1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

indicator motorina

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de brindusa, 29 Sep 2012.

  1. brindusa 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2012
    Mesaje:
    1
    daca poate cineva sa-mi spuna ce s-a intamplat de indicatorul de combustibil este tot timpul peste full( skoda fabia 1,9 sdi )
    multumesc
     
  2. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Posibil sa fie sonda litrometrica cu probleme.
     
  3. palada_vicentiu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2012
    Mesaje:
    12
    salut. am si eu o problema asemanatoare. adica, imi indica mai mult de u sfert de rezervor si am ramas fara motorina. mi s-a spus ca sonda litrometrica este de vina si ca sa nu am probleme am cumparat pompa de motorina sh, am inlocuit-o si imi indica invers (am inteles ca ar avea firele inversate). comparand cele doua pompe am observat ca exista o diferenta intre tijele cu plutitor. am inlocuit tija si acuma sper ca se rezolva. daca nu mecanicul spune ca are rezervorul schimbat si de acolo toata problema. alte sugestii va rog ca deja ma ia capul.
    PS am verificat sonda litrometrica romaneste adica am scos pompa din rezervor, am bagat mufa si am plimbat tija si indica corect
    PS2 computerul de bord imi da un consum mediu de 8,6 pentru 1,9 tdi 101 cp. dupa km parcursi si litri alimentati am consum real in jur de 5. ce poate sa aiba?
     
    Ultima editare: 23 Dec 2012
  4. lucian.1950

    lucian.1950 Gold Member

    Înscris:
    18 Noi 2009
    Mesaje:
    740
    Locație:
    Bucuresti
    Vicentiu,
    cum ai calculat cantitatea de motorina cu care ai parcurs km respectivi ?!
    Brindusa,
    asa cum spune si Carmen probabil ca ai sonda blocata sau circuitul ei intrerupt... trebuie desfacuta, si verificata daca se misca liber si daca cu un aparat de masura pus pe ea arata variatii ale rezistentei functie de pozitie...
    prima verificare inainte de demontare, ca sa fii sigura ca defectul este in sonda, scoti mufa de la sonda si faci scurt intre cele doua fire... cu mufa scoasa ai o valoare in bord, cu firele in scurt ai o valoare la celalalt cap de scala .
     
    Ultima editare: 23 Dec 2012
  5. palada_vicentiu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2012
    Mesaje:
    12
    salut, lucian 1950.
    am calcult astfel: cand am ramas fara motorina, am alimentat 8 litri, am dat kilometrajul la 0 si de atunci am alimentat cu totul 43 litri si am mers 700 km si tot mai merge. ca sa fiu sigur-sigur, merg pana raman iara fara motorina (ca sa vad daca imi indica cum trebuie) si am 5 litri in portbagaj si vad cat merg cu astia 5 litri. e simplu se calculeaza cu regula de 3 simpla: dac cu 5 litri ai mers x km, atunci cu y litri trebuia sa mergi 100 km, adica y=5*100/x
     
  6. Adrian V.

    Adrian V. 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2014
    Mesaje:
    15
    La o Skoda Octavia 2 diesel , am urmatoarea problema : in momentul in care acul indicator de la motorina intra in zona rosie , incepe sa aibe oscilatii usoare iar calculatorul de bord arata acel RANGE cand 30km , cand 70 , cand 20 in interval de doar 4-5 minute. Daca alimentez cu motorina de 50RON ( adica vreo 10litri) acul se duce intre sfert si jumatate - deci , motorina este destula in rezervor.
    As tinde sa cred ca este sonda litrometrica . A mai avut cineva asemenea problema ? Cum a rezolvat-o ?
    Multumesc pentru eventualele raspunsuri ;) .
     
  7. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Calculaciosul face calcule in functie de modul in care mergi . Daca faci oras , mersul este foarte putin constant . Te sfatuiesc sa cureti rezervorul . Se poate sa ai ceva depuneri care sa limiteze cursa plutitorului . In plus , Octavia 2 are ( pare-mi-se) 55 litri rezervorul. 10 litri plus rezerva ( sau ce mai ai in rezervor ) inseamna ma mult de un sfert ...intre un sfert si jumatate .
     
    Ultima editare: 16 Dec 2016

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare