1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

karoq 1,6 diesel

Discuție în 'Skoda mea' creată de Roky, 28 Sep 2018.

1. Roky 1st Gear Member

Locație:
    sibiu
    Buna ziua , sunt detinatorul unui Karoq 1,6 diesel nou , am 800 de km si sunt ingrijorat de consumul mare zic eu din oras adica 9,4 ,poate cineva care cunoaste mai bine aceasta situatie o sa ma ajute poate sa mi spuna daca ar trebui sa ma ingrijoreze aceasta situatie, stiu ca niciodata consumul scris in cartea masinii nu va corespunde cu realitatea dar este aproape dublu si de aceea imi fac probleme si nu stiu ce sa mai cred , sunt dezamagit ca am dat o groaza de bani si are un consum asa mare, am mers in setarea Normal nu am fortato deloc netrecand de 3000 de ture. Multumesc anticipat celor care vor lua parte la aceasta discutie.

2. Sergiu Mecanic 2nd Gear Member

De comportat te comporti bine cu motoru ca schimbi la aproximativ 3000 de ture ( sa nu treci pana nu termini rodajul ) dar iti spun din propria experienta motor mic pe masina mare intodeauna va consuma mult mai ales ca turbina la astea noi intra de pe la 1500 de ture si daca ai un oras aglomerat unde mergi maxim cu a-3-a e normal dar cel mai bine pote iti raspunde un detinator de 1.6
    De obicei daca in carte iti da consum de 6 in oras mai pune 2 cel putin
    Daca iti da 8 mai pune tot 2 litri si cred ca ai sa fi in grafic

3. Roky 1st Gear Member

Locație:
    sibiu
    Sergiu , multumesc in carte este 5 plus 2 cum zici tu este 7 dar pana la 9, 4 ....de asta intrebam , multumesc oricum de sfat

4. Sergiu Mecanic 2nd Gear Member

Incearca sa nu treci de 2000 de ture si ai sa vezi cum scade
    Dar nui indicat pt turbina ...eu zic ca e ok

5. Roky 1st Gear Member

Locație:
    sibiu
    Dupa citi km pot considera rodajul facut?

6. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Un 9 o sa fie consumul.Daca nu i asa pierd o bere,doua..

7. Sergiu Mecanic 2nd Gear Member

Cam 1000 de km se zice ca e rodajul dar dupa mia asta nui da 6000 de ture mai laso usor ca e masina ta

8. efa982

efa982 Bronze Member

Locație:
    bucharest
    Ca sa ai consum mic in oras lasa masina acasa si mergi cu autobuzul/pe jos...asa faci economie la portofel si tenul frumos de sportiv...oricum, esti comic cand te plangi ca o masina dromader cu motor gatuit consuma mult in oras bara la bara.....:shrug: no offence

Little Big apreciază asta.
  9. Raul L. 1st Gear Member

Salut,

In ce daca ai comandat masina si in cat timp ti-a venit ?

Mersi,

10. Roky 1st Gear Member

Locație:
    sibiu
    NU CITA ULTIMUL MESAJ!
    Normal dureaza 8 luni dar am avut noroc si cei de la reprezentanta au gasit o masina care era pe linia de fabricatie deja in lucru si asa a venit in 6 saptamani ....acum am vazut ca au o masina la reprezentanta in showrom.

Ultima editare de un moderator: 10 Noi 2018
    Raul L. apreciază asta.

Distribuie pagina asta