1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Martor aprins dupa demontarea-montarea bordului

Discuție în 'Skoda Octavia' creată de tabinic, 16 Sep 2019.

1. tabinic 1st Gear Member

Buna ziua! Sunt posesorul unei Skoda Octavia Tour, din 2008, 1,9 TDI, 101 cai, cu 195000 km la activ. In urma demontarii-montarii bordului, pentru a schimba vaporizatorul, "meseriasul" mi-a montat volanul starmb, adica atunci cand mergeam pe drum drept, volanul era defazat spre dreapta ca si cand as fi luat o curba mai larga. La plecarea din atelier, totul era normal insa dupa cateva schimbari de directie, mi s-a aprins martorul acesta upload_2019-9-16_17-46-17.png in bord. M-am intors la atelier si a reusit centrarea volanului dupa doua incercari insa martorul nu s-a mai stins, chiar daca dupa fiecare interventie pentru centrare a sters eroarea. A ramas ca trebuie schimbata nu-stiu-ce spira din volan care da eroarea respectiva. Ati patit vreunul asa ceva si daca da, cum ati rezolvat problema?
    Va multumesc!

Ultima editare de un moderator: 16 Sep 2019
  2. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    tabinic
    Meseriasul
    este din acela care lucreaza la una si strica alta. ;)
    Pe viitor dute in alta parte la cine stie ce face. Sa demontezi un volan si sa-l pui la loc e treaba de practicant. Putina atentie nimic complicat. Normal ar fi sa suporte el costurile ptr. ce a facut.

3. tabinic 1st Gear Member

Crede-ma ca din primavara tot caut pe cineva care sa stie sa schimbe vaporizatorul caci de atoatestiutori care mi-au zis: ad-o, ca ii dau eu de cap e plin orasul. La respectivul am ajuns intreband in stanga si-n dreapta primind numai recomandari bune. Acesta lucreaza sau este patron la un service unde tot timpul sunt masini la rand (si numai masini fitoase ale baietilor de oras). Deci nu m-am dus la un garaj, in spatele blocului. Se pare ca de ce mi-a fost frica, nu am scapat. Numai ca el mi-a dat solutia: trebuie schimbat ...ceva, nu e vina lui.

Acum vreau sa aflu daca centrand cum trebuie volanul, poate disparea eroarea. Sau ce trebuie facut ca parca nu as vrea sa merg de acum incolo fara ABS.

4. Universalis

Universalis 6th Gear Member

Bun meseriasul. Problema e ca ti-a stricat spirala din volan sau nu i-a pus mufele...sau mai e posibilitatea sa o fi dereglat cu toate ca nu stiu daca ar fi dat eroare in cazul asta.
    E simplu de demontat spirala dar cu grija si rabdare. Eu am avut probleme la maneta de semnalizare si am fost nevoit sa demontez volanul, spirala ca sa ajung la maneta.
    Cu putin curaj si informatie de pe internet oricine poate face asta.
    https://www.servicetutorials.com/ro...da-octavia-1-seat-leon-1m-seat-ibiza-cordoba/

5. tabinic 1st Gear Member

Multumesc pentru raspuns, Universalis! Daca nu ar fi conectata spirala, martorul din bord ar sta aprins mereu? Pentru ca atunci cand am plecat din service martorul era stins, s-a aprins, de fiecare data, dupa ce am virat la 90 de grade de pe o strada pe alta. Cum as putea sa aflu daca este stricata spirala? Dupa ce o demontez, ce test ar trebui sa ii fac?

6. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
  7. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
    DAr o diagnoza a facut cineva sa vezi de ce este aprins acel martor ?

Pintiliosul apreciază asta.
  8. tabinic 1st Gear Member

Ziua buna! Maine voi face o diagnoza si voi reveni cu rezultate.

9. tabinic 1st Gear Member

Ziua buna! Am facut astazi o diagnoza si au fost gasite urmatoarele erori:

Address 03: ABS Brakes Labels: 1C0-907-37x-ESP-F.lbl
    Part No: 1C0 907 379 M
    Component: ESP FRONT MK60 0102
    Coding: 0019586
    Shop #: WSC 73430 790 00000
    VCID: 347E0D3BCE3B9A92CB68EA5-5140

2 Faults Found:
    00778 - Steering Angle Sensor (G85)
    003 - Mechanical Failure - Intermittent
    00778 - Steering Angle Sensor (G85)
    008 - Implausible Signal

10. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    tabinic

Aici poti vedea cum se demonteaza spirala (senzorul G85). ;)

Distribuie pagina asta