1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Locurile de parcare

Discuție în 'Off-topic' creată de geokser, 4 Dec 2010.

1. geokser 1st Gear Member

Iar n-ai gasit loc de parcare? Vecinul te-a blocat din nou? La serviciu toti parcheaza pe 2 locuri? Simti ca ti-a ajuns cu toti astia care fac din sofat un calvar?
    Haideti sa luam atitudine ! Nu trebuie sa fim indiferenti in privinta "bizonilor" din trafic !
    Astazi, am lansat un site unde putem ridica, macar un semn de intrebare celor care se cred "regii soselelor".
    Este de vorba de : http://www.nustiiparca.ro/ .

2. MMM

MMM Bronze Member

Locație:
    Bot'şăni
    Bună idee! Da' parcă tot îţi vine câteodată să "treci" pe lângă nesimţit cu o cheie în mână...:blow:

3. AndreiHTX

AndreiHTX Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    ai dreptate MMM dar acum trebuie sa ne punem si in pielea respectivului ca nici noua nu ne-ar conveni sa gasim masina cu niste linii pe ea..si acum pe buna dreptate si fara suparare...toti gresim...

4. MMM

MMM Bronze Member

Locație:
    Bot'şăni
    Nu vreau să intru într-o polemică, dar de prea multe ori am fost blocat sau n-am găsit loc într-o parcare din cauza unor idioţi (nesimţiţi sau pur şi simplu carnet-şpăgari :p) care au parcat aiurea. Mai bine zis, au "porcat"! :fart:

5. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Este intr-adevar frustrant sa vrei sa pleci la drum si sa-ti gasesti masina blocata. Dar sa nu uitam ca prima data ar trebui sa lovim in autoritati, ele sunt cele care se fac vinovate de toate aceste faradelegi.
    De ce spun asta?
    Pentru ca: Autoritatile nu amenajeaza destule locuri de parcare, nu refac destul de repede marcajele rutiere, nu aplica legea acolo unde trebuie, nu vin in sprijinul nostru.
    Daca toate ar fi la locul lor atunci ne-am putea lega de inconstientii care circula pe drumuri si parcheaza acolo unde le taie capul.
    Legat de parcatul aiurea... am patit-o nu o data cand, fortat de imprejurari am parcat putin calare pe marcajul ce despartea parcarile, la intoarcere ce sa vezi, masinile din stanga si dreapta plecasera si ramasesem eu :keule: de rahat, sa ma pozeze cineva ca nu stiu sa parchez. Nu blamez asa mult pe cel care parcheaza mai stramb, ci ii blamez pe cei care desi conduc masini relativ mici parcheaza total aiurea, cateodata ocupand 2 locuri. Cei care bloceaza alta masina, acestia nu au scrupule si trebuie tratati ca atare.

6. MMM

MMM Bronze Member

Locație:
    Bot'şăni
    Păi eu am păţit ceva de genul ăsta când am fost ultima oară la Iaşi, în noiembrie; mi-am lăsat maşina în parcarea din faţa "Casei Studenţilor" şi în mai puţin de 5 minute - deşi o lăsasem cu avariile aprinse, că poate avea cineva ideea stupidă că parcarea e cu plată - un bou cu bemveu parcase în T în faţa mea şi a maşinilor de pe laterale! Am stat 25 de minute în maşină să-l aştept; noroc că aveam la mine cărţile pe care tocmai le luasem de la bibliotecă... :aggressive::motz::slapped::box:
    Nici măcar nu şi-a dat seama că pe el îl aşteptam! Moron!

7. Behu

Behu 1st Gear Member

Locație:
    Cluj-Napoca
    O chestie foarte draguta legat de locurile de parcare... Acum doua saptamani, in parcarea etajata de langa Primaria Cluj, era o masina parcata pe 3 locuri - pur si simplu in diagonala... S-a lasat cu amenda, si pe buna dreptate :)

8. madmax8 1st Gear Member

Eu am vazut un pic de interes aratat de politie mai nou.
    parchezi in locuri neadecvate ,vin si iti ridica masina,
    asa ar trebui facut cu toti.(amenda pe care o platesti la recuperarea masinii este imensa)

9. MMM

MMM Bronze Member

Locație:
    Bot'şăni
    :respekt: sau :lmfao:?
    Tipule, tu unde ai trăit până acum? Nu vezi că idioţii ăştia (nu poliţia, ci firme de ridicări! - poate în cârdăşie cu poliţia...) ridică maşini cu oameni în ele?!?!
    Nu se poate să nu fi auzit de asta!
    http://www .clujtoday.ro/index.php?newsid=9349
    http://www .ziartop.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=2893:au-ridicat-masina-cu-pasagerul-in-ea&catid=3:subiectul-zilei&Itemid=4
    http://info .multicast.ro/masina-parcata-neregulamentar-ridicata-cu-tot-cu-pasager-s615297762.html
    şi cea mai tare:
    http://www .trafictube.ro/forum/topic/masina-ridicata-cu-o-batrana-de-88-de-ani-in-ea
    Dă un "sărci pă gugle" după "masina ridicata cu pasager" şi vezi ce iese...

10. ancuta

ancuta 4th Gear Member

Locație:
    Botosani
    Tupeu cu epoleţi! Poliţia parchează fără jenă pe locurile rezervate persoanelor cu handicap.
    "Grăbiţi să-şi facă ceva cumpărături, poliţiştii au ocupat abuziv cele două locuri de parcare, dar nu au uitat să lase aprinse luminile de avarie, semn că nu vor zăbovi foarte mult la supermarket."
    Daaa, mare noroc cu garcia...macar ei de ar respecta legea...probabil ar fi si amenzile mai drastice si noi mai atenti, dar asa...cit e sa parchezi intr/un loc nepermis si sa pui avarii...

Fișiere atașate:

• 4.jpg
      4.jpg
      Mărime fișier:
      22,2 KB
      Vizualizări:
      24
  11. pritulescu

pritulescu 5th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Toata lumea stie ca sunt handicapati asa ca au parcat bine.

12. k_cristi87

k_cristi87 Silver Member

Locație:
    Gaesti
    Sustin aceasta afirmatie!

13. Adrian V.

Adrian V. 1st Gear Member

Bizoni in trafic

Nu cred ca trebuie sa le gasim scuze , ci sa dezvoltam un current civic cat mai puternic. Autoritatile , in general , sunt departe de a actiona conform legii autosesizandu-se asa ca nu ramane decat sa puneti mana pe telefon si sa sunati la 112 sau la Politia Locala .
    In ceea ce ma priveste , timpul meu personal este de un miion de ori mai pretios decat "treaba" pe care o are de facut un altul care si-a lasat masina in mijlocul drumului sau undeva aiurea.
    Exemple cu nemiluita gasiti pe Facebook la "Ai parcat ca un bou" - exprimare mai putin academica , dar foarte adevarata.

Distribuie pagina asta