezeşti farul din abundenţă, cu un pulverizator, dar şi mai simplu ar fi să găureşti dopul unel sticle de 2L.
    3. Apoi foloseşti încă o dată smirghel, dar de data aceasta de 2500 sau 3000
    4. Începi efectiv polishul:
    a) Material: pastă de dinţi (cea mai ieftină); Axion; pastă polish 3M
    b) Mod de polishare:
    - manual cu o cârpă din bumbac (e un procedeu eficient, dar trebuie să ai bicepşi puternici). Durată: 30 min/far
    - cu flexul (poti cumpăra capete speciale pentru polishat sau poţi improviza, de exemplu fixând bine o cârpă de bumbac pe disc). Nu insistaţi prea mult cu flexul ca să nu dăuneze farului. Durată: cca 5 min/far
    5. Repeţi pasul 4, adică mai dai o dată polish
    6. Opţional: aplici folie protecţie sau lac clar
    7. Nu o să regreţi niciun strop de sudoare: REZULTATUL ESTE MAGNIFIC, PARCĂ AI AVEA FARURI NOI!

Sugestie: Întrucât este o operaţiune simplă, nu cheltuiţi prea mult pe materiale. Dacă vă costă mai mult de 30 RON, mai bine plătiţi pe altcineva să vă facă polishul cu materialele lui pentru 50 RON (Info: Eu nu am timp să vă fac, dar am un prieten dacă aveţi nevoie de mână de lucru; cu informaţii vă pot ajuta).

Fișiere atașate:

19. mbgd

mbgd Gold Member

Locație:
    bucuresti
    in primul rand:
    - nu se face op cu flex normal ca ajungi sa gauresti farul!!! trebuie o scula cu turatie variabila .
    2.-polisharea se face cu 3M cu capac verde.este pentru zgarieturi.e cea mai buna solutie!
    3.-inainte de lac,se mai freaca inca o data cu smirghel de 2500-3000,umezit in permanenta pentru o matuire fina ca sa faca masa lacul
    4.-in lac se pune atita diluant cat sa poata fi aplicat cu pistolul

20. Emy87

Emy87 1st Gear Member

Locație:
    BUCURESTI
    1. O astfel de scula am folosit si eu, cu turatie variabila. Si am si specificat sa nu insiste prea mult. Dar deh, la ora la care am scris post-ul si dupa o zi de munca ... asa m-a condus mana pe tastatura :P
    2. Corect, 3M cu capac verde este cea mai buna si de asta am folosit si eu. Dar am scris si alternativele (mai ieftine) pentru cei care vor sa incerce. Rezultatele nu sunt rele nici cu pasta de dinti sau cu Axion.
    3. Nu ma exprim pentru ca nu am dat lac.
    4. Vezi punctul 3 ;)

Bine de stiut: Nu sustin ca sunt maestru in treaba asta, de fapt, am facut numai la masina mea.

Retineti: Daca nu aveti sculele necesare si materialele, sugestia mea este sa nu va apucati sa cheltuiti. Duceti-va la cineva care va face ambele faruri cu 50 RON.

Toate bune tuturor!

Distribuie pagina asta