1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Lumini marsarier

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de Black Daniel, 11 Sep 2009.

1. Black Daniel Guest

De cateva zile am observat urmatoarea problema : Bag in marsarier, luminile albe de pe spate se aprind bine-mersi si stau aprinse frumos atata timp cat am piciorul pe ambreiaj. Cand dau sa plec, incep sa clipoceasca, pentru ca atunci cand ridic piciorul complet de pe ambreiaj (masina in miscare) sa se stinga de tot. Cand calc ambreiajul se aprind la loc.
    Cred ca nu e normal acest comportament si banuiesc ca e de la acel contact (bulb) care e in cutia de viteze. Se poate incerca o reparare/curatare sau trebuie schimbat ?
    Exista vreun "tip-and-trick" de rezolvare ?
    Multumesc.

2. adriano83

adriano83 1st Gear Member

si la mine lumina alba se aprinde doar cand are chef... si asta destul de rar

3. Ionut_SIG

Ionut_SIG Silver Member

Locație:
    Bacau
    Cred ca cel mai bine este sa il schimbi, dar inainte de asta verivica totusi contactele de intrare si iesire a firelor de marsalier din cutie si in acelasi timp fa si o curatare ca nu se stie niciodata

4. catalinmihai

catalinmihai 1st Gear Member

Locație:
    BRAILA
    problema asta am avut-o si eu si sa rezolvat. uitate sub masina sub cutia de viteze si vezi ca de la trepidatiile motorului acele doua fire care ies din cutie (pt marsalier) sunt aproape rupte si intr-un final se vor rupe de tot din cauza trepidattiilor eu am fost la un electrician si am inlocuit firele ceva mai lungi cu 2-3 cm astfel nu se mai rup

5. Black Daniel Guest

Multumesc mult pentru raspunsul pertinent. Daca pui si o poza cu firele alea, dau o bere :D .

Respecte.

6. Black Daniel Guest

Tot nu am rezolvat problema.
    Si ma deranjeaza la culme, mai ales seara, cand bag masina in garaj. Calc ambreiajul, ma uit in spate, mai dau 20-30 cm pe orbeste, iar calc ambreiajul sa vad pe unde merg, si tot asa :o.
    Am fost la toti "mesterii" pe care ii cunosc si toti dau din umeri. Ma ajuta cineva cu o poza, ceva, cu firele alea ?
    Multumesc.

7. firuflorin82 1st Gear Member

Locație:
    Băileşti, Jud. Dolj
    Salutare! Mie nu mi se aprind deloc luminile de marșarier? Știe cineva dacă se poate rezolva chestia asta de unul singur? Adica dacă pot eu desface ceva? pe unde trebuie sa umblu? Vreau sa spun ca nu ma pricep mai deloc la mașini! Voiam doar sa știu dacă e atât de complicat încât sa merg la service cu ea!
    Mulțam!

Ultima editare de un moderator: 5 Noi 2009
  8. Black Daniel Guest

Dupa toate probabilitatile sonda de mers inapoi de pe cutie este defecta. Azi am facut rost de ea, zilele urmatoare o schimb. Si daca asta e defectul, o si platesc :D.
    Pentru cine e interesat, codul este 02T 945 415 D (pentru cutie de viteze 02T), iar pretul este de 47 ron.

Revin cu informatii dupa ce o schimb.

9. skodaru 1st Gear Member

Probleme marsarier!

Salut prieteni
    Am avut și eu probleme cu luminile de mers înapoi. Ca deobicei același defect: bulbul! Pentru că mulți întreabă CE? și UNDE este bulbul, iată o imagine de sub mașină care sper să vă ajute în găsirea lui. poza este făcută de lângă roata stânga-față spre cea din dreapta-față.
    NOTA: pentru scoaterea mufei de legătură de pe bulb trebuie să folosiți o șurubelniță mică ce se introduce în fanta mufei (are un fel de buzunar pe una din părțile plate iar în interior este un blocator). Nu forțați scoaterea mufei până nu acționați blocatorul!

Fișiere atașate:

• bulb.jpg
      bulb.jpg
      Mărime fișier:
      20,5 KB
      Vizualizări:
      260
  10. Black Daniel Guest

Mare dreptate ai avut. Eu dupa ce am facut rost de sonda, m-am dus la un service unde am un prieten care (zice el :p !!!) ca este electrician auto. Dupa ce am cautat amandoi vreo juma' de ora bulbul de marsarier pe sub masina, intr-un tarziu l-am gasit. E exact acolo unde se vede in poza de mai sus, adica pe cutia de viteze, pe partea volanului, inspre botul masinii. Si intr-adevar firele mufei care intra in acel bulb abia se mai tineau. Pentru ca s-au rupt foarte aproape de mufa si nu mergeau nici cositorite, pana la urma am facut o "tiganie" si le-am inadit provizoriu. Pentru o reparatie de calitate, mi-ar trebui o mufa care sa aiba si cativa cm. de fire.

Am mutat aici postul lui skodaru pentru ca daca eu as fi avut o astfel de informatie atunci, n-as mai fi bajbait o juma' de ora sa caut.

Ultima editare de un moderator: 22 Dec 2009
  11. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Poate pot ajuta eu cu acel conector și fire. Pentru asta am nevoie de codul de pe conector format din 9 caractere începe de obicei cu 3B0 sau 1J0 sau alte nenumărate variante. Daca am acel cod poate găsesc și conectorul de care aveți nevoie.

P.S. din păcate doar după 4.01.2010... sorry e concediu.

12. Black Daniel Guest

Multumesc pentru oferta. Si eu ma gandisem sa apelez la tine, dar n-am indraznit :wub:. Dar daca tu te-ai oferit :) ...
    Dar sub masina nu ma mai bag pe vremea asta :cold:, mai ales ca as putea sa deranjez "sarmaua" aia pe care am facut-o acolo, si care vad ca inca tine. Daca te ajuta cu ceva codul bulbului de pe cutie sau niste poze ale lui in care sa se vada forma si dimensiunile mufei care intra in el, e OK, daca nu, ... la primavara. Daca va tine pana atunci ...:ohmy:
    Inca o data, multumesc pentru oferta.

Ultima editare de un moderator: 22 Dec 2009
  13. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Eu lucrez cu aceste componente care se anexează pe alte componente(cablaje auto), probabil și forma m-ar ajuta dar cel mai sigur e cu acel cod(probabil ma pot folosi de codul de pe bulb sa fac legătura intre el și conector). Atunci mergem direct la țintă.
    P.S. cât se poate voi încerca sa ajut pe fiecare dintre noi, deoarece știu ca voi avea și eu nevoie de help la rândul meu :friends:

14. narok 6th Gear Member

Locație:
    iasi
    @Black Daniel -
    M-am uitat pe program si mufa respectiva nu vine separat, asa ca daca vrei noua trebuie sa cumperi o bucata buna din cablaj. Eu zic sa lasi asa pana la primavara. Te bagi sub masina, scoti mufa si cu ajutorul pistolului de lipit eu zic ca poti face minunea. Adaugi fire la mufa si izolezi ambele lipituri cu varnis, dupa care montezi pe masina. Dar trebuie sa astepti timpul potrivit sau un garaj ceva unde sa poti lucra.... Multa bafta !!

15. cristiani_2009

cristiani_2009 2nd Gear Member

Mie mi s-au perforat in timpul aciidentului si le-am izolat dar dat fiind ca imi curge prin bulb sigur s-a imbacsit cu de toate si as schimba si mufa , gasesc de cumparat oare?

16. Black Daniel Guest

Eu am facut rost pana la urma de o mufa care se potriveste pe bulb. I-am dat unui prieten bulbul pe care il cumparasem (degeaba !) si mi-a adus mufa pentru el.
    Se pare ca se potriveste mufa de la senzorul placutelelor de frana de Octavia. Repet, informatia nu e sigura, dar se poate verifica. Si daca este corecta, se poate lua mufa (cu cativa cm de fir) de la o placuta uzata.

17. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    Nici mie nu imi functioneaza luminile de mers cu spatele. Nu merg deloc, niciodata.
    Am verificat vecurile si nu sunt arse , sunt ok , siguranta la fel.
    Presupun ca este tot de la piesa de care vorbiti voi dar asta va trebui sa verific, adica sa merg la cineva care se pricepe.

Este foarte aiurea fara ele, chiar era sa intre un logan in mine cand scoteam masina din parcarea unui hipermarket, noroc ca a franat la timp, normal, nu isi daduse seama ca eu ieseam din parcare, a crezut ca atunci intram si mi-a spus chiar el ca nu imi merg luminile.

Acum , ca sa fiu precaut , la parcari care necesita mai multe miscari sau la mers cu spatele, PUN AVARIILE !

Va tin la curent daca rezolv problema , sau poate ma ajuta cineva care a rezolvat singur problema asta.

Ochii la drum!

18. macy25

macy25 1st Gear Member

Locație:
    jud.SALAJ
    se poate rezolva usor, cumperi bulbul respectiv de la piese auto, vreo 50 ron si cu o cheie il schimbi singur, doar ca trebuie sa te bagi sub masina

19. cristiani_2009

cristiani_2009 2nd Gear Member

si eu am o problema cu mufa si am incercat pe la magazine dar vine impreuna cu cablajul , nu sti separat cum as putea gasi?

20. graby111 4th Gear Member

Locație:
    Mangalia
    ai grija ca s-ar putea sa curga ulei din cutie cind scoti sonda de mers inapoi; pune masina putin inclinata; am si eu probleme cu acea sonda, imi curge ulei din cutie prin ea!! pe linga fire si are 2 ani de cind zic sa o schimb si nu am reusit; sa`mi fie rusine!

Distribuie pagina asta