1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Fluctuatii Boost si Caderi de Putere

Discuție în 'Motor' creată de Stefan180, 20 Feb 2017.

1. Stefan180 1st Gear Member

Salutare, in primul rand vreau sa imi cer scuze daca s-a mai discutat, eu am cautat, dar nu am gasit nimic!
    In al doilea rand, este vorba despre o skoda octavia 1, 1.8 t AUQ (180Cp) :) la care sambata s-a realizat o resoftare, masina stock a scos 185CP si 239 Nm, ca in urma softului sa iasa un 230 CP si 326 Nm. Masina trage super bine, doar ca:
    1) in fisa de dyno, exista o pierdere de putere la 6200 rpm (destul de nasoala), care se simte si pe strada, ca o limitare.
    2)boostul fluctueaza ca nebunu, nu mereu, intre 1.1 si 1.3 bar, simtindu-se si in accelerare, normal.
    3)am masurat presiunea in rampa de injectie si este constanta si chiar in pierderea de putere, tot constanta ramane.

orice idee este binevenita!

Multumesc!

2. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Orice motor are o limitare de ture . Al tau la cat are zona rosie pe turometru ?

Distribuie pagina asta