1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Instalatie incalzire in scaune si reglaje electrice

Discuție în 'Skoda Superb' creată de mihai.vlad, 23 Dec 2015.

1. mihai.vlad 1st Gear Member

Locație:
    brasov
    Salutare, sunt nou pe aici. Sunt detinatorul unei skoda superb 3u din 2008 1.9 tdi 115 cp. Masina a fost cumparata de noua din romania fara prea multe optiuni. Acum am achzitionat un interior de piele cu incalzire si reglaj electric si as dori daca ma poate ajuta cineva cu o schema sau cateva sfaturi privind conectarea instalatiei electrice. Detin : scaune, banchete, toate mufele de la masina donatoare si butoanele. Mai trebuie ceva in plus? Va multumesc anticipat.

P.S. : am cautat topic deja deschis despre subiectul acesta dar nu am gasit. Daca este o discutie in alta parte deja deschisa, rog ca aceasta sa fie inchisa si sa ma atentioneze cineva unde as putea pune intrebarile acestea. Multumesc

2. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Cred ca Al Bundy te poate ajuta..Eventual el sa realizeze si montajul_asta daca esti din Bucuresti.

3. mihai.vlad 1st Gear Member

Locație:
    brasov
    Sunt din Braila dar locuiesc in Brasov. Nu ajung in Bucuresti prea curand..in aceste 2 localitati daca as gasi pe cineva ar fi ideal..sau in imprejurimi..
    Urmeaza sa atasez si poze la toate mufele si firele de care dispun..nu am avut timp pana acum. Multumesc :)

Ultima editare: 23 Dec 2015
  4. ISerban 1st Gear Member

Salut,
    Sunt nou pe forum și nu am găsit un post care sa facă referire la problema mașinii pe care o dețin așa ca va rog sa mă îndrumați către postul respectiv.

Dețin o Skoda Superb din noimbrie 2010 și de ce a timp a "crapat" încălzirea în scaunul de de la șofer.
    Pentru ca la reprezentanta mi-au cerut 700 de lei, am decis sa caut și alte alternative așa ca am găsit "plasa" de carbon la un tip din Suceava.
    Încălzirea este originala și are următorul cod: 3T0.963.555.AE.
    Azi 13 martie am încercat sa o instalez și am avut parte de o mare surpriza.
    După ce am identificat mufele scaunului cu probele și am le-am conectat pe cele ale noii sosite (încălzirea SH de la dezmembrari), spătarul scaunului s-a incalzit :-O. Cum e posibil așa ceva având în vedere faptul ca am scos mufele încălzirii care se presupune ca nu funcționează?
    Încălzirea achiziționată nu sa încălzit absolut deloc. Ba mai mult, am instalat-o pe scaunul din dreapta urmărind aceeași procedura (scoatere mufele încălzire pusă pe scaun și conectarea plasei ce tocmai ajunsese prin curier) și nu a mers.

Concluzii?
    Sa fie oare defecta cea pe care am achizitionat-o?
    Chiar și așa (presupunând ca cea achiziționată SH nu functioneaza) cum de s-a încălzit spătarul scaunului ce se presupune ca nu funcționează, chiar dacă mufele încălzirii din scaunul cu defect au fost scoase și conectate cele ale încălzirii SH?
    Cum se poate testa dacă încălzirea SH este funcțională?
    Are cineva codul unei încălziri pentru Skoda superb 2?
    Exista mai multe tipuri de încălzire în scaun pt Skoda Superb? (Mă refer la cele originale, bineinteles)
    Oare cea SH sa nu funcționeze pt ca nu o recunoaște computerul mașinii? (Am inteles ca dacă rezistenta diferă fata de cea originala,nu funcționează dar ăsta înseamnă ca ceea ce am cumpărat nu e ce trebuie)
    De obicei încălzirea în scaun (pt Superb 2) pt șezut este separata de spătar?

A mai avut cineva problema asta?

5. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    se masoara cu multimetrul daca este buna.

6. ISerban 1st Gear Member

Sunt 6 cabluri pe 2 mufe, una cu 4 cabluri și una cu 2 cabluri. Am măsurat cu multimetru și doar pe 2 din cabluri îmi da valoare.

Distribuie pagina asta